Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Kultura v Praze Umění Výtvarné umění Praha

V Museu Kampa připravili retrospektivu Lubomíra Přibyla

Lubomír Přibyl - expozice

Museum Kampa připravilo retrospektivu Lubomíra Přibyla.  je osobitým představitelem konstruktivismu v českém výtvarném umění a probíhající výstava je dosud největší a nejucelenější přehlídkou tvorby tohoto šestaosmdesátiletého malíře a grafika. V Konírně Musea Kampa měl před třemi lety menší výstavu zaměřenou na práce z 60. let, nynější výstava ukáže kontinuitu a vnitřní sevřenost Přibylovy tvorby napříč více než šesti desetiletími.

Z expozice

Z expoziceVe dvou patrech musea jsou k vidění nejen jeho typické geometrické obrazy či reliéfy, ale i rané figurativní olejomalby, strukturální obrazy inspirované návštěvami v laboratoři vysokého napětí v Běchovicích a výběr z Přibylova oceňovaného grafického díla. Ačkoliv má na svém kontě několik stovek výstav doma i v zahraničí, pro širší veřejnost bude Přibylovo dílo do značné míry objevem. V českém kontextu výjimečná je i důslednost, se kterou pokračuje v rozvíjení uměleckých přístupů a konstrukčních principů vycházejících z geometrické abstrakce a minimalismu.

Z expozice

Lubomír Přibyl se narodil v červnu 1937 v Praze. Po střední výtvarné škole byl přijat na Akademii výtvarných umění, do stejného ročníku jako Kateřina Černá, Zdeněk Beran, Antonín Málek či Jiří Načeradský. Po roce byl ze školy vyloučen a nastoupil do propagačního oddělení ČKD Vysočany. Zde se mimo jiné seznámil s Vladimírem Boudníkem, který v tamní jídelně organizoval výstavy členů závodního výtvarného kroužku. Jednu ze svých prvních výstav tak měl Přibyl v roce 1959 společně právě s o třináct let starším Vladimírem Boudníkem.

 Z atelieru
Z atelieru
Lubomír Přibyl v expozici
Lubomír Přibyl v expozici

Lubomír Přibyl se v první polovině 60. let dopracoval ke geometrickým strukturám vytvářeným za pomoci sítí a provazů napínaných na desky z překližky. Výsledné nízké reliéfy překrývá černou olejovou barvou nebo plátky hliníku. Přestože jde o přísné monochromy, působí velice živými dojmem. Plocha obrazů se neustále proměňuje v závislosti na úhlu dopadu světla i pohybu diváka ve výstavním prostoru.

Z expozice - grafikaZ expoziceDruhou důležitou část Přibylova díla představuje grafika. Jeho grafické listy kopírují stylový vývoj jeho maleb, ještě více však akcentují geometrické a konstruktivistické principy, ze kterých vycházejí. Od začátku 60. let Přibyl se svými rozměrnými černobílými tisky zaznamenal řadu úspěchů na mezinárodních výstavách grafiky a v roce 2006 se stal laureátem domácí Ceny Vladimíra Boudníka, která je udělována jako ocenění celoživotního díla.

Výstava probíhá do 5. listopadu a v průběhu výstavy vydá Museum Kampa více než čtyřsetstránkovou umělcovu monografii.

Zpracoval s použitím textu Musea Kampa Petr Ondrášek

Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Komedie Láska a párečky! To musíte vidět!

Jaroslav Hauer

Cimrmani se usadí v Czech Photo Centre

Aleš Fritscher

Museum Kampa hostí od pátku 19. listopadu výstavu Jiřího Koláře

Aleš Fritscher