Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze

Pyšelský rodák Matěj Kolář má nominaci na komiksovou cenu Muriel

Komiksové ceny Muriel jsou letos opět připraveny pro talentované tvůrce. Mezi zkušené autory a kreslíře komiksů se letos probojoval pyšelský rodák a student ilustrace na Západočeské univerzitě v Plzni Matěj Kolář, který dodal výtvarnou podobu komiksu Undercurrent z pera Jeana-Gasparda Páleníčka a získal nominaci v kategorii nejlepší krátký komiks. V nominované trojici je vedle Matěje i jeho pedagog Václav Šlajch, pod jehož vedením studenti ztvárnili Páleníčkovy komiksy v knize Iogi; ta zabodovala na japonské mezinárodní soutěži. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 21. února v pražském kině Edison Filmhub.  

Jednotlivé kategorie komiksových cen Muriel již znají své letošní nominace. O cenu za nejlepší krátký komiks se utká Kateřina Čupová (Podkova potkává Haha-Bimbi in Rychlé šípy 3), Václav Šlajch (Lulenka a ztracený poklad in Aargh! 21) a Matěj Kolář (Undercurrent in Iogi). Se spolužáky z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (tzv. Sutnarka) nakreslili komiksové příběhy v knize Iogi dle scénáře básníka a znalce Japonska Páleníčka. Vznikl tak povídkový portrét jedné tokijské čtvrti, který boří stereotypní představy a klišé o Japonsku a citlivě zachycuje každodenní okamžiky života. Iogi získala v roce 2022 bronz v 15. ročníku ceny Japan International Manga Award za nejlepší komiks; bylo to vůbec poprvé, kdy získalo ocenění dílo z ČR. Iogi je na cenu Muriel nominována také v kategoriích nejlepší komiksová kniha a nejlepší scénář.

Mladý talent mezi zkušenými kreslíři

Komiksové ceny Muriel pomáhají talentovaným tvůrcům zviditelnit se a prosadit ve světě komiksu, zároveň jsou oceněním jejich práce a talentu. „Nominace na cenu Muriel mi dává kromě neobyčejné radosti i znamení, že má smysl, abych se vytváření komiksů věnoval i v budoucnu. Zároveň si moc vážím toho, že jsem mohl být nominovaný za studentskou práci vedle zkušených komiksových kreslířů,“ dodává Matěj. Slavnostním večerem bude provázet ilustrátor a výtvarník Tomáš Chlud, přímý přenos bude vysílat web ČT Art.  Na Cenu Magnesia v kategorii nejlepší studentský komiks, kterou každoročně udílí společnost Magnesia v rámci cen Muriel, jsou letos nominováni také dva Matějovi spolužáci ze Sutnarky: Andrea Bialková (Amerika ďaleko) a Štěpán Lipus (Chutné chapadlo).

Rodné Posázaví Matěje stále inspiruje

Matěj se až do nástupu na vysokou školu komiksům příliš nevěnoval. „Dokonce jsem byl komiksem nepolíbený i jako čtenář. Během studia jsem ale měl možnost si jeho tvorbu vyzkoušet a rychle jsem si ji oblíbil. Snažím se nyní komiksu více věnovat a dále ho objevovat,“ říká mladý kreslíř, který pochází z Pyšel, malého města v Posázaví. Rodné místo jeho tvorbu bezpochyby ovlivnilo. „V poslední době je pro mě jedním ze zajímavých motivů kontrast mezi vybetonovanými velkoměsty a přírodou obklopenou vesnicí. Donedávna jsem na vesnici žil a vždy pro mě byla všudypřítomná příroda samozřejmostí. Před pár lety jsem se ale přestěhoval na pražské sídliště, které je plné nových vjemů,“ popisuje Matěj zdroj své inspirace a dodává: „Baví mě při tvoření přemýšlet nad vizuální rozdílností a rozmanitostí různých míst a reflektovat je. I proto mě bavila práce na komiksu Undercurrent, kde se mísí působivá megalomanská architektura velkoměsta s ostrůvky přírody.“

Má představa o Japonsku byla abstraktní

Práce na příběhu Undercurrent byla jeho první zkušeností se scénářem napsaným cizí rukou. Matěj ji hodnotí pozitivně: „Skrze text jsem si dokázal lehce představit atmosféru místa děje, přestože jsem tam nikdy nebyl.” Lepší představě pomohly také fotografie a videa, která měl společně se scénářem k dispozici. Příběh Matěje zaujal především svou snovou linkou, která se line vedle té hlavní, dějové. „Bylo potřeba je odlišit stylem kresby, což jsem bral jako zajímavou výzvu.”

Matějova představa o Japonsku byla velmi abstraktní, srovnatelná s představou o jakékoli jiné vzdálené zemi: „Především kvůli tomu, že jsem nikdy nepronikl do japonské kultury skrze mangu, anime nebo jiný pro Japonsko známý typ umění. Nemusel jsem proto v sobě žádné stereotypní představy bořit. Největší úsilí bylo nakonec potřeba vyvinout na to, aby postavy i prostředí nepůsobily příliš evropsky.”

V současné době Matěj pracuje na diplomové práci; ztvární komiks, jehož hlavním motivem bude vyrovnávání se hlavního hrdiny s nostalgickými vzpomínkami a snaha vrátit se do atmosféry dávno prožitých okamžiků. „Rozhodl jsem se vymyslet si vlastní příběh, který plánuji postavit na mých osobních zážitcích z několika putování po Evropě na kole,“ prozrazuje.

 Ceny Muriel

Výroční komiksové ceny Muriel oceňují vždy v prvním čtvrtletí autory komiksových děl vytvořených v předešlém roce. Součástí je i komiksová cena Magnesia, kterou získávají autoři v kategorii nejlepší studentský komiks za školní ročníkovou či závěrečnou práci.

Veronika Dušková

Podobné příspěvky

Skvělé obsazení a téma, CELEBRITY S.R.O.

Jaroslav Hauer

Letní Artbazaar s celodenním programem podpoří mladé umělce

Aleš Fritscher

GHMP vystavuje dílo D. R. Todosijeviče

Petr Ondrášek