Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

MARKÉTA LUKÁŠKOVÁ VYDÁVÁ POUTAVÝ ROMÁN

V nakladatelství Motto vychází další kniha Markéty Lukáškové Majonéza k snídani (2. 9. 2021, 399 Kč). Jde o nový samostatný román, v němž se hlavní hrdinka Ema pouští do vztahového experimentu – a to na své první lásce.

MARKÉTA LUKÁŠKOVÁ VYDÁVÁ POUTAVÝ ROMÁN

Ema měla s emocemi vždycky problém. Místo, aby je prožívala, raději je pitvá a sama si drží odstup i nadhled. Nejvíc ze všeho chce analyzovat lásku. Co je vlastně zač a proč třeba jejím rodičům zmizela? Proč zůstává tichá babička s despotickým dědou? Proč si její nejlepší kamarád nepřizná, kam ho táhne jeho srdce? Některé věci ale pochopíte jen tak, že se do nich namočíte.

Název pro knihu autorka dlouho hledat nemusela. „Napadlo mě to už dávno a ani nevím, v jakém to bylo momentu. Nakonec se v knize majonéza k snídani opravdu objeví, tudíž má název své opodstatnění,“ popisuje Lukášková s tím, že oproti předchozím knihám (Losos v kaluži, Panda v nesnázích, InTyMně, Vlaštovka v bublině), které na sebe v mnohém navazovaly, je právě Majonéza k snídani jiná.

„Místo v první osobě je nyní kniha psána z pohledu vypravěčky. Mé předchozí hrdinky navíc prožívaly velké emoce, což je nyní naopak. Ema má s emocemi problém. Především se snaží racionálně pochopit, co je to láska,“ vysvětluje Lukášková. Přestože její novinka jde aktuálně do prodeje, už nyní má autorka několik námětů na další knihu, kterou by ráda začala psát na podzim.

Markéta Lukášková

Pochází z Českých Budějovic a působila jako redaktorka časopisů Týden, Maxim, Faktor S, vedla Reflex.cz. Se svou prvotinou Losos v kaluži (2017) objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní scénář, který nyní čeká na filmové zpracování. Po Lososovi následovaly knihy Panda v nesnázích (2018)InTyMně (2019), za kterou získala Cenu Miroslava Švandrlíka, 2021, Čestná cena za nejlepší humoristickou prózu v Ceně Miroslava Švandrlíka a Vlaštovka v bublině (2020). Poslední rok pravidelně natáčí úspěšný podcast Příběh, který se opravdu stal. Markéta ve volném čase běhá, prohání svou fenku Pandu a snaží se šířit osvětu o vnímání psychických problémů nejen skrze své knihy. Dlouhodobě otevřeně mluví o tom, jakým způsobem jí změnila život terapie.

 __________________________________________________________________________________

Produkce skupiny Albatros Media a.s. pokrývá více než 17 % nakladatelského trhu v České republice; každoročně uvede na trh cca 2 500 nových knih. Vedle osmnácti samostatných nakladatelství (Albatros, CooBoo, Motto, Domino, XYZ, CPress, ComputerPress, BizBooks, Edika, Management Press, Mladá fronta, B4U Publishing, Fragment, Egmont, Kniha Zlín, Vyšehrad, Panteon a Valer) vlastní také vydavatelství audioknih Voxi, prodejce elektronických knih Palmknihy.cz a vydává knihy v rámci partnerského projektu Edice České televize.

Jana Fikotová, PR manažerka

Podobné příspěvky

ŽIVÝ MÝTUS ROGER FEDERER

Afri

5. ročník Týdne čtení dětem – Vydejte se s dětmi na společnou cestu ke knihám!

Šebík

Herec Petr Batěk podpořil pobodaného florbalistu Radka Zelinku

Jaroslav Hauer