Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Příběhy českých mulatů v knize Oboneta S. Ubama

Náš černobílý svět

Narodili se s tmavou kůží v bílém Československu. V dětství a dospívání je trápila všudypřítomná pozornost, někteří zažili šikanu a rasistické útoky. Mnohdy nevěděli, kam vlastně patří. Manželství jejich rodičů se až na výjimky rozpadla. Přesto se dokázali prosadit a stát se úspěšnými ve svých oborech. Jejich příběhy zdokumentoval Obonete S. Ubam v knižních rozhovorech NÁŠ ČERNOBÍLÝ SVĚT. Podávají zprávu o náročné cestě za snem a také o vztahu české společnosti k jinakosti. Knihu doprovázejí desítky fotografií ze soukromých archivů respondentů. S úvodem režiséra Václava Marhoula a s doslovem psychologa Jiřího Kůse vydal PROSTOR.

Příběhy českých mulatů v knize Oboneta S. Ubama   NÁŠ ČERNOBÍLÝ SVĚT

jsou oslavou houževnatosti.  

Obonete S. Ubam: NÁŠ ČERNOBÍLÝ SVĚT. České rozhovory o afrických kořenech a splněných snech (anotace)

Televizní moderátor Rey Koranteng, fotbalista Theodor Gebre Selassie, filantropka a moderátorka Lejla Abbasová, spisovatel Tomáš Zmeškal, choreograf a tanečník Yemi A. D., sinolog Martin Kříž, spisovatelka a numeroložka Monika Ben Thabetová, televizní moderátorka Zuzana Tvarůžková a zpěvačka Madalena João, ty všechny vyhledal Obonete S. Ubam, aby se jich zeptal, jaké bylo jejich dětství a dospívání a jak těžké pro ně bylo prorazit a udělat kariéru v různých oborech. Autor úspěšné knihy Sedm let v Africe vede rozhovory s významnými osobnostmi, které vyrůstaly v české kotlině s neobvyklou barvou kůže. Kniha Náš černobílý svět přináší pohled na zdejší prostředí z netradičního úhlu, který dosud česká společnost postrádala.

Redakce textu Ondřej Horák

Odpovědný redaktor Radovan Beneš

256 stran, MOC 397 Kč

Vydalo nakladatelství PROSTOR roku 2021.

První vydání 

Obonete S. Ubam (1976) se narodil české matce a nigerijskému otci. Vyrůstal s matkou a otčímem v Bruntále a ve čtrnácti letech odjel poprvé do Nigérie, aby blíže poznal svého otce, generála policie. Po návratu do České republiky odmaturoval a nastoupil na Vojenskou akademii ve Vyškově. Po absolutoriu pokračoval v profesionální službě na oddělení zahraničních styků na Ministerstvu obrany. Po ukončení vojenské kariéry se stal spoluzakladatelem Ligy etnických menšin ČR, později vystudoval práva, působil na několika manažerských postech, a nakonec se začal věnovat budování česko-nigerijských obchodních vztahů. Po náhlém úmrtí svého otce se odstěhoval do Nigérie, kde převzal vedení rodinné firmy. Za přínos k rozvoji nigerijského kmene Annang mu byl udělen tradiční šlechtický titul. Po sedmi letech strávených v Africe přesídlil do Španělska. Své zážitky zaznamenal v knize Sedm let v Africe (PROSTOR 2019), inspiraci Afrikou zúročil i ve sbírce tradičních přísloví Kalangu (PROSTOR 2020).

Mgr. Denisa Novotná

PR & Media Specialist, Editor

Nakladatelství PROSTOR, Nad Spádem 649/10, 147 00 Praha 4

Podobné příspěvky

MICHAEL- ŽANTOVSKÝ OCHLAZENÍ

Šebík

Alexandr Mitrofanov analyzuje stav současného Ruska a jeho vliv na českou společnost

Afri

Kdo je muž, který se rozhodl ochránit Američany před Trumpem?

Afri