Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Monika Helferová v románu PAKÁŽ obratně vykresluje drama vlastních předků

Pakáž - román

Přitom Helferová svůj příběh nevypráví chronologicky, ale po částech, s mnoha vynechávkami a časovými skoky. Její rodinný portrét tak připomíná jemnou, trochu vyblednou mozaiku složenou z vlastních vzpomínek i z vyprávění rodinných příslušníků. „Literární umění Moniky Helferové spočívá především v jazykové empatii, takže postavy, které formovaly její život, získávají univerzální platnost. Autorčin velice jasný a ryzí jazyk se střídá s častou nedořečeností a tajuplností,“ dodává Marta Eich.

Proč Josef nikdy nepromluvil se svou dcerou? Uznávaná rakouská autorka Monika Helferová se v románovém zpracování vrací k vlastním kořenům a zkoumá detaily zásadních událostí, jež předcházely narození její matky, „spratka“. Matčino početí provázely neurčité okolnosti, které způsobily, že ji otec absolutně ignoroval, nezajímal se o ni, nikdy v životě se na ni ani nepodíval. Autorka rekonstruuje osud prarodičů Josefa a krásné Marie na pozadí první světové války, kdy se svými dětmi živoří na venkově na okraji společnosti. Když je Josef odveden do armády, Maria a děti se stávají závislými na ochraně starosty. Do kraje přijíždí okouzlující cizinec Georg, který jednoho dne bez pozvání zaklepe na dveře „pakáže“.

Helferová si všímá morálních hodnot doby, jež různé postavy jejího vyprávění různě vnímaly a interpretovaly, a poukazuje na vliv minulosti na budoucnost každého člověka. Z vlastních vzpomínek a z vyprávění příbuzných skládá ztracený svět zapadlé horské vesnice na počátku 20. století a podmanivým jazykem poodhaluje jedno rodinné tajemství.

Z německého originálu Die Bagage, vydaného nakladatelstvím Carl Hanser Verlag GmbH &Co. KG v Mnichově v roce 2020, přeložila Marta Eich.

Rakouská spisovatelka Monika Helferová (*1947) se narodila a žije ve Vorarlbersku. Je autorkou povídek, románů, divadelních textů a knížek pro děti, za něž obdržela mnoho literárních ocenění. Poslední z nich – Schubartovu literární cenu – získala v roce 2021 právě za román Pakáž. Titul se rovněž dlouho držel na předních příčkách prestižního žebříčku nejprodávanějších knih časopisu Der SpiegelPakáž je prvním dílem volné trilogie, v níž autorka líčí osudy své rodiny. Následuje román Vati (Tatínek, 2021), který byl roku 2021 nominován do užšího výběru na Německou knižní cenu, a vzpomínkovou řadu uzavírá dílo s názvem Löwenherz (Lví srdce, 2022). Monika Helferová je provdaná za spisovatele Michaela Köhlmeiera, s nímž také literárně tvoří.

Denisa Novotná

www.eprostor.com

Podobné příspěvky

Školní práce, která Vás může zabít

Redakce

Linda Finková, Aneta Christovová a Vlaďka Pirichová vydali knihu “Stará, tlustá, blbá aneb STB zasahuje!”

Jaroslav Hauer

Vychází unikátní autobiografie největší legendy

Redakce