Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Roste zájem o knihy z druhé ruky

knihobot

Prodat nepotřebné a nakoupit nové nebo použité. Knihy z druhé ruky se v Knihobotu točí rychleji než dřív. Od nového roku mu navíc přibylo 60 % zákazníků a v růstu mu pomohlo i všeobecné zdražování.

Roste zájem o knihy z druhé ruky

ReknihyZatímco vloni v září prodal Knihobot bez pár stovek 50 tisíc knížek z druhé ruky, letos už to bylo přes 98 tisíc titulů. Lidé si tak prodejem starších knížek za září přišli skoro na 8 milionů korun. A od začátku roku to je více než 50 milionů. Přes léto, kdy e-shopy obecně hlásily pokles zájmu zákazníků, měl Knihobot tržby jako o loňských Vánocích.

Neznamená to jen, že by stávající zákazníci na Knihobotu nakupovali více. Ze zhruba 225 tisíc zákazníků, kteří s ním mají zkušenost (je to mimochodem v přepočtu každý 30. produktivní člověk v Česku), jich více než 60 % přibylo jen od začátku letošního roku. A proměnil se i jejich profil. Zatímco Knihobot v minulých letech rostl především na mladších ročnících do 35 let z velkých měst, nyní narostla i skupina domácností ve středním věku z celého Česka.

ReknihyA výrazně se liší i motivace. Zatímco v minulosti si lidé při nákupu v secondhandech všímali především ekologických dopadů svého chování, teď je považují za ekonomicky racionální.

Hromadit staré věci a kupovat nové přestává dávat smysl nejen mladší generaci, která už nad věcmi uvažuje výrazně jinak. Vidět je to i na úspěchu neknižních secondhandů ve světě – například finský prodejce repasovaných iphonů Swappie byl nejrychleji rostoucí evropskou firmou, úspěch slaví francouzský prodejce použitého elektra Blackmarket nebo americký ‚knihobot na oblečení‘ Thred-up,“ zmiňuje Dominik Gazdoš, šéf online secondhandu Knihobot.

Jako v knihkupectví

Za zájem do jisté míry může i nabídka, která je v Knihobotu postavená na málo využívaném nebo dokonce ještě originálním a nikdy nevybaleném zboží. V Knihobotu je v současnosti každá osmá kniha v nabídce mladší pěti let a čtvrtina titulů vydaných nejvíce před deseti lety. Jeho sekce „jako nová“, která nabízí tituly bez známek jakéhokoli běžného opotřebení, zahrnuje už celých 21 % z celkové 160tisícové nabídky.

A nejsme rozhodně jediní. Například u oděvních second-handů je běžný ještě výrazně větší poměr nikdy nenošených věcí, které se do secondhandové nabídky dostanou. Představa, že secondhandy nabízí jen zboží, které kvůli vadám nikdo nechce, tak mizí. Mladší generace už tuto asociaci nemá v podstatě vůbec,“ zmiňuje Dominik Gazdoš.

Konkurence pro nové knihy? Spíš podpora

DominikK růstu nákupu knih z druhé ruky přispělo také zdražování a zmiňovaná ekonomická motivace. Rozdíly v cenách jsou totiž značné. Knihy jednoho z nejprodávanějších autorů – Patrika Hartla v Knihobotu koupíte až o 40 % levněji než v běžných knihkupectvích.

A vliv má i druhá strana secondhandu – prodej nepotřebného. Díky prodeji přečtených knih totiž lidé získají finance na další nákupy. Tento spotřebitelský návyk navíc pomáhá v prodejích i běžným obchodům s novým zbožím.

To ostatně potvrzuje i zájem velkých knihkupectví o užší spolupráci s projekty, jako je právě Knihobot. Ten ji nakonec navázal s Levnými knihami – zákazníci tak mají možnost využívat jejich prodejny jako místo, kde je možné nechat již nechtěné knížky k prodeji přes Knihobot.

„Spolupráce s Knihobotem přinesla Levným knihám celou řadu nových zákazníků. Model je výhodný pro oba partnery a ve výsledku potvrzuje, že myšlenka spolupracujícího knihkupectví a second-handu je správná,“ uvádí Lukáš Gilánik, generální ředitel Levných knih.

 O Knihobotu:

Knihobot.cz je největší český knižní secondhand. Vznikl v roce 2019 pod taktovkou Dominika Gazdoše. Kombinuje moderní technologie se zodpovědným přístupem ke knihám z druhé ruky. Jeho hlavní misí je změnit fungování knižního trhu a naučit Čechy vracet knihy zpět do oběhu. Funguje po celé České republice a na Slovensku – knihy dokáže vyzvednout na jakékoliv adrese a stejně tak je kamkoli zaslat. Tituly prodává na bázi komisního prodeje a díky dlouhodobé práci s daty může zajistit tu nejlepší prodejní cenu i rychlost prodeje. www.knihobot.cz

 Zuzana Žižková

Podobné příspěvky

Užijte si podzim s trochou tajemna

Afri

Jonáš Ledecký: křest knihy Kapsy

Afri

Slow fashion: Krok za krokem k udržitelnému šatníku

Afri