Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze Výtvarné umění Praha

GISÈLE FREUND a TIMM RAUTERT – HAVEL, KUNDERA, SUDEK OČIMA FOTOGRAFŮ V ROCE 1967

GISÈLE FREUND a TIMM RAUTERT

HAVEL, KUNDERA, SUDEK OČIMA FOTOGRAFŮ V ROCE 1967

 

Galerie hlavního města Prahy vystavuje v Domě fotografie fotografické cykly známých českých kulturních osobností.

Německo-francouzská fotografka Gisèle Freund  (1908–2000)  fotografovala v průběhu svého života takové osobnosti jako Andrého Bretona, Paula Eduarda,  Jamese Joyce,  Jeana-Paula Sartra, Samuela Becketta nebo Romaina Rollanda. Její portréty byly uveřejněny v předních světových časopisech jako magazíny The Times v Londýně nebo Life a Time v New Yorku. V roce 1991 je jí věnována velká retrospektiva v Centre Goerges Pompidou.

Německý fotograf Timm Rautert (*1941) je znám svými portréty umělců, jako například Josepha Beuyse, Roberta Rymana, Gerharda Richtera nebo Andyho Warhola. Roku 2008 se stal laureátem ceny Lovise Corintha za celoživotní dílo.

Příběh vystavených cyklů vypráví kurátorka výstavy Noemi Smolik:

„V roce 1967 navštívila německo-francouzská fotografka Gisèle Freund Prahu během dnes již legendárního IV. sjezdu Svazu československých spisovatelů, který se konal 27. až 29. června. Během tohoto sjezdu vystoupili Václav Havel, Milan Kundera, Pavel Kohout a režisér Miloš Forman na obranu filmu Sedmikrásky od Věry Chytilové s projevy, které bývají považovány za úvodní impuls Pražského jara. Během svého pobytu se Gisèle Freund se spisovateli sešla a také je fotografovala. Tak vznikla řada portrétů spisovatelů Václava Havla a Milana Kundery, filosofa Karla Kosíka a také překladatelů Jana Vladislava a Adolfa Kroupy. Gisèle Freund zároveň navštívila fotografa Josefa Sudka, kterého rovněž portrétovala. Tento volný cyklus 51 portrétů nebyl ještě nikdy vystaven ani publikován, a tak si jej budou moci diváci poprvé prohlédnout právě v Praze.

Prahu téměř ve stejnou dobu navštívil v roce 1967 německý fotograf Timm Rautert, který při této příležitosti vytvořil řadu portrétů jím obdivovaného Josefa Sudka v umělcově ateliéru na pražském Úvoze. Vzniklo tak přes 40 fotografií, které jsou doprovázeny několika pohledy na tehdejší Prahu. Ačkoli tyto fotografie již byly vystaveny ve dvou významných zahraničních institucích a v Německu jim byla věnována celá monografie, v Čechách bude tato série fotografií vystaven poprvé.“

Ojedinělou výstavu doprovází řada doprovodných programů, které naleznete na www.ghmp.cz nebo na www.facebook.com/GHMP.cz . Expozici můžete navštívit do 3.února 2019.

Gisele Freund - K. KosíkGisele Freund - V.HavelTimm Rautert - J. Sudek

Text zpracoval Petr Ondrášek, foto GHMP

Podobné příspěvky

SANTIAGO CALATRAVA v Domě U Kamenného zvonu v Praze

Petr Ondrášek

Vánoční trhy 2014 v Praze

Šebík

Studium, kultura a coworking aneb místa, kterými Praha proměňuje individualismus v komunitu

Afri