Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze Pozvánky na akce

Výstava Adama Kašpara v galerii Kvalitář

galerie KVALITAR

Galerie Kvalitář uvádí jedinečnou sólo výstavu umělce a amatérského astronoma Adama Kašpara (* 1993), která komplexně představuje jeho zkoumání vesmíru. Uvidíte zde skicy, akvarely i velkoformátová plátna, jež jsou vyvrcholením dlouhého a intelektuálně náročného studia – od hlubokého kosmu, který je milióny světelných let vzdálený, až po planety Sluneční soustavy a samotné Slunce.

Vesmír očima Adama Kašpara

„Při svých výpravách Jeseníky zachycuji pohled skrze Newtonův teleskop nejdříve jako skicu na papír, kterou poté rozpracovávám v detailnější kresbu. Pak následuje menší olej na papíře nebo olejomalba v malém formátu. Teprve poté přijdou na řadu velkoformátová plátna. Je pro mne stěžejní divákovi ukázat celý proces, nikoliv jen finální malbu,“ vysvětluje Adam Kašpar.

Jan Dotřel k tomu dodává: „U Adama Kašpara je velmi podstatný čas, který pozorováním stráví, a rozsáhlé vědomosti, bez kterých by to nešlo. Proto jsou jeho umělecká díla tak autentická, což je vlastnost, jíž si jako kurátor vážím takřka nejvíce. Nabízí nám totiž ryzí schopnost vidět věci přímo.“

Schopnost pozorování přírody Adam Kašpar postupně trénoval a kultivoval. Po absolvování ateliéru Malířství IV profesora Martina Mainera na Akademii výtvarných umění v Praze se nejdříve zabýval realistickou malbou rostlinné říše, jež je živá teď a tady. Poté začal za pomoci paleontologie zkoumat přírodu, která je již mrtvá a obtisknutá do zkamenělin. Ještě starší historii představují krystaly, jejichž obrazové ztvárnění bylo součástí dvou skupinových výstav v galerii Kvalitář, a to Geometria Naturalis a Aetas Praehistorica, pro něž byla typická syntéza umění a vědy. Studium vesmíru je tedy dalším logickým krokem. Přístup Adama Kašpara však není pouze dokumentační. Kašpar zkoumá přírodu jako fenomén neoddělitelně spojený s člověkem a společností a jejich vzájemným, často destruktivním vztahem. Silnou inspiraci čerpá autor z krajinomalby doby renesance i devatenáctého století.

Galerie Kvalitář prezentuje v nádherném historickém prostoru v srdci Prahy to nejkvalitnější současné umění a art design. Důležitým kritériem je především výjimečné řemeslné zpracování materiálů, ať už jde o sklo, kámen, či kov i perfektně zvládnutou olejomalbu na plátně. Propracované autorské výstavy galerie uspořádala od roku 2012 již desítkám umělců. Spolupracuje s etablovanými autory, jako je Jiří Matějů, Vladimír Škoda, Ivan Pinkava nebo Jan Poupě. Výhradně zastupuje talentované malířky Julii Kopovou a Antonii Stanovou i sklářskou designérku Annu Jožovou.

Aneta Makovská

Podobné příspěvky

Vánoční trhy v centru Prahy nabídnou poselství tradičních českých Vánoc

Redakce

SLADE /UK/-22.10.2016 od 20:00 Lucerna Velký sál, Štěpánská 61, Praha

Šebík

LOOK BELLA 2015

Redakce