Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Pít červánky a čerpat sílu

Vybrané eseje z let 2002-2022

Přijít za svítání

Václav Cílek

cilekTato kniha představuje “to nejlepší z Václava Cílka”. Jde o výbor, který mapuje dvacetiletou spolupráci jednoho z našich nejúspěšnějších esejistů s nakladatelstvím Dokořán – od jeho prvotiny Krajiny vnitřní a vnější (2002), která se stala bestsellerem, až k dosud poslední autorské knize esejů Jak přejít řeku (2020). Cílem bylo nejen vzdát autorovi zasloužený hold, ale zejména přiblížit jeho tvorbu novým čtenářům. Eseje jsou uspořádány do pěti tematických oddílů, jež mají představit hlavní oblasti, které prostupují Cílkovým dílem: krajina jako celek; genius loci konkrétních míst; setkávání s lidmi, zvířaty i bájnými bytostmi; popis současného světa s jeho problémy a obav, kam se to řítíme; a nakonec texty o tom, jak z toho ven, které dávají naději. Autor pro knihu Přijít za svítání vybral ilustrace Evy Brodské a Bohuslava Reynka a fotografie Hany Rysové. Jak píše Cílkův oblíbený Jorge Luis Borges: není ani tak důležité číst další knihy jako se vracet k těm, které jsme již četli.

https://youtu.be/Q_I0TWgsX5w

Vázaná s přebalem, 336 stran, 16 stran barevná příloha, fotografie Hana Rysová, ilustrace Eva Brodská, Bohuslav Reynek, 399 Kč.

Václav Cílek (* 11. května 1955) geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. Vystudoval přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity, obor geologie ložisek. Přestože se ve své práci zabývá především změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře,religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů. Za Krajiny vnitřní a vnější a Makom. Kniha míst byl vyznamenán cenou Toma Stopparda za rok 2004. V roce 2007 získal Cenu ministra životního prostředí “za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie”. V roce 2009 mu byla udělena cena VIZE 97 Nadace Dagmar a Václava Havlových za to, že “svým dílem významně rozšířil lidský obzor, poukázal na méně známé jevy a souvislosti, napomohl včlenit výsledky vědy do obecné kultury a prohloubil alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí”. Václav Cílek spolupracuje s Českým rozhlasem a s Českou televizí, jako autor či spoluautor vydal přes třicet knižních titulů.

Magdalena Rudolová

http://www.dokoran.cz

Podobné příspěvky

V nakladatelství Vyšehrad vychází sbírka úvah o principech a budoucnosti demokracie

Afri

Krásná i hrůzostrašná bibliofilie Davida Cajthamla

Afri

Tip na knížku: Kurkuma-koření života

Afri