Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Alexandr Mitrofanov analyzuje stav současného Ruska a jeho vliv na českou společnost

Alexandr Mitrofanov.

Český novinář a publicista s ruskými kořeny Alexandr Mitrofanov se dlouhodobě zabývá vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Na twitteru ho sleduje 97 tisíc lidí. Za značného zájmu veřejnosti představil na Světě knihy Praha svoji novou knihu Mrazík s pendrekem v ruce. „Spouštěčem“ k jejímu vzniku se podle autora staly události v Rusku spojené s pokusem o vraždu Alexeje Navalného a jeho uvězněním a odhalení kauzy Vrbětice.

Je ruský faktor v našem životě Mrazík s Nastěnkou nebo Mráz z Kremlu?

Alexandr Mitrofanov.Alexandr Mitrofanov analyzuje stav současného Ruska a jeho vliv na českou společnost

„Je beznadějné doufat ve změnu Ruska k lepšímu, když to lepší budeme chápat jako přibližování se euroatlantické demokracii. Snažil jsem se v této knize vysvětlit, proč si myslím, že na to již nemá Rusko ´Lidi´. Může si za to samo, ale během záchvatů imperiální horečky, kterým podléhají kremelští vůdci a s nimi značná část obyvatelstva, vždy hrozí, že to odnesou nevinní v jiných částech světa. Včetně nás v Česku,“ uvádí Mitrofanov.

Novinář a publicista Alexandr Mitrofanov

Dílo je rozděleno do tří částí. Kapitola Rebel Navalnyj sleduje genezi případu Alexeje Navalného, okolnosti jeho otravy v sibiřském Tomsku, vykonstruovaný proces a Navalného uvěznění. Připomíná příběhy dalších nezákonně pronásledovaných novináře Sergeje Smirnova a demonstrantky Margarity Judinové, odhaluje paralely Putinova Ruska se stalinským Sovětským svazem včetně mučení politických odpůrců.

Alexandr Mitrofanov.V druhé části Kořeny zla Mitrofanov hledá odpověď, proč v Rusku téměř nikdo nevolá po dodržování elementární lidskosti a zákonnosti, proč se podoby ruské krutosti v čase nemění, proč jednou z nočních můr průměrného obyvatele Ruska je setkání s policií. Dokazuje, že potlačení svobody státní mocí je v této obrovské zemi tradicí. Od cara převzali tento model bolševici a pokračuje v něm i vedení současného Ruska. Autor se ohlíží za konkrétními případy od roku 1918 až do letošního února.

Třetí kapitola Umírání a šíření mrtvolného jedu je věnována rokům po Stalinově smrti 1953–1968. Mitrofanov sleduje, jak tato léta ovlivnila závěrečné období existence SSSR a následně současné Rusko: „Rusko se stále víc mění ze státu autoritářského ve stát totalitní. Svobody je stále méně. Moc Kremlu zasahuje nejen do politické činnosti, ale i do soukromého života občanů. Množí se represe, zatýkání a věznění. Alexej Navalnyj prošel těžkou anabází onemocnění a hladovky a je pořád v lágru, kde mu nikdo nehodlá vycházet vstříc ani v nejmenším. Stále více se používá mučení, a to i vůči ženám.“

Kniha Mrazík s pendrekem v ruce je významným příspěvkem do diskuze, zda máme být vůči Putinovu Rusku ostražití. Vydává ji nakladatelství PROSTOR v edici Střed.

 Alexandr Mitrofanov: MRAZÍK S PENDREKEM V RUCE. Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné (anotace)

Autor ve své nové knize popisuje jevy typické pro současnou ruskou společnost a politickou sféru a dokládá je na nedávných událostech. Vysvětluje, proč je prakticky nemožné, aby v Rusku fungovala demokracie, z jakého důvodu v této zemi dochází k policejním represím nebo odkud pramení expanzivní ruská mentalita. Všechny své teze opírá o reálná fakta z minulosti. Při analýze stavu nynějšího státu se tak autor vrací především k sovětské éře, v níž má současné Rusko kořeny. Kromě konkrétních událostí čerpá i z knih či filmů, z vyjádření odborníků a v neposlední řadě z vlastních zkušeností, jež nasbíral za 22 let života v Sovětském svazu.

Redakce textu Libor Dvořák

Odpovědná redaktorka Lenka Vosičková

192 stran, MOC 247 Kč
Vydalo nakladatelství PROSTOR roku 2021.

První vydání

www.eprostor.com

Alexandr Mitrofanov (1957) je český novinář a publicista s ruskými kořeny. Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Je držitelem ocenění Novinářská křepelka (1994), získal Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Je autorem či spoluautorem knih Za fasádou Lidového domu (1998) a Politika pod pokličkou (2002, s Markétou Maláčovou), podílel se na sbornících Bludné cesty sociální demokracie (2005), Proč? (2018) a Nesamozřejmý národ? (2019). Od roku 2014 má na portálu Novinky.cz pravidelnou rubriku Očima Saši Mitrofanova. Je aktivní jako mikrobloger @AlexandrMitrofa.

 

Denisa Novotná

Podobné příspěvky

Moravská galerie vydala monografii otci grafického bienále Janu Rajlichovi přezdívanému Mr. Brno

Petr Ondrášek

Liščí oči je román pro mládež

Afri

Životopis Milana Kundery

Afri