Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Divadlo Kultura Kultura v Praze Pozvánky na akce Zprávy z Prahy

La Bayadére

La Bayadére – Velký romantický balet s orientálním námětem, pompézní výpravou a virtuózními tanečními výkony na scéně Státní opery

Balet Národního divadla uvede 20. listopadu v první premiéře a 21. listopadu v druhé premiéře ve Státní opeře novou verzi slavného baletu LA BAYADÈRE. Milostný příběh o překrásné chrámové tanečnici z exotického prostředí Indie na hudbu Ludwiga Minkuse, dědictví pozdního romantismu, je dodnes často uváděn na nejproslulejších světových scénách. Osud nenaplněné lásky, v bohaté scénické i kostýmové výpravě, je skutečným bonbónkem pro milovníky velkých klasických děl a zároveň velkou výzvou pro sólisty a soubor Baletu Národního divadla. Novou verzi LA BAYADÈRE, vytvořenou v duchu neoklasické taneční estetiky, nastudoval Javier Torres, mexický choreograf, kterého české publikum zná z úspěšné inscenace Šípková Růženka (stejně jako další členy inscenačního týmu).

„Dramatické příběhy, v nichž tragická pozemská láska zanikne smrtí a poté se obnoví v duchovním světě, byly v Petipově éře nesmírně oblíbené, protože odrážely ideál nedosažitelné lásky, která byla charakteristická pro období romantismu. Tyto příběhy byly také s oblibou zasazeny do dalekých, divákům málo známých zemí, protože jim dodávaly nádech exotičnosti a tajemnosti. Není pochyb o tom, že pro obecenstvo bylo zajímavější sledovat vážnou, i když eroticky laděnou inscenaci, v níž figurovaly indické chrámové tanečnice, než představení o západních jeptiškách. Kromě toho nedostatečné obecné vědomosti o těchto vzdálených kulturách umožňovaly tehdejším umělcům, aby vytvářeli díla v pohádkovém stylu bez toho, aby se obávali, že některé jejich stránky budou vyznívat jako absolutně nelogické,“ vysvětlil Javier Torres s tím, že s ohledem na výše řečené Bajadéra představovala dokonalý příběh pro dané období: Mladý válečník se zmítá mezi láskou k bajadéře (mladé dívce sloužící božstvům v chrámu) a povinností oženit se s dcerou mocného rádži. Poté, co rádža a jeho dcera zosnují pikle a nechají bajadéru zavraždit, všechny postihne zkáza, která pak umožní zamilovanému páru dostat se do duchovního světa, kde se znovu sejdou a znovu spojí.

LA BAYADÈRE, I. premiéra: 20. 11. 2014, Státní opera
II. premiéra: 21. 11. 2014, Státní opera
Reprízy: 23. 11., 3. a 11. 12. 2014, Státní opera

Podobné příspěvky

Z důvodu nepřízně počasí se dnešní koncert Vladimíra Mišíka a jeho kapely ETC…

Šebík

Slovinsko zařazuje Čechy do rizikovější skupiny

Afri

Zoo Praha zůstala v neděli 29. října zavřená

Jaroslav Hauer