Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba Kultura Umění

Julie Svěcená získala 3.cenu na prestižní Mezinárodní houslové soutěži Tibora Vargy ve Švýcarsku

Mladá česká houslistka Julie Svěcená získala tento týden 3. cenu na prestižní Mezinárodní houslové soutěži Tibora Vargy ve švýcarském Sionu.

Soutěžící přijeli z téměř celého světa, kromě evropských zemí byla také zastoupena Jižní Korea, Japonsko, USA a Čína.
Program soutěže byl velmi náročný, během jednoho týdne musela proběhnout všechny čtyři kola.

První kolo – Beethoven

Julie hrála v první kole dvě části z Bachovy partity č. 2, první větu z Beethovenovy Kreutzerovy sonáty č. 9 a Bartókovu Ciacconu pro sólové housle.

Druhé kolo – Janáček

Ve druhém kole přednesla 2. a 3. větu z Kreutzerovy sonáty, Janáčkovu sonátu a virtuosní Tzigane Maurice Ravela.

Třetí kolo – Čajkovskij

Třetí kolo bylo zaměřeno na komorní hru, Julii byli přiděleni švýcarští kolegové – klavíristka a violoncellista a s nimi zahrála Čajkovského trio, Brahmse Trio č.3 a povinnou skladbu – Trio č. 4 od skladatelky Lery Auerbach, které bylo napsáno přímo pro tuto soutěž. Toto kolo bylo asi nejnáročnější, protože byla možno pouze dvou hodinových zkoušek a časový limit se hlídal.

Ve finále Mozart a Šostakovič

Následovalo finále, kde byla povinná druhá věta z Mozartovy Koncertantní symfonie pro housle, violu a komorní orchestr a pak houslový koncert – Julie přednesla Houslový koncert č.2 Dmitrije Šostakoviče za doprovodu Komorního orchestru z Lausanne, který dirigoval uznávaný maďarský dirigent Gabor Takácz-Nagy.

Tento koncert přenášelo přímým přenosem Radio Television Swiss.

Julie Svěcená je studentkou Royal Academy of Music v Londýně, ve třídě bývalého koncertního mistra londýnských a newyorských filharmoniků, profesora Rodneyho Frienda.

Letos v červenci promovala s titulem Master of Arts a obdržela červený diplom spolu se zvláštní cenou pro jednoho z nejlepších studentů.

Od září bude pokračovat v postgraduálním studiu.Royal Academy ji na tuto soutěž zapůjčila ze svých sbírek krásné housle Giovanniho Battisty Guadagniniho z roku 1753.

Podobné příspěvky

BENEFIČNÍ VÝSTAVA „OCHRANÁŘSKÁ FOTOGRAFIE“

Redakce

Film Europe uvede v rámci Prague Pride předpremiéru oceňované britské komedie PRIDE .

Redakce

Michal Suchánek jako zaříkávač hadů

Jaroslav Hauer