Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Jan Kodeš pokřtil knihu Milana Hanuše ŽIVÝ MÝTUS ROGER FEDERER

Zleva Aleš Lederer, Jan Kubíček, Jan Kodeš, Milan Hanuš a odpovědný redaktor knihy Radovan Beneš

Nakladatelství PROSTOR a publicista Milan Hanuš připravili pro všechny fanoušky Rogera Federera knižní dárek v podobě originálně pojaté biografie s působivým fotografickým doprovodem. Publikace byla pokřtěna v knihkupectví Luxor, role kmotra se ujal Jan Kodeš, vítěz Wimbledonu 1973, jenž se s
Federerem osobně zná: „Federer patří nepochybně mezi deset nejlepších tenistů historie. Momentálně je nejoblíbenější, což je zásluhou jeho stylu, chování a vyjadřování, jeho rodinného života. To všechno nahrává, že mu patří tenisová svatozář.“ Kodeš současně ocenil Federerův elegantní
jednoručný bekhend a připojil historku, která se stala před narozením švýcarské hvězdy: „Na turnaji v Basileji mě viděla hrát Federerova matka Lynette. Přišla za mnou, pochválila mi bekhend a prohlásila, že by si přála, aby její syn hrál tenis jako já.“

Tenisová legenda Jan Kodeš pokřtil knihu Milana Hanuše

ŽIVÝ MÝTUS ROGER FEDERER

Hostem uvedení knihy byl též tenista Jan Kubíček, Federerův někdejší sparring partner: „Roger možná působí na kurtu strojově až chladnokrevně, ale ve skutečnosti je vřelý a přátelský.“

Publicista Milan Hanuš líčí příběh legendárního sportovce jako “cestu hrdiny”, kdy tenista musí jako každý bojovník svádět zápas na dvou frontách, se silnými soupeři, ale i s neviditelným protivníkem, se stresem, vášní, napětím, emocemi i s bohyní Fortunou. Tenisové utkání tím získává psychologický a existenciální rozměr. „Kniha kreslí živoucí archetyp hrdiny, který nás tolik přitahuje, protože v něm tušíme náš vlastní ´hrdinský faktor´, to, kým v jádru jsme,“ vysvětluje Hanuš.

Iniciátor projektu, nakladatel Aleš Lederer, dodává: „Roger Federer pro mě symbolizuje něco víc než jen umění tenisového hráče. Zosobňuje ducha fair play, na kurtu vyzařuje noblesu i majestát tenisového krále. Je veskrze inspirativní osobností, která k tenisu přivedla miliony malých kluků a holek po celém světě. A nám, tenisovým amatérům, zůstane věčným vzorem v úsilí hrát údery tak, jak bychom si je ve svých představách zahrát přáli.“

 Milan Hanuš: ŽIVÝ MÝTUS ROGER FEDERER

O „nejlepším tenistovi všech dob“ vyšla již řada publikací a článků, převážně od sportovních novinářů, ale pohled Milana Hanuše je v tomto kontextu ojedinělý stylem i pojetím. Vedle sportovní stránky totiž čtenáři přibližuje také psychologické pozadí tenisové hry i výjimečný způsob, jakým právě Roger Federer dokázal fenomenálně rozvinout svůj talent.

V první části knihy nazvané Mýtus cesty autor líčí silný sportovní příběh Rogera Federera jako zvláštní variaci hrdinského mýtu, který je v kolektivní duši stále velmi živý a přitažlivý. Milan Hanuš využívá svých znalostí archetypální psychologie a pouť švýcarského sportovního hrdiny a tenisového
génia osvětluje pomocí působivých obrazů, paralel a kulturních souvislostí, které čtenáři podává velice poutavou a srozumitelnou formou. Svědčí o tom názvy jednotlivých kapitol: Daimon, Démonie, Šprýmař a rebel, Zasvěcení, Hra o trůn, Djoker komplex, Rytíři Kulatého stolu apod. Pojednání jedinečné sportovní osobnosti na pozadí hrdinského mýtu dává autorovi možnost k velmi invenčnímu a neotřelému výkladu i stylu vyjadřování.

Druhá část knihy má název Mýtus hry a je věnována klíčovým zápasům a „velkým epickým bitvám“, které Roger Federer sváděl se svými stejně slavnými protivníky Rafaelem Nadalem, Novakem Djokovičem, Andym Murraym a dalšími. Autor originálním způsobem líčí průběh nezapomenutelných tenisových dramat a nahlíží pod jejich povrch, do psychologie hráčů i hry samotné. Také v těchto
kapitolách, nazvaných např. Persona, Neviditelný režisér, Protrpěná vítězství či Homérský pláč, uplatňuje obrazný a velmi nápaditý způsob výkladu.

Kniha vychází u příležitosti čtyřicátých narozenin Rogera Federera a je věnovaná světoznámému tenistovi s vděčností za nezapomenutelné sportovní zážitky, které ve svých zápasech fanouškům připravil. Je třeba zdůraznit, že tato kniha přesahuje ryze sportovní tematiku – je určena všem čtenářům, které zajímá „cesta hrdiny“ a novodobá verze hrdinského mýtu, zde v podání švýcarské tenisové legendy.

Fotografie Rogera Federera na přední straně obálky Mathias Braschler a Monika Fischer, na zadní straně obálky Paolo Pellegrin.

Fotografie Milana Hanuše a Aleše Lederera Roman Souček.

Odpovědný redaktor Radovan Beneš

336 stran, cena 497 Kč

Vydalo nakladatelství PROSTOR roku 2021

První vydání

 
Publicista a esejista Milan Hanuš (1955) působil řadu let jako šéfredaktor kulturně-společenské revue PROSTOR, kde vycházely mimo jiné psychologicky a filozoficky zaměřené úvahy a eseje významných českých i zahraničních autorů. Zabývá se astropsychologií a výkladem symbolů, přispívá do archetypové revue Archea. Je nadšeným fanouškem bílého sportu a též jeho vášnivým rekreačním
hráčem.

Tisková zpráva, obálka, ukázka a fotografie ze křtu viz v příloze.

Denisa Novotná

Nakladatelství PROSTOR, Nad Spádem 649/10, 147 00 Praha 4
www.eprostor.com <http://www.eprostor.com>

 

 

Podobné příspěvky

Josef Klíma, Marek Epstein: Šarlatán

Redakce

Křest nové monografie malíře Tomáše Kubíka

Redakce

Na Výstaviště Praha v Holešovicích se vrátil 28. ročník mezinárodního knižního veletrhu a festivalu Svět knihy Praha

Redakce