Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Kořeny zla leží v minulosti

ukrajina socha

Dokumentarista Martin Mahdal a jeho kolegyně Markéta Adamcová se již v roce 2014 začali zajímat o u nás dosud málo prezentované téma hladomoru na Ukrajině v letech 1932 a 1933. šlo o řízenou genocidu, kterou až díky současnému konfliktu uznala i česká politika jako oficiální zločin proti lidskosti. Po problémech v Doněcké a Luhanské oblasti se oba autoři rozhodli pro natočení dokumentu, který by dané téma zmapoval s pomocí dobových materiálů z otevřených archivů KGB. Tehdy se před oběma autory zavíraly v ČR dveře pro údajnou kontroverzi, přesto podstatná část materiálů k dokumentu vznikla.

Konflikt na Ukrajině má kořeny už v minulém století – v Zákonu pěti klasů

Zakon_5_klasu_obalka_tiskKdyž na počátku letošního roku došlo k ruské invazi na Ukrajinu, téma se stalo opět aktuálním. Martin Mahdal a Markéta Adamcová se tak rozhodli dokumentární film proměnit na dokumentární knihu, která vyšla v Nakladatelství Olympia pod názvem Zákon pěti klasů. Tento zákon, související s procesem rozkulačení ukrajinského zemědělství, znamenal pro miliony Ukrajinců hlad a bídu, pro mnohé smrt. Podle některých údajů zemřelo na následky hladomoru, cíleně vyvolaného sovětským režimem, až 5 milionů lidí!

Kniha je vzácným materiálem ke studiu výše nastíněné historické problematiky i současných poměrů na Ukrajině. Mahdal a Adamcová střídají v dokumentární formě popis vlastních zážitků při natáčení v ukrajinských archivech s popisem dobových událostí, jak je podávají ukrajinští historikové a pamětníci. Kromě toho doplňují dokument o dosud v Čechách nepublikované vzpomínkové texty přímých aktérů a rozsáhlý fotografický materiál. Odhalují tak kořeny současného konfliktu, dlouhodobou nenávist mezi obě východními národy, pramenící ze vzájemných předsudků i vzpomínek na cílenou likvidaci Ukrajiny.

„1933, 9.ledna, pondělí

V Charkově se dějí strašné věci z hladu. Kradou děti a prodávají salám z lidského masa. Lákají lidi na možnost koupit boty. Dokonce i v novinách se o tom píše. Ubezpečují, že úřady jednají, jak tomu zabránit, ale děti se pořád ztrácejí.“

I taková svědectví kniha přináší, včetně černých desek, na nichž jsou zaznamenány názvy stovek vesnic, které byly cíleně zcela vyhlazeny.

Zákon pěti klasů, dokumentární příspěvek k historii Ukrajiny a ukrajinského konfliktu, je jedinečnou publikací určenou všem zájemcům o moderní dějiny i dějiny 20. století, která poodhaluje roušku minulosti konfliktu, jímž veřejnost žije dnes.

Jan Steiner

Podobné příspěvky

Nedělní párty s Picassem aneb Jak nadchnout děti pro umění

Afri

Dopadne inspektor Vyšetřil tichého zabijáka?

Afri

Jak zabránit klimatické katastrofě radí Bill Gates

Afri