Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Zajímavosti

Křižíkova fontána – jeden z novodobých klenotů Prahy

křižíkova fontánaV roce 1891 v areálu současného pražského výstaviště probíhala Všeobecná Zemská výstava, kam se Pražané mohli svézt první elektrickou dráhou, která vedla z Letné až do Stromovky. Největší každovečerní senzací tehdy byla elektricky osvícená fontána, kterou sestrojil “český Edison” František Křižík, po němž dostala své jméno.

Přesně o sto let později – v roce 1991 byla návštěvníkům při příležitosti Všeobecné československé výstavy představena zrekonstruovaná Křižíkova fontána. Zatímco v devatenáctém století bylo na dně bazénu tehdejší fontány umístěno pouze padesát barevných reflektorů, současná Křižíkova fontána umožňuje čarokrásnou hru světel z 1 300 různobarevných zdrojů. Bazén o rozměru 25 x 45 metrů pojme až 1 650 kubických metrů vody a vodní okruhy jsou zakončeny téměř 3 000 tryskami.

Křižíkova fontána byla v devadesátých letech vylepšena o nejmodernější technické efekty: promítání obrazu na vodní clonu, filmovou projekci na vodní plochu či laserové efekty. Jedna z nejpozoruhodnějších staveb pražského Výstaviště dodnes patří k lákavým a vyhledávaným atrakcím, které Praha svým návštěvníkům nabízí. K dispozici je externí světelný park a díky pětapadesáti elektoakustickým zářičům jsou tribuny dokonale ozvučeny. Kolem fontány je vybudován amfiteátr pro více než 6 000 diváků, pro něž agentura Orfeus každoročně připravuje vodní a světelné show na nejkrásnější melodie klasické hudby, popu a unikátní scénické projekty. – Návštěva Křižíkovy fontány je strhujícím vizuálním zážitkem pro celou rodinu.

 

Text / foto:                                                 Vít Hassan

Podobné příspěvky

Tento týden uvede Autosalon důvody proč si koupit elektromobil

Afri

KARYA hlásí comeback

Jaroslav Hauer

Demolice dejvického hotelu Praha je v plném proudu

Afri