Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze

Národní muzeum otevře v letošním roce pět velkých výstav

NM

Národní muzeum má za sebou další úspěšný rok. Jeho branami v loňském roce prošlo 1 008 283 návštěvníků. Kromě stálých expozic přispělo k vysoké návštěvnosti otevření expozic nových a několika unikátních výstav. Národní muzeum bylo v minulém roce úspěšné ale také v oblasti technologií. Jeho mobilní aplikace sbírala ceny z nejvyšších příček domácích, ale i zahraničních oborových soutěží. I letošní rok bude v muzeu plný novinek. Návštěvníci se mohou těšit na pět velkých a několik menších tematických výstav, ale také na otevření Dětského muzea.

V loni prošlo branami Národního muzea více jak milion návštěvníků

Rok 2022 byl po delší době prvním, kdy do chodu muzea nezasáhla pandemie. Více než milion návštěvníků si v Historické i Nové budově, ale třeba také v Českém muzeu hudby či Náprstkově muzeu a dalších objektech prohlédlo stálé expozice i nově připravené výstavy. V rámci vzdělávacích programů pak Národní muzeum navštívilo 17 tisíc školáků od mateřských až po střední školy.

vystava Nikdy se nevzdameMezi nejvyhledávanější patřila výstava Nikdy se nevzdáme!, věnovaná 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha a událostem roku 1942, která je v Historické budově prodloužena do dubna a návštěvníci si zde mohou prohlédnout velké množství unikátních artefaktů spojených s operací Anthropoid. Velkou návštěvnost ale zaznamenaly také výstavy Slavní čeští skladatelé, Věra Čáslavská či v druhé polovině roku uvedená výstava Miro Žbirka: Roky a dni, kterou pořádalo Národní muzeum spolu s Kateřinou Žbirkovou u příležitosti smutného výročí odchodu skvělého československého muzikanta.

K populárním expozicím Okna do pravěku, Zázraky evoluce, Dějiny 20. století a Sály minerálů přibyly v loňském roce ještě Sál hmyzu a expozice s názvem Dějiny zachycující v celkem sedmi sálech minulost českých zemí od 8. století až do první světové války.

Národní muzeum bylo v uplynulém roce ale úspěšné také na poli moderních technologií. V první polovině roku spustilo aplikaci pro mobilní zařízení s názvem Národní muzeum v kapse, která si i díky své rozšířené realitě získala jak oblibu návštěvníků, tak ocenění odborné veřejnosti hned ve třech oborových soutěžích, a to Red Dot Award, Internet Effectiveness Award (IEA) a Zlatý středník, a stala se tak jednou z nejlepších českých aplikací současnosti.

Národní muzeum má za sebou úspěšný rok. Více jak milión lidí, kteří nás navštívili, je úžasné číslo. Jsem rád, že Národní muzeum je vnímáno nejen jako symbol naší státnosti a kultury, ale dokáže být i moderní institucí, která, jak návštěvnost ukazuje, umí připravit poutavý výstavní program, propojit unikátní projekty se současnými technologiemi a udělat prohlídku muzea aktuální a zajímavou. I pro rok 2023 jsme se snažili připravit výstavní program, tak aby byl pro naše návštěvníky atraktivní,říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.  

I letošní rok bude v Národním muzeu plný zajímavých novinek. Kromě několika menších se mohou návštěvníci těšit na pět velkých výstav.

  1. kloubouk Hany Benešové

    Výstavu Když hvězdy září nahradí na konci dubna v Nové budově Národního muzea výstava První dámy – móda a styl. Ta reflektuje rozdílnost stylu oblékání manželek prezidentů s ohledem na dobu a aktuální trendy, a ukáže například velkou společenskou toaletu Hany Benešové, šaty Livie Klausové a další modely prvních dam, ale i volnočasové kousky jako svetr Olgy Havlové, který nosila do Výboru dobré vůle či unikátní doplňky, jako jsou botky Charlotty Masarykové a pudřenka Viery Husákové, kterou u sebe měla při pádu vrtulníku.

  1. Největším mezinárodním výstavním projektem Národního muzea pro letošní rok je výstava Baroko v Bavorsku a v Čechách, kterou si návštěvníci budou moci prohlédnout od prosince. Jde o společný mezinárodní projekt Národního muzea a Domu bavorských dějin, který představí sbírkové předměty nedozírné hodnoty nejen z oblasti malířství či sochařství ze státních i soukromých sbírek čtyř evropských států. Jako první uvede už v květnu výstavu muzeum v Řezně. Ta vychází z historického momentu třicetileté války a baroko představí ve sféře duchovní, stavitelské, vzdělanostní, umělecké, politické i jako životní styl.

  1. Padesátá léta budou tématem stejnojmenné výstavy, která v širším kontextu představí dobu plnou represí, ale také následná léta jako fenomén změn, které se promítají do všech sfér života. Návštěvníci tak uvidí předměty tematizující oblast perzekucí, politiky, společnosti, kultury a zahraničí.

  1. I další objekty Národního muzea představí v průběhu roku nové, lákavé projekty. V Českém muzeu hudby na Malé Straně se návštěvníci budou moci na podzim vydat Na turné! Výstava ukazuje historii i současnost putování hudebníků od potulných harmonikářů až po známé hudební skladatele, operní divy a současné kapely s jejich koncertními šňůrami. Hudební cestovatele návštěvníkům přiblíží dobové předměty jako lodní lístek Antonína Dvořáka, cestovní pas Emy Destinnové či bunda z koncertu Rolling Stones na pražském Strahově.

  1. Také Náprstkovo muzeum otevře na jaře novou výstavu s názvem Emil Holub, která připomene osobnost slavného českého světoběžníka a na pozadí konfrontace legendy, mýtu a reality a kontrastu cestovatelových úspěchů i selhání uvede sbírkové předměty jako mapy, fotografie či deníky.

Národní muzeum se dlouhodobě zaměřuje také na dětské návštěvníky. Kromě workshopů a vzdělávacích programů pro školy se v Nové budově Národního muzea otevře v první polovině letošního roku expozice, která je výjimečná mimo jiné cílovou skupinou, na kterou je zaměřena. Unikátní koncept Dětského muzea je plně interaktivní a komunikuje s dětmi především prostřednictvím předmětů, ilustrací, komiksových kreseb a obrázkových manuálů, a boří tak věkové i jazykové bariéry. Ústředními prvky expozice jsou instalace s audiovizuální projekcí a interaktivní stěna. Pracovat, kreslit či hrát hry mohou děti ve speciální worshopové místnosti.

Národní muzeum patří k moderním institucím, a proto se také zavázalo od letošního roku přijmout Koncepci udržitelného rozvoje NM ve vztahu k životnímu prostředí, jejímž cílem je zlepšit ekologickou stopu instituce s ohledem na větší energetickou efektivitu a úsporu.  Kromě úspory vody, energií nebo nakládání s odpadem se chce muzeum zaměřit také na recyklaci či ekologickou likvidaci materiálů použitých pro realizaci výstav.

 Mgr. Kristina Kvapilová

Podobné příspěvky

Světlo a stín Bangladéše

Muzikál Mamma Mia! 32 exkluzivních představení!

Jaroslav Hauer

Na obloze hledám ta malá světýlka naděje a každou noc je tam vidím

Aleš Fritscher