Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Kdo je muž, který se rozhodl ochránit Američany před Trumpem?

Joe Biden - obálka

Joe Biden se během své politické dráhy ocitl u stěžejních okamžiků současných amerických dějin včetně několika rozhodujících celonárodních střetů ohledně rasy, genderu, zločinnosti, zdraví, kapitalismu a válčení. Dělal při tom chyby, a jak sám říká, platil za ně. Opakovaně dokázal čelit předpovědím, že už je odepsaný – a nakonec se ke svému údivu ocitl po boku Baracka Obamy v historickém boji o Bílý dům. V projevu na národním sjezdu Demokratické strany v roce 2008 řekl: „V životě se někdy nevyhnete tomu, že neuspějete, ale nikdo vám neodpustí, když se vzdáte.“

Kdo je muž, který se rozhodl ochránit Američany před Trumpem?

Joe BidenV roce 2020 byl osmasedmdesátiletý Biden veteránem americké politiky. Podepsalo se na něm tolik let a bitev, že jeho protivníci, a dokonce i někteří obdivovatelé se ptali, zda je rozumné jít do boje o prezidentský úřad ještě jednou. A pak se prognózám znovu vzepřel a stal se demokratickým nominantem v souboji, který měl tak mimořádně závažné důsledky pro budoucnost Ameriky. V boji muže proti muži se utkal o prezidentský úřad země s Donaldem Trumpem, aby ho porazil. Jeho vítězství vyvolalo doma i v celém světě naléhavou potřebu dozvědět se, co Bidena utvářelo, jak přemýšlí, na čem mu záleží a co mu chybí.

Talentovaný a respektovaný reportér časopisu The New Yorker Evan Osnos se chopil Bidenova příběhu a zdatně zmapoval člověka i politika. Knihu JOE BIDEN. Politika, život a současná Amerika vydává v překladu Veroniky Maxové a Jaroslava Veise nakladatelství PROSTOR.

V dětství Bidenovi kvůli koktání přezdívali Vadnej Joe. Jeho první žena i s dcerou zahynuly při autonehodě. Během let se naučil s neštěstím žít a vytvořil si sadu strategií, jak zklidnit mysl, podobně jako si kdysi vymyslel metody, jak se odnaučit koktat. V šestačtyřiceti prodělal infarkt s aneurysmatem a vyhlídky na přežití byly tak špatné, že k němu přivolali kněze, aby mu dal poslední pomazání. Na nemocničním lůžku strávil tři měsíce, během nichž podstoupil další operace a prodělal různé komplikace. Trvalo sedm měsíců, než se dokázal zvednout a dát se znovu do práce. Když se poprvé ocitl před veřejností, řekl, že dostal „druhou šanci na život“.

Po více než třiceti letech od chvíle, kdy Joe Biden na podlaze málem umřel, bývá tento okamžik mezi oficiálními milníky jeho politického životopisu často přehlížen. Je však určujícím vzorcem jeho života – cesty plné nepředvídaných zvratů, jednou neskutečně šťastných, jindy až nesnesitelně krutých. Bidenova ctižádost dosáhnout na nejvyšší příčky americké moci ho žene vzhůru už déle než pět desetiletí,“ píše Evan Osnos.

Reportér New Yorkeru podává obraz demokratického prezidenta, jenž je v několika ohledech nečekaný. Jedním z překvapení je, do jaké míry se Biden – často považovaný za člověka, který není ochoten se omluvit nebo přiznat své nedostatky – vyrovnává se svou horkokrevností a egoismem. “Pointa byla v tom,” cituje se jeho výrok o marné snaze o demokratickou prezidentskou nominaci v roce 1987, kdy plagioval z projevu britského politika a neuváženě si to na svých mítincích rozdával s křiklouny, “že jsem udělal chybu, která se zrodila z mé arogance.” A to je vše. Jedná se o vyzrálejšího Bidena, než na jakého jsou někteří voliči zvyklí – o Bidena, který (většinou) s klidem přečkal neustálé přerušování prezidenta Trumpa během první debaty, aby demonstroval vlastní způsobilost vládnout.

Biden má podle Osnosova portrétu také bystřejší politický úsudek, než se mu obvykle připisuje. Autor ukazuje, že Biden založil svou kampaň v roce 2020 na zdravém rozumu a zastávání osvědčených liberálních postojů. Ačkoli to po Iowě a New Hampshire vypadalo pro Bidena chmurně, ukázalo se, že tento plán byl prozíravý. Ostatní kandidáti váhali, zda podpořit systém Medicare-for-all, nebo zaujímali extrémní postoje v otázkách, jako je imigrace, ale Biden nadále trval na liberálním přístupu (zlepšení, nikoli zrušení Obamacare; deportace nelegálních přistěhovalců, kteří páchají závažné trestné činy). “Biden svou kandidaturu vystavěl na předpokladu, že kyvadlo dějin se jednou od Trumpa odvrátí a pak se spíš zhoupne ke zkušenostem a metodě postupných kroků než k mládí a pokrokářskému nadšení. Snažil se Američany přesvědčit, že jeho povědomí o životě dělnické třídy i osobní ztráty a utrpení převažují nad jeho slabinami,“ píše Osnos.

Autor Bidenova životopisu také dává za pravdu upřímnosti Bidenových výzev k jednotě – jak stranické, tak národní. Poukazuje na to, že Bidenova znalost jazyka umírněných by mu mohla usnadnit dosažení konsensu pro liberální program, například pro opatření k zastavení globálního oteplování jako způsob, jak vytvořit pracovní místa a ušetřit peníze.

Evan Osnos: JOE BIDEN. Politika, život a současná Amerika (anotace)

Evan Osnos
Evan Osnos

Držitel americké Národní knižní ceny Evan Osnos vytvořil soustředěný, brilantní a trefný záznam úspěšné celoživotní cesty a padesátileté politické kariéry Josepha R. Bidena jr. Ukazuje však zároveň, že život současného amerického prezidenta byl poznamenán i hlubokými osobními ztrátami a zklamáními.

Evan Osnos čerpal ze své téměř desetileté zpravodajské práce pro časopis The New Yorker a v textu se mu podařilo zachytit mimořádný význam prezidentských voleb v roce 2020 i vykreslit jednotlivé osobnosti americké politiky. Jeho kniha je založena na dlouhých rozhovorech s Bidenem a na otevřených výpovědích více než stovky dalších aktérů, včetně prezidenta Baracka Obamy, Amy Klobucharové, Peta Buttigiega a řady aktivistů, poradců, členů Bidenovy rodiny i jeho odpůrců. Knižní portrét osvětluje Bidenovu dlouhou a rušnou kariéru v Senátu, osmileté účinkování ve funkci Obamova viceprezidenta i jeho rozhodnutí vyzvat Donalda Trumpa k souboji o prezidentský úřad a volbu senátorky Kamaly Harrisové jako kandidátky na vice­prezidentku. Osnos se zamýšlí nad potížemi, se kterými se Biden bude muset potýkat během svého prezidenství, a zvažuje, jak měnící se země a obrovská škála zkušeností změnily jeho postoje k jednotlivým tématům. V tomto precizním portrétu se Biden jeví jako chybující, a přece rozhodný politik zocelený životními tragédiemi – jako člověk, který se možná až nečekaně dobře hodí pro svoji současnou historickou roli.

Z anglického originálu Joe Biden. The Life, the Run, and What Matters Now vydaného nakladatelstvím Scribner v roce 2020 v New Yorku přeložili Veronika Maxová a Jaroslav Veis.

Odpovědný redaktor Radovan Beneš
176 stran, MOC 297 Kč
Vydalo nakladatelství PROSTOR roku 2021.
První vydání
www.eprostor.com

Novinář a spisovatel Evan Osnos, laureát americké Národní knižní ceny, vypráví příběh 46. prezidenta Spojených států: JOE BIDEN. Politika, život a současná Amerika.

Evan Osnos (1976) je americký novinář a spisovatel. Od roku 2008 působí v časopise The New Yorker, kde se věnuje především americké a zahraniční politice. Kromě profilů Joea Bidena či Marka Zuckerberga se zabýval například historií Republikánské strany či sporem okolo severokorejského jaderného programu. Jako vedoucí pekingské redakce listu Chicago Tribune pobýval osm let v Číně a následně vydal knihu Age of Ambition. Chasing Fortune, Truth, and Faith in the New China (Věk touhy. Hledání štěstí, pravdy a víry v nové Číně), za kterou obdržel americkou Národní knižní cenu. V deníku Chicago Tribune se podílel na seriálu, který v roce 2008 získal Pulitzerovu cenu za investigativní reportáže. Spolupracuje též s televizní stanicí CNN. Žije ve Washingtonu, D. C.

Napsali o knize

„Je nemožné odložit Osnosovu biografii bez pocitu hluboké úcty k tomu, co všechno musel Biden překonat, aby se dostal až tam, kde je teď.“
THE GUARDIAN

„Osnos nabízí brilantní analýzu. […] Výsledkem jeho snažení je chytrý a inspirující portrét člověka na cestě k prezidentské funkci.“
PUBLISHERS WEEKLY

Denisa Novotná

Podobné příspěvky

Spisovatel Martin Vopěnka dokončil nový rozsáhlý román o zradě, lásce a civilizaci, kterému dal název Nová planeta.

Afri

Křest knihy “Ohnivý kuře”

Jaroslav Hauer

Lidé, kteří se smějí

Afri