Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze Výtvarné umění Praha

Křest obrazů Romana Řeháka

V pražské vinárně Wine Not? na Masarykovo nábřeží  se uskutečnil křest obrazů výtvarníka Romana Řeháka, který svá díla vytváří výhradně v mobilním telefonu. Uvedení fotoobrazů provázel moderátor Alexandr Hemala a křtily se za doprovodu hudby skladatele Zdeňka Bartáka.

Roman Řehák připravil na křest 5 obrazů, každý měl svého kmotra. Obrazy byli zahaleny látkou ve zlaté barvě. Obraz Tři grácie odhalil Jiří Krampol. U obrazu Romeo  a Julie stáhla roušku Heidi Janků spolu s Felixem Slováčkem. Hudební doprovodem byla skladba Zdeňka Bartáka VODA, tu složil skladatel pro obrazy Romana Řeháka v loňském roce pro výstavu „phoneArt 2022“.  Po odkrytí obrazu Leonardo zpěvačkou  Olgou Lounovou pokračoval křest ve vedlejší místnosti.  

Při skladbě Carmen od Zdeňka Bartáka improvizovala taneční kreace herečka Jitka Osička. Nakonec stáhla zlatou roušku z obrazu Carmen. Na malé zahrádce za vinárnou pak představil umělec portrét Petra Jandy. Tento obraz byl jediný na plátně, stejně jako dřívější portréty Karla Gotta a Jiřího Menzela. Kmotrem obrazu byl Milan Pitkin. Obraz pak večer měl ještě jednu vernisáž na oslavě narozenin Petra Jandy a následně ho oslavenec dostal jako dar.  U mých obrazů se sešli čtyři média: Hudba, taneční projev, vlastní obrazy a speciální rámy. Hudba je dílem Zdeňka Bartáka, tanec předvedla Jitka Osička, rámy jsou  z Itálie. Speciální rámy jsou od italských rámařů, kteří řemeslo provozují po staletí, podobně jako slavní výrobci houslí, “ říká Roman Řehák. Mezi zúčastněnými hosty byl Ladislav Ondřej, Olga Menzelová, Monika Trávníčková, Andrea Kalivodová, Zbyněk Drda či filmový producent Jiří Markvart.

Cesta Romana Řeháka k umění

Umělec se narodil v Praze roku 1963. Pracoval 30 let na letišti u ČSA a  současně jako provozní v pražském baru. Jednou mu zatelefonoval slavný fotograf Jiří Bláha, který fotografoval pro Playboy, že se mu  jeho obrazy líbí. Řekl mu, že až udělá výstavu tak si něco od něho určitě koupí. Byl zrovna v baru, vedle něho stál neznámý pán, který prohlásil, tak uděláme výstavu a já ji zaplatím. V roce 2016 byla první výstava v Kotvě, přišlo 150 lidí. Portrét Miloše Formana pokřtil srbský filmový režisér Emir Kusturica. Martina Formanová tento portrét svého manžela, čáslavského rodáka Miloše Formana věnovala později městu Čáslav. Další výstava byla  v galerii Prahy 1, během roku a půl proběhlo 7 výstav.

V muzeu voskových figurín Grevin byl vystaven obří portrét herce  Jana Třísky vysoký 170 cm. Umělec vytvořil i portrét agenta 007 Pierce Brosnana, který byl ozvučen pro výstavu děl Alfonse Muchy v pražském Obecním domě. Loni v lednu proběhla v Obecním domě  v prostorách Českého pánského klubu výstava „phoneArt 2022“. Na výstavě bylo 15 unikátních uměleckých děl Romana  Řeháka. Zajímavostí je, že v tomto prostoru zástupci Národního výboru aneb „muži 28. října“ – Antonín Švehla, Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný a Vavro Šrobár, podepsali 28. října 1918 zákon o vzniku samostatného Československa.

Roman Řehák obrazy vytváří v aplikacích mobilního telefonu. Pak jsou upraveny do požadované velikosti a umělec  je vytiskne a zažehlí do koberce. Koberce pohlcují světlo odlišně než plátno, tak obraz vypadá jinak. Na výstavě  tančila mezi obrazy Jitka Osička, která je nakonec odhalila. „Takovým způsobem nevznikají obrazy nikde na světě, a tak se jednalo o světovou premiéru. Já mám jiné vidění než fotografové nebo malíři,“ dodává Roman Řehák. Podle umělce může tvořit každý, stačí si najít vhodné aplikace. Dodává ovšem, že nejdůležitější aplikací je mozek, takže to bude možné pouze pro málokoho.

Tři gráciemalíř Řehák s J. KrampolemLeonardoJ. Osička a Carmenportrét P. Janda

Jaromír Hampl                 Foto: J. Hampl

Podobné příspěvky

V Pragovce vystavují mladí umělci a umělkyně

Afri

Věnujte svou roušku a staňte se součástí mezinárodní výstavy

Afri

Dubnové koncerty Novoměstské radnice v Praze

Afri