Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Atmosféra první republiky ožívá v příběhu románu Debutantka

debutantka

Pátek, 4. října 1929. Slavnostní otevření Barrandovských teras je společenskou událostí sezóny. K tanci a poslechu hraje orchestr R. A. Dvorského, bratři Havlové, Václav Mária a Miloš, vítají přátele a prominentní hosty…

Detektivní román od autora seriálu První republika

Jan Gardner: Debutantka

Bouřlivá dvacátá léta vrcholí a zlatá mládež si je patřičně užívá. Když je však večírek v nejlepším, ozve se výstřel a na parketu zůstane ležet tělo… Do řešení případu se kromě policie pustí i poněkud nevšední dvojice vyšetřovatelů: Emily Vavřincová, jediná dcera bohatého pražského podnikatele, a Edgar Hollander, nový komorník rodiny, kterého Emily vydává za slavného detektiva ze Scotland Yardu. Co na tom, že Edgar neumí ani slovo anglicky – hlavní je, že výsledky Emilyna pátrání bere policie konečně vážně. Stopy vedou, až k americké prohibici, na které se rozhodl vydělat i Čech přezdívaný „Gatsby“…

Atmosféra první republiky ožívá v příběhu vášně, osudové lásky, velkých snů a kamarádství na život a na smrt.

A co ke knize dodává sám autor?

„Zlatá dvacátá léta mě vždy fascinovala, bylo to období nevídané hospodářské prosperity, orámované celosvětovou pandemií španělské chřipky na straně jedné a krachem newyorské burzy a nástupem fašismu v Německu na straně druhé. V „Debutantce“ jsem některé zajímavosti této doby využil a rozvinul ve vedlejších motivech. Například fakt, že Al Capone měl své ústředí na předměstí Chicaga ví skoro každý, ale že to bylo ve čtvrti zvané Cicero, kde populaci tvořili z 80% Češi a část pro něj pravděpodobně pracovala, to už tak známé není. Capone sám měl podle některých zdrojů přijet v roce 1930 do Československa, ale cestu zhatilo jeho zatčení. Účel jeho návštěvy zůstává dodnes tajemstvím. V „Debutantce si s tímto motivem pohrávám a kdo ví, třeba nejsem tak daleko od pravdy. 

Nebo téma „Velkého Gatsbyho. Když jsem se začal zajímat o pašování alkoholu do USA za prohibice, věděl jsem, že hlavní trasy vedly z Velké Británie, Karibiku a Kanady… Mě ale zajímalo, jestli se vyplatilo pašovat alkohol i z kontinentální Evropy. Korespondoval jsem si s autory knih o prohibici i novináři, a dlouho nemohl nic najít. Až pak mě jeden z nich poradil, abych se podíval do archívů FBI na zabavené pašerácké lodě. Našel jsem lodě z Holandska, Řecka, a také Německa, odkud byl už jen kousek do Čech… V ten moment jsem věděl, že mám příběh.

Ukázka z knihy:

A právě v té chvíli třeskl výstřel.

Nebyl skoro slyšet v sóle dechové sekce big bandu R. A. Dvorského a burácení ohňostroje nad Prahou, který také finišoval. Ani Emily ho nejdřív nezaregistrovala. Všimla si, že se něco stalo, teprve ve chvíli, kdy se jí její tanečník bezvládně skácel do náruče.

Někdo ho zastřelil.

Pár vteřin trvalo, než si toho těch pár lidí, co zůstalo v sále, všimlo. Než začali křičet, než hudba přestala hrát. Nakonec se rozhostilo úplné ticho. I ohňostroj nad Barrandovskými terasami zmlknul. Návštěvníci, co se hrnuli zpátky do sálu pro poslední drink na dobrou noc, se v šoku zastavili mezi dveřmi.

Emily Vavřincová stála uprostřed vyprázdněného parketu a šaty měla potřísněné krví…

Vyjde také jako audiokniha pod nakladatelskou značkou Témbr

Čte: Vasil Fridrich
Režie: Vlado Rusko

Doporučená cena: 299 Kč (1 MP3 CD)

Datum vydání: 16. 8. 2021

Jan Gardner pochází z Prahy, kde žije se svojí rodinou, dvěma psy a kocourem.

Studoval na UCLA Film School v Los Angeles, kde deset let žil a pracoval ve filmovém průmyslu. Po návratu do Čech se věnoval především televizním projektům, kromě seriálu První republika je také autorem pohádky Sněžný drak a jako spoluautor se podílel například na seriálech Vyprávěj nebo Ordinace v Růžové zahradě 2.

Debutantka je prvním příběhem z detektivní série Emily a komorník – a také knižní prvotinou Jana Gardnera. Autor momentálně pracuje na svém druhém románu z uvedené série, nazvaném Devátý neznámý.

Jan Gardner: Debutantka, vydalo nakladatelství Kalibr, 304 stran, doporučená cena 299 Kč

 Euromedia Group, a. s.

www.euromedia.cz

 

Podobné příspěvky

Nová kniha o Karlu Gottovi

Afri

Druhé vydání knihy IMAGE A FIREMNÍ IDENTITA

Šebík

Šlehněte si Langera!

Šebík