Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Kdo otevírá staré hroby, může v nich sám skončit

Nakladatelský dům GRADA přichází s detektivním příběhem Dokud nás krev nerozdělí, který ukazuje mnohem víc, než je na první pohled zřejmé. Fiktivní příběh, který je založený na skutečných událostech z bývalé Jugoslávie a států z nich vzešlých, zejména Chorvatska.

Dokud nás krev nerozdělí

Záhřebský advokát se pouští do vyšetřování staré vraždy, k níž došlo v 90. letech při masakru srbskými povstalci v Chorvatsku. Postupně odkrývá děsivé okolnosti zločinu a rozplétá propletenec tragických osudů a traumatických událostí sahající až do dob druhé světové války.

Místo aby si užíval zaslouženou penzi, pustí se záhřebský advokát Željko na stará kolena do vyšetřování vraždy, k níž došlo v 90. letech při masakru spáchaném srbskými povstalci v Chorvatsku. Željko s překvapením zjišťuje, že jej čeká asi nejtěžší případ jeho kariéry. Za pomoci své činorodé dcery Nely postupně odkrývá děsivé okolnosti zločinu a rozplétá propletenec tragických osudů a traumatických událostí sahajících až do dob druhé světové války. Hlavní hrdina tak musí nastartovat svého passata, v němž vozí pro každý případ starou pistoli i kýtu pršutu, a vyrazit otevírat staré hroby, v nichž může sám snadno skončit..

Kdo otevírá staré hroby, může v nich sám skončit

Napínavý příběh na pozadí událostí z bývalé Jugoslávie

Příběh je postaven na reálných základech a složený z vyprávění Chorvatů a jejich životních osudů.

Autor, Petr Opršal, sepsal na základě svých pracovních a rodinných zkušeností realistický detektivní román, jehož prvky konzultoval se skutečnými vyšetřovateli.

O autorovi:

Petr Opršal pochází ze Svitav. Vystudoval historii, archivnictví a právo na Univerzitě Palackého v Olomouci, dnes pracuje jako překladatel a žije v Lucembursku. Je autorem knihy Cestou z věže (2018). Jeho povídka Tři dny vyšla v revue Protimluv, povídky Smrtonoš a Hrst rozlitého času najdete v povídkových antologiích Pokřivenej svět (2020) a Převeď mě (2022).

Irena Vaňková

Nakladatelský dům GRADA Publishing, a.s. si od roku 1991 drží pozici největšího tuzemského nakladatele odborné literatury. Ročně vydává téměř 400 novinek ve 150 edicích z více než 40 oborů.

Více na www.grada.cz.

 

Podobné příspěvky

Anthony Horowitz: Moriarty. Sherlock Holmes je mrtvý, ale jeho metody žijí dál (Argo)

Šebík

Nedělní párty s Picassem aneb Jak nadchnout děti pro umění

Aleš Fritscher

Kočičí životy

Aleš Fritscher