Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Rozhovory Sport

Lay Dee Jane: Nemohla bych hrát muziku, která mě neoslovuje

LayDee Jane perexLayDee Jane, je DJ původem z České republiky. Vlastním jménem se jmenuje Lucie Králová. Díky svým setům, ve kterých kombinuje prvky progresivního tech-trance a melodického trance, si jí postupně povšimly prestižní kluby jako Fabric v Ostravě, Duplex v Praze či MAD ve Švýcarsku. Vystupovala mj. na festivalech Creamfields v ČR, FFWD Dance Parade v Nizozemsku nebo Streetparade ve Švýcarsku. V roce 2006 patřila podle žebříčku The DJ List mezi 30 nejoblíbenějších DJ světa.

 

 

Čím jsi se chtěla stát, když jsi byla malá?

Chtěla jsem být pilotka, stát se herečkou, zpěvačkou, dělat muzikál.. a nakonec se ze mě úplně náhodou stala DJka. (smích)

 

Můžeš našim čtenářům prozradit na jaké hudbě jsi vyrůstala? – Jednalo se o taneční hudbu?
Pocházím z hudební rodiny. Můj pradědeček měl hospodu, kde měli kapelu, babička aktivně zpívala. Pradědeček z druhé strany hrál na citeru a moje mamka hraje na klavír.Taťka poslouchá country Michala Tučného a folk, mamka zase skupiny Abba, Modern Talking a Karla Gotta. Moje starší sestra pokaždé přinesla nějaké disco nebo rock, takže jsem tím vlastně byla obklopená ze všech stran a bylo to pro mě fajn. Byla to směsice všeho a já jsem si z toho vybírala, co se mi líbí, ale jinak jsem samozřejmě vyrůstala na taneční hudbě osmdesátých a devadesátých let. Mými oblíbenými interprety byli Madonna, Depeche Mode, Ice Mc, Culture Beat, La Bouche…

 

Jaké máš konkrétně hudební vzdělání?
Chodila jsem do lidové školy umění, do sboru, na sólový zpěv, na klavír, herectví a scénicko výrazový tanec. Chodila jsem také na soukromé hodiny u odborníků. Na teplickou konzervatoř jsem docházela na operní zpěv. Později jsem chodila k muzikálové zpěvačce a herečce Lee Čihákové, která byla úžasná a úspěšně mě připravila na zkoušky na JAMU.

 

V jakém roce jsi se poprvé setkala s hudebním žánrem trance a jaké interprety jsi tehdy poslouchala?
V roce 1999 jsem se svým přítelem, který byl Dj a ve Švýcarsku dostal nabídku na hraní, odjela do Švýcarska. Lidé za ním chodili a říkali mu, že hraje skvěle, ale prosili ho, zda by jim mohl zahrát trance, protože ten žánr tehdy jel. Jednoho dne se naštval a zeptal se jich, co to ten trance je a požádal je, aby mu to ukázali. Tak ho čapli, vzali ho do obchodu narvaného vinylama a tam jsme zjistili, o co jde.To byl i důvod, proč jsem po něm chtěla, aby mě naučil hrát, protože mě ten styl neskutečně chytil. Ty melodie.., ta euforie mezi lidmi.., to bylo úplně úžasné. Řekla jsem si, že už trance nechci jen poslouchat, ale hrát.

 

Jaké interprety jsi tehdy poslouchala a jaký ze světových Djs je tvým největším vzorem?
Konkrétně jsem nikoho nepreferovala a nemám vzory. Pro mě musí mít každý Dj pět základních bodů, které se musí slučovat. Buď zaujme tím, co hraje za muziku, jak baví lidi, jakou má image, jakou má techniku mixu a poslední bod je celek všech bodů dohromady. Jelikož jsem náročná, tak to pro mě dlouho splňoval americký Dj George Acosta, který hrál nádhernou muziku, protože uměl spojit tvrdší bicí linky s nádhernou melodií a jeho sety byly nabité energií. Velmi mě potěšilo, že můj hudební set zahrál ve svém pořadu na americkém rádiu Lost World.

 

Jakou hudbu si pouštíš po svých vystoupeních? Jedná se o trance, nebo posloucháš i jinou hudbu?
Lidé si myslí, že neposlouchám jinou hudbu než kterou hraji. Poslouchám od chill outu, přes hudbu osmdesátých a devadesátých let, staré Depeche Mode, Michaela Jacksona… Z rockových kapel jsem měla velmi ráda Guns n’ Roses, Muse… Ráda si též poslechnu klasickou a filmovou hudbu. Ale i alternativní styly a soundtracky.

 

Současná tranceová produkce na mě působí, jako by byla dělaná přes kopírák. Jaký máš názor na vývin trance hudby až do současné podoby?
Elektro se dnes dává do všeho, i do mainstreamu, který se hraje v rádiích. Já neškatulkuju a ve svých setech hraji, to co se mi líbí. Ať se jedná o předělávku, španělské rytmy, elektro zvuk, houseový pumping… Pro mě je podstatné, že skladba musí mít energii a harmonickou melodii. A to si spousta lidí plete, jelikož většina Djs nemá hudební vzdělání. V každém mém songu musí být harmonická melodie nebo zajímavý vokál. Když hraji na akcích, tak je to odlišné od jiných Djs, protože ostatní Djs se přizpůsobují moderním trendům, protože chtějí hrát na mnoho akcích. Já bych nemohla hrát muziku, která mě neoslovuje.To bych nebyla já a nebavilo by mě to.

LDJresized3

 

Jak vlastně vznikl tvůj pseudonym Lay Dee Jane, když je tvé původní křestní jméno Lucie?
Hledali jsme vhodné jméno, protože pseudonym odvozený od mého jména Lucie, nezní úplně dobře. Jestli sis všimnul mého loga, tak je tam velkými písmeny LDJ.. LayDee Jane mělo obsahovat holku a aby to znělo se nám tam hodilo Jane. Ono je to taková přesmyčka slov, jelikož uvnitř těch slov je ukryto Lucka Dj – LDJ. A to jsem Já.

 

Jak je to u Tebe se skládáním skladeb?
Dnes je všeobecně známo, že Djové si je neskládají sami. Na spolupráci se vždycky se domluvím s nějakým producentem a na té skladbě poté spolupracujeme spolu. Hlavního producenta mám v Německu. Můj producent Misha je velice schopný a muzikální člověk. Na svém kontě má hodně úspěšných skladeb od chill outu, přes zpěvačku Lunu, které produkoval celé album až po skladby, které produkujeme spolu.

 

Můžeš našim čtenářům prozradit svá nejbližší vystoupení a také své plány a cíle do budoucnosti?
Já žiji přítomností. Minulost proběhla, z té jsem si mohla vzít jen to dobré a poučit se, jak to udělat lépe anebo jinak. Žiji přítomností a podle toho, co se stane teď se odvíjí moje budoucnost. Nápadů mám spousty. Spolupracuji s agenturou Media Machine a můj manažer Milan Stoppa mi nejenže pomáhá zrealizovat spousty mých nápadů, ale také vymýšlíme, nové a zajímavé projekty. Teď naposledy to byla nadační akce v mém rezidentním klubu Fabric v Ostravě, kde hraji již 11 rokem. Dále mám již čtvrtým rokem svou rezidentní noc v liberecké Ďábelské Huti. Samozřejmě si letos také zahraji na festivalech. Hraji po celé České republice a současně připravuji svá zahraniční vystoupení. A na léto chystám například vystoupení s živými muzikanty v Praseku u Nového Bydžova.

http://youtu.be/vLBbXS492t4

 

Děkuji za rozhovor                                                                                                   Vít Hassan

Podobné příspěvky

Miss Hasička ČeskoSlovensko a Hasič roku 2016

Jaroslav Hauer

Děti závodily o Velikonocích v chorvatském Medulinu

Afri

Únorové divadelní tipy z Violy

Šebík