Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Příběh Frídy odehrávající se v předválečném a válečném Československu

kniha Frida

Nina Grünfeldová v červnu v Praze na SVĚTĚ KNIHY představí svou knihu, která popisuje období nacismu z pohledu její babičky – židovské prostitutky obviněné ze špionáže. Nina na Světě knihy vystoupí v neděli 12. 6. od 14:00.

Moje zbloudilá babička ve víru dějin

Poprvé se Frida Grünfeldová objevila v policejních záznamech na jaře 1931. Byla Židovka a prostitutka, navíc podezřelá ze špionáže. Co vše Frida zažila před válkou i během ní? Její vnučka, novinářka Nina Grünfeldová, osudy své babičky rozklíčovala a popsala v knize Frida. Ta nyní vychází v českém překladu Kateřiny Krištůfkové s laskavou finanční podporou norské nadace NORLA v nakladatelství Cosmopolis, součásti Nakladatelského domu Grada, a autorka Nina Grünfeldová ji českým čtenářům představí osobně na letošním SVĚTĚ KNIHY.

kniha -FridaFrida se narodila roku 1908 v Rakousko-Uhersku ve vesničce Leles a od mládí se potulovala po mnoha různých městech střední Evropy. Jako nevěstka se musela neustále stěhovat a trvale byla v hledáčku policejních orgánů. V lednu 1932 porodila v Bratislavě syna Bertholda, avšak po pouhém týdnu se ho vzdala. Protože chlapcův otec byl neznámý, čekala Bertholda náhradní péče. Jeho katoličtí pěstouni, kteří včas rozpoznali vážnost situace, zařídili, aby v roce 1939 mohl jako dětský uprchlík odejít do Norska, díky čemuž válku přežil a posléze se stal jedním z nejznámějších norských psychiatrů, soudním znalcem a profesorem sociálního lékařství.

Nina F. Grünfeldová, Bertholdova dcera, pátrala usilovně ve slovenských, českých, maďarských, ukrajinských i německých archivech. Z výslechových protokolů, soudních záznamů a dalších archivních materiálů dokázala shromáždit drobné střípky informací, které trpělivě skládala v celkový obrázek. Ze získaných dokumentů vyplynulo, jak se policejní smyčka kolem její babičky stahovala čím dál víc. Státní orgány po takových lidech jako Frida pásly. A pak se ke všemu k moci dostali nacisté.

Skutečný příběh odehrávající se v předválečném a válečném Československu je emotivním vyprávěním o sounáležitosti, stesku a ztrátách. Autorka v něm zcela otevřeně líčí pohnuté osudy svého otce a ještě pohnutější osudy své babičky. Její kniha se právem řadí k významným svědectvím o holocaustu. 

Ohlasy na knihu Frida:

Výjimečný evropský příběh… Čtenář téměř zapomíná dýchat!“

Guri Hjeltnesová, VG

Bolestná, nervy drásající a skvěle napsaná kniha.“

Ingunn Øklandová, Aftenposten

Krásný, nadmíru poetický jazyk… živá a kvalitní literatura faktu.“

Sven Egil Omdal, Stavanger Aftenblad

NINA GRÜNFELDOVÁ

Nina F. Grünfeldová (*1966) je norská režisérka a spisovatelka s československými kořeny. Vystudovala mj. masovou komunikaci, filmovou a televizní tvorbu a filmovou režii. Přednáší na vyšší odborné škole Høgskolen i Innlandet se sídlem v Lillehammeru a vlastní produkční společnost Gründer Film. Ve filmové i literární tvorbě se často věnuje tematice holocaustu.

KATEŘINA KRIŠTŮFKOVÁ

Kateřina Krištůfková (*1974) vystudovala němčinu a norštinu na FF MU v Brně. Pracuje jako překladatelka, redaktorka a korektorka. Je předsedkyní spolku Překladatelé Severu, který sdružuje překladatele ze severských jazyků, a společně se svými třemi kolegyněmi provozuje nakladatelství Elg, jež se věnuje opomíjeným momentům severské kultury v českém kontextu. Příležitostně píše recenze pro server iliteratura.cz.

Tereza Charvátová

Nakladatelský dům GRADA

www.grada.cz

O společnosti GRADA Publishing

Nakladatelský dům GRADA Publishing, a.s. si od roku 1991 drží pozici největšího tuzemského nakladatele odborné literatury. Ročně vydává téměř 400 novinek ve 150 edicích z více než 40 oborů. Od roku 2015 nakladatelský dům rychle expanduje i mimo oblast kvalitní odborné literatury. Tradiční značka GRADA zůstává vyhrazena odborným knihám ze všech odvětví a oblastí lidské činnosti. A ani pět novějších značek nakladatelství na knižním trhu jistě nepřehlédnete. První, u čtenářů úspěšnou značkou je COSMOPOLIS, přinášející zahraniční i českou beletrii všech žánrů. Další již zavedenou značkou je BAMBOOK, značka dětské literatury předkládající malým čtenářům díla českých i zahraničních autorů a ilustrátorů. Značkou věnující se poznání, tématům z oblasti zdravého životního stylu, body-mind, spiritualitě či ekologii, je ALFERIA. Akvizicí získaná značka METAFORA rozšiřuje nabídku nakladatelského domu o další kvalitní beletrii i zájmovou a populárně naučnou literaturu. Prozatím poslední, rychle rostoucí značkou Nakladatelského domu GRADA je BOOKPORT, unikátní projekt online knihovny, který již dnes disponuje třetinou všech e-knih v ČR.

Podobné příspěvky

ŽIVÝ MÝTUS ROGER FEDERER

Afri

Povídková sbírka Františka Kotlety 

Afri

OPRAVDOVÉ ZLOČINY USPĚLY V PROJEKTU KŘIŠŤÁLOVÁ LUPA

Afri