Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura Výtvarné umění ČR

Kniha Rozlomená doba 1908 – 1928, Avantgardy ve střední Evropě

Muzeum umění Olomouc a Arbor vitae societas vydaly obsáhlou publikaci Rozlomená doba 1908 – 1928, Avantgardy ve střední Evropě, která vyšla v návaznosti na stejnojmennou výstavou uspořádanou na přelomu roku 2018 a 2019 Muzeem umění Olomouc a v průběhu roku 2020 v Miedzynarodnowem Centru Kultury v Krakově, Galerii města Bratislavy a v Janus Pannonius Muzeum v Pécsi.

Kniha Rozlomená doba 1  kniha Rozlomená doba 2

Tento mezinárodní projekt, který střední Evropa ještě neviděla a který představil přes 400 obrazů, soch, časopisů, knih a plakátů zapůjčených ze šesti desítek institucí z deseti evropských zemí, se zaměřil na vývoj avantgardního umění ve střední Evropě na pozadí dějinných událostí závěrečného desetiletí Rakouska-Uherska a následného vzniku nástupnických samostatných států.

 

 

 

 

 

 

 

Publikace vznikla jako součást mezinárodního projektu pod záštitou Evropské unie a ministerstev kultury České republiky, Polska, Slovenské republiky, Maďarska a Rakouska. Na jednotlivých kapitolách rozsáhlé odborné publikace, která je vydána v české a anglické verzi, spolupracovalo pod vedením Karla Srpa a Lenky Bydžovské na 20 historiků umění z galerií, muzeí a odborných institucí z 11 zemí. Reprodukce pro publikaci poskytlo víc než 120 veřejných i soukromých institucí.

 

 

 

 

 

 

 

Kniha, která je rozdělena do 12 bloků od expresionismu po abstrakci, má 688 stran, téměř 900 vyobrazení výtvarných děl, nás seznamuje s kulturně historickými souvislostmi a nejdůležitějšími výtvarnými projevy, výstavami, duchovními východisky umělců a utváření avantgardních tendencí. Naleznete v ní chronologii událostí let 1908 – 1928, medailony umělců, přehled výtvarných časopisů té doby, výběrovou literaturu umění střední Evropy i rozsáhlý jmenný rejstřík. Kniha je k dispozici v běžné knižní distribuci.

Fotografie © Petr Ondrášek

Zpracoval Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Novinka od Nakladatelství Epocha – knižní titul LEICHENBERG

Afri

VENDY křtila svou novou knihu RECEPTY NA SPOKOJENÝ ŽIVOT!

Jaroslav Hauer

Máchův Máj je považován za diamant české poezie

Afri