Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Publiku se představily Číšnické humoresky

Eda - krest knihy Cisnicke humoresky

EDA-krestTitul Číšnické humoresky obsahuje mnoho postřehů z gastronomie, podaných humornou formou, dále přetavených do vtipných básní a 63 povídek. Nechybí ani číšnicko-český slovník, který ozřejmí žargon, používaný na place i v zákulisí.

Publiku se představily Číšnické humoresky od Edy Veselého 

Cisnicke humoreskyV říjnu se v Plzeňské pivnici a restauraci U Rudolfina odehrálo slavnostní představení knihy Edy Veselého.

Ve veselé atmosféře byla Edovi Veselému knížka “pokřtěna” za účasti kmotry Jany Koubkové – jazzové zpěvačky a textařky, editorky knihy a básnířky Radany Šatánkové, uznávaného malíře a ilustrátora knihy Františka Kollmana a nakladatele Jiřího Pešauta. Zábavný program pokračoval tancem do pozdních hodin. 

Autor

Eda Veselý, občanským jménem Eduard Veselý je český básník a spisovatel, ale také číšník, vrchní, provozní ….Po absolvování střední školy pracoval v oboru gastronomie. V polovině devadesátých let začíná s psaním básní a krátkých próz. Jeho texty se vyznačují autorovým smyslem pro detail a svérázným humorem. Od roku 2002 svoji tvorbu prezentuje veřejně.

Ilustrátor

Františka Kollmana prostě nemůžete přehlédnout. Je to velký chlap se šátkem ve vlasech,  vazoun se samurajským mečem. Dělal svého času i bodyguarda Václavu Havlovi.  Jako jeden z mála Evropanů je nositelem devátého danu, v judu má šestý, velmistrovský. Techniku tichého zabíjení učil i izraelskou tajnou službu.

Františeka Kollman je především umělec – malíř a brusič

Franta-KollmanDo každé ruky vezme jednu tužku a v mžiku nakreslí námořní souboj dvou plachetnic nebo rytíře na koních. František Kollman je respektovaný malíř, žák Zdeňka Buriana. Svého času současně učil kresbu i techniku tichého zabíjení; hodiny jiu-jitsu si u něj objednávali zástupci izraelských, korejských nebo kubánských speciálních sil. Sám se označuje za válečníka – samuraje.

Samurajové byli bojovníci sloužící císaři nebo svému pánu. K samurajům patřilo necelých 10 % obyvatel Japonska. Společenská třída samurajů existovala od 12. století a zanikla v období reforem Meidži na konci 19. století.

Termín dalšího setkání s autorem EDOU  je naplánován na 7.12. U Vystřelenýho oka

Příští dostaveníčko s autorem, ukázkami z knížky a zpěvem proběhne v sestavě Eda Veselý – Jana Koubková – Radana Šatánková v úterý 7. prosince 2021 v hospodě U Vystřelenýho oka.

Kmotra 

Jana-KoubkovaZpěvačka a kmotra  Jana Koubková patří k předním osobnostem českého jazzu. 

Jana Koubková reflektuje pandemii covid-19 singlem Blues /ne/ohrožené seniorky. Nedávno Jana Koubková oslavila dvě sedmičky, k čemuž jí přejeme hodně zdraví a stálého elánu a chuti do života i zpěvu. Je tak příkladem pro mnohé mladší generace. 

11.června vyšel nový singl zpěvačky Jany Koubkové Blues /ne/ohrožené seniorky. Zpěvačka se v něm ohlíží za víc než rokem bez „živých“ koncertů, vlastními zážitky i svým přístupem k celé situaci. Navzdory názvu svůj singl popisuje jako rapový šanson.

„Text zachycuje současný stav mé mysli. Prostě ročník 1944 sám o sobě a do toho covid a nemožnost skoro rok a půl dělat svou práci, na kterou jsem zvyklá. Ale nemíním se hroutit a to je asi to hlavní poselství.  Takových lidí je spousta, ale mně se čas prostě krátí a covid ho zkracuje ještě víc. Když nezpíváš tak dlouho, hlasivky fungují hůř a zrovna tak i dýchání. A taky se přidružují zdravotní problémy dané věkem, ale bez zpívání, vymýšlení a konání vůbec, to prostě nejsem já,“ popisuje Jana Koubková.

Zkoušení „po e-mailech“

Do lesa nesmí ten, kdo se bojí, a já do lesa chci, zpívá Koubková v textu. „Ještě mám pořád spoustu energie a chutě chtít, ale jak dlouho, než osud s pánem bohem klidně řekne – teď!?,“ parafrázuje text rapového šansonu. Právě to byl jeden z důvodů vzniku nového singlu – a jeho tvorba byla s ohledem na pandemickou situaci poměrně netypická. „Jsem ráda, že do toho se mnou šli mí kolegové, se kterými už léta spolupracuji a oni dobře znají mě a já je: pianista Ondřej Kabrna, basista a violoncellista Jan Keller a bubeník Jan Červenka. Vědí, že je to má životní pravdivá výpověď a trvalo nám všem dlouho zvolit tu správnou hudbu k textu. Za normálních okolností se sejdeme „naživo“ a hudba vzniká. S ohledem na pandemickou situaci jsme si ale posílali nahrávky e-mailem, různě to sesazovali, kombinovali, zkoušeli, až se nakonec zrodila konečná podoba, a to včetně obalu od výtvarníka Luďka Bárty,“ vysvětluje Jana Koubková.

Ačkoliv je Jana známá zejména coby jazzová zpěvačka, sound nové skladby rozhodně typicky jazzový není. „V názvu je sice slovo Blues, ale  hudebně to ani s ním nesouvisí. Jen pocitově. Já ten svůj text trochu rapuji a pak scatově improvizuji v rámci harmonie… Vůbec poslední dobou ráda text rapuji.  Cítím v tom v některých situacích  větší důraz na textové sdělení. A tak bych ráda přála té své nové nahrávce, aby posluchačům padla do noty jak hudebně, tak textově. S nadhledem jde všechno líp a nejsme v tom sami ani náhodou,“ uzavírá Jana Koubková.

Nový singl Jany Koubkové je dostupný na e-shopu vydavatelství Supraphon. Zdarma si ho můžete poslechnout ZDE.

Jana Koubková Quartet on-line

Aktuální situace koncertům příliš nepřeje, a tak si alespoň můžete užít koncert Janina Quartetu, který byl live streamován z Jazzklubu U Staré paní. Video naleznete ZDE. 

Zdroj:  Oficiální web Jany Koubkové. 

EDITOR

RadanaEditorka Radana Šatánková je novinářka, ve větší míře však kulturní publicistka, básnířka, prozaička, literární porotkyně a fotografka. Publikuje a autorsky veřejně vystupuje od patnácti let. Dosud vydala šest básnických sbírek a k tomu společně s Edou Veselým také humoristický titul ŽižkoffNaEX (2016). V současnosti připravuje autorka do tisku Dedikace a Podarunky. Je členkou literárních uskupení a profesních organizací. Mapuje současnou literární scénu v celé České republice.

 

Podrobnosti o knížce a autorovi se můžete dočíst zde:

Obsluhoval jsem Karla Gotta

Podobné příspěvky

70-léta, to je doba na kterou nesmíme zapomenout

Afri

MARKÉTA LUKÁŠKOVÁ VYDÁVÁ POUTAVÝ ROMÁN

Afri

Svaz českých knihkupců a nakladatelů spouští iniciativu #knizkaprosestricku

Afri