Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Dobrodružný thriller pro děti, teenagery i dospělé, Spící město

Spící město

Co kdybyste jednoho rána zjistili, že vaši rodiče nejsou k probuzení…?

Přesně tak začíná napínavý příběh Spícího města. Kryštof, dvojčata Ema a Kristýna i malý Samuel ještě donedávna žili ve šťastné rodině. Jednoho rána se ale všechno zničehonic změní. Sourozenci zjistí, že rodiče upadli do spánku, z něhož je není možné probudit. Děti se ocitají v hrozné situaci, v níž se mohou spolehnout jen samy na sebe. Postupně zjišťují, že takhle usnuli všichni rodiče na celém světě. To nejhorší ale sourozence teprve čeká! Jejich malého brášku Samuela totiž unese neznámý muž!

Dobrodružný thriller pro děti, teenagery i dospělé,

podle něhož vznikl celovečerní film

Martin Vopěnka: Spící město

Pro zbývající tři začíná strastiplný zápas o přežití v nové situaci, kde vítězí ti silnější, mazanější, nebo taky bezohlednější. Děti během něj poznávají, jak je důležité držet při sobě, pomáhat si a nedat se. Podaří se jim najít a zachránit malého Samuela? A probudí se rodiče z podivného spánku…?

A co o knize říká sám autor Martin Vopěnka?

„Za Spící město vděčím svým čtyřem dětem. To ony byly předlohami k románovým hlavním hrdinům. Představoval jsem si je ve všech těžkých situacích, bál jsem se o ně, držel jim palce. Hlavně jsem ale do tohoto příběhu dal svou víru v děti: víru, že ve skutečnosti dokážou mnohem víc, než si my dospělí myslíme. Víru že v sobě mají převážně dobro a že by to bez nás nakonec zvládly. Nevytvářím z nich ale žádné superhrdiny. Ani jim nedávám do rukou žádné kouzelné hůlky. Musí si prostě nějak poradit. A to se hodí, protože po tom, co jsme za poslední rok prožili, už víme, že nepředvídatelné katastrofy nejsou vyloučené. Mám ověřené, že kniha může hodně dát jak dětským čtenářům, tak rodičům.

Film režiséra Dana Svátka Spící město bude mít v českých kinech premiéru 19. srpna 2021.

Ukázka z knihy:

KRISTÝNU NAŠLI U VCHODU DO DOMU. Zvonila na zvonek a bušila do dveří. Volala: „Mami! Mami!“ Také Ema propukla v hlasitý nářek.

Samuel ničemu nerozuměl. Ze všeho nejvíc ho zneklidňovalo, jak sestry vyvádějí: „Co se stalo mamince? nabíral také k pláči. „Co je s maminkou a tatínkem? Řekněte mi to! Proč mi to nechcete říct?

Jediný, kdo nebrečel, byl Kryštof. Namísto zoufalství, které prožívaly sestry, v sobě cítil tupou prázdnotu. Vlastně by si hrozně přál být jako ony: křičet, brečet, dávat najevo obavy a lítost. Jenomže ta lítost, kterou v sobě také měl, nešla ven.

Emě se konečně podařilo odemknout a přivolali si výtah. Když se nacpali dovnitř, napadlo Kristýnu: „Co když se to s námi zastaví? Nikdo nás nevysvobodí, když rodiče spí. V panice zmáčkla všechny knoflíky a výtah se otevřel.

Vyhrnuli se ven a rozběhli se po schodech nahoru. Samuel zůstal uvnitř poslední a volal: „Proč na mě nepočkáte? Proč mi to nechcete říct? Sedl si na schody a brečel čím dál víc.

„Samí, nebreč, dělej, pobídl ho seshora Kryštof. „Musíme probudit rodiče. Rozumíš?“

Samuel nerozuměl. Proč by se mělo nadělat tolik povyku kolem toho, že mají probudit rodiče? A neříkala ta holka na hřišti, že se rodiče neprobudí? Nikdo neměl čas mu to vysvětlit. Ani Kryštof ne – právě zmizel za dveřmi do chodby.

Samuel vstal a spěchal za ním.

Martin Vopěnka (*1963) píše pro děti, mládež i dospělé. Za svou tvorbu pro mladší čtenáře dostal řadu ocenění, mimo jiné Zlatou stuhu za knihu Nová planeta či Cenu učitelů za knihy O duši a dívce a Biblické příběhy pro nevěřící děti, román Nová planeta byl také zařazen do prestižního mezinárodního katalogu White Ravens. Jeho knihy byly přeloženy celkem do osmi jazyků, Spící město vyšlo v arabštině, ruštině, bulharštině a slovenštině.

K dětským čtenářům přistupuje Vopěnka s velkým porozuměním – také proto, že vychoval čtyři děti. Otcovství mu usnadnilo naplnit knižní příběhy citem, dobrodružná povaha cestovatele pak napětím a nebezpečím. Věří, že děti ve skutečnosti dokážou mnohem víc, než si my dospělí myslíme, jen jim k tomu nedáváme dost příležitostí.

Autor žije v Praze se svou přítelkyní Juliet a neúnavně pracuje na dalších knihách.

Martin Vopěnka: Spící město (4. vydání s filmovou obálkou), ilustroval NIKKARIN, vydává nakladatelství Pikola, 312 stran, doporučená cena 349 Kč

 www.euromedia.cz

Podobné příspěvky

RECENZE: Dokonalý cizinec

Afri

Dáda Patrasová s Martinem Maxou přišli pokřtít knihu, a skončili u plotny!

Šebík

Marta Davouze – Víkend s Miriam

Afri