Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze

Letos uplyne 100 let od narození skladatele Zdeňka Lišky

skladatel Zdeněk Liška

Ve středu 16. března uplyne 100 let od narození skladatele Zdeňka Lišky, jehož hudba ozdobila takové filmy, jako jsou Marketa Lazarová, Malá mořská víla, Ikarie XB 1, Jáchyme, hoď ho do stroje, Obchod na korze, Spalovač mrtvol či celovečerní snímky Karla Zemana, seriály o hříšných lidech města pražského a nejeden krátký film Jana Švankmajera.

Národní muzeum má ve svých sbírkách část Liškovy pozůstalosti

Liška byl plodný a svébytný tvůrce, který jinak než pro pohyblivé obrázky téměř nekomponoval a který svou filmovou hudbu dotvářel na střihačském pultu. Pásy s přípravnými, obvykle orchestrálními nahrávkami na něm stříhal, zrychloval i zpomaloval i jinak manipuloval, především ale jejich tempo přizpůsoboval dynamice filmové narace. Svým dosud nedostižným experimentátorským přístupem vzbudil celosvětový zájem, jeho dílo ale na zevrubné badatelské hodnocení teprve čeká.

skladatel Zdeněk LiškaNárodní muzeum má ve svých sbírkách část Liškovy pozůstalosti, zejména pásy s pracovními nahrávkami a již zmíněný střihačský pult, na němž skladatel komponoval. Pult se přednedávnem stal součástí stálé expozice Českého muzea hudby. U příležitosti sta let od Liškova narození bude v expozici slavnostně „odhalen“. Krátkou přednášku prosloví muzikolog a filmový badatel Jonáš Kucharský z Národního filmového archívu, o liškovský hudební mix se postará elektronický experimentátor Tarnovski.

Mariana Lebedová

ČESKÉ MUZEUM HUDBY

Karmelitská 2, 118 00 Praha 1

Podobné příspěvky

Březnový program Novoměstské radnice v Praze

Afri

Czech Press Photo 2018

Afri

Muzikanti hráli v ulicích hlavního města

Afri