Výstava Necenzurováno – Polské nezávislé umění 80. let byla poprvé představena loni v Centru současného umění – Zámek Ujazdowski. Její uskutečnění v GASK – Galerii Středočeského kraje bude vůbec jedinou reprízou tohoto významného projektu. Výstava představí originální charakter nezávislého výstavnického hnutí, působícího v letech 1981-1989 rámci iniciativ Výboru nezávislé kultury (Komitet Kultury Niezależnej). V prostorách GASK – Galerie Středočeského kraje jsou představena díla okolo šedesáti umělců, kteří v tomto období na protest proti vyhlášení výjimečného stavu bojkotovali kulturní politiku komunistických orgánů Polské lidové republiky.




Doprovodný program k výstavě bude uskutečněný ve spolupráci s Polským institutem v Praze. Program v GASK, který zajišťuje knihovník a dokumentátor Petr Adámek, se bude věnovat tématu českých překladů polské poezie 80. let, dále tématům polské hudební a filmové kultury 80. let a také klíčovému tématu neoficiálních česko-polských výtvarných dialogů 80. let. Polský institut připravuje v Knihovně Václava Havla v Praze dvě diskusní setkání na témata volně související s výstavou v GASK: underground v Polsku a v Československu v 80. letech, současná situace v Bělorusku a podoby cenzury ve světě svobody.




Kurátorem a odborným garantem projektu je Tadeusz Boruta, malíř a kurátor, který byl během sledovaného období 80. let organizátorem řady významných neoficiálních skupinových výstav. Kurátorem za GASK je Richard Drury, vedoucí kurátor GASK, který mj. realizoval mezi lety 1995–2003 řadu výstav českého výtvarného umění pro Hornoslezský festival v Katovicích a který se zúčastnil realizace výstavy Tadeusz Kantor – Umění a paměť konané v roce 2003 v Českém muzeu výtvarných umění v Praze.


Projekt byl podpořen z prostředků v rámci dotačního programu Ministerstva zahraničních věcí České republiky Česko-polské fórum.
Výstavu doprovodí série přednášek, filmových projekcí a besed konaných v prostorách Galerie Středočeského kraje, v Knihovně Václava Havla a v kině Ponrepo.
Výstavu je možno navštívit do 17. září.
Foto nad textem: Kříž kardinála Wyszynskeho na Vítězném náměstí, Varšava, 1982


Zpracoval s použitím TZ GASK Petr Ondrášek
Fotografie © Petr Ondrášek