Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Strava je nejmocnější zbraní proti chorobám

profesor Campbell

VĚDA JE JASNÁ. VÝSLEDKY JSOU ZŘEJMÉ. ZMĚŇTE SVOU STRAVU A VÝRAZNĚ SNÍŽÍTE RIZIKO RAKOVINY, ONEMOCNĚNÍ SRDCE, CUKROVKY A OBEZITY.

kniha Cinska studieZdraví Západu ochabuje. Za zdravotní péči utrácí na hlavu daleko více než zbytek světa. Dvě třetiny z nás mají nadváhu, milióny trpí cukrovkou, onemocnění srdce jsou stejně častá jako před 30 lety, válku s rakovinou započatou v 70. letech minulého století ostudně prohráváme, polovina lidí má zdravotní problém vyžadující denní užívání předepsaného léku, stamiliony mají vysokou hladinu cholesterolu.

Svádíme naše mladé na scestí: Děti onemocní stále v ranějším věku, užívají více léků na předpis než kdy dříve, třetina má nadváhu nebo trpí rizikem nadváhy, vypěstovali jsme jim cukrovku, která byla dříve pouze u dospělých.

Všechny tyto problémy mají tři příčiny: snídani, oběd a večeři.        

Čínská studie představuje jasné a stručné poselství naděje. Rozptyluje velké množství mýtů a dezinformací o zdraví. Pokud chcete zdraví, změňte stravu.

Strava  je   nejmocnější  zbraní,  jakou máme  proti  chorobám

Proč jsem napsal Čínskou studií?

profesor CambellPřestože jsem strávil celý svůj aktivní život ­vědeckým výzkumem zaměřeným na výživu a zdraví, nikdy se nepřestanu divit, jak dychtivě veřejnost touží po informacích o výživě. Knihy o ní patři stále mezi bestsellery Téměř každý oblíbený  časopis  zařazuje  rubriku o výživě, noviny pravidelně uveřejňují články týkající  se  výživy,  v televizi a rádiu  neustále  diskutují  o výživě a o zdraví..

Jste si opravdu v takovém přívalu informací jisti, že víte, co byste měli dělat, abyste zlepšili své zdraví?

Proč jsme tak nemocní?

profesorNa počátku své kariéry před více než 40 lety, jsem byl zastáncem myšlenky, že zdraví je možné zlepšovat pomocí zvýšené    spotřeby  masa, mléka  a vajec. Bylo to zcela logické pokračování života stráveného na farmě, navíc mě těšil pocit, že americká výživa je nejlepší na světě. Během těchto „formujících” let  jsem  se  setkával s jedním , neustále se opakujícím tématem: všichni jíme správné potraviny, zejména spoustu vysoce kvalitních živočišných bílkovin.V počátcích své profesionální dráhy jsem  se dlouhou dobu věnoval  práci se dvěma nejtoxičtějšími chemickými látkami, jaké  kdy  byly  objeveny.  Byl to  dioxin a aflatoxin obsažených v krmivech. Mým dalším zaměstnáním byla koordinace výzkumu aflatoxinu v projektu potravinové pomoci Filipínám. Místní děti umíraly nejen na strašlivou podvýživu, ale také mezi nimi propukla přímo “epidemie” rakoviny jater.

Zdravé bílkoviny?

Tehdy jsem odhalil jedno temné překvapení. Děti, které konzumovaly stravu s nejvyšším obsahem bílkovin, byly zároveň ty, u nichž byla největší pravděpodobnost vzniku rakoviny jater!  Byly to děti z nejbohatších rodin. Pak se mi dostala do rukou indická studie na potkanech, která tvrdila, že aflatoxin skutečně vyvolával u zvířat rakovinu jater, pokud byla krmena stravou s vysokým obsahem bílkovin. Tvrzení, že bílkoviny nejsou zdravé, a mohou navíc podporovat vznik rakoviny, bylo v té době značně opoziční. Byl to však bod zlomu mé profesní dráhy. Rozhodnutí zkoumat tak provokativní otázku na počátku badatelské kariéry nebylo příliš moudré. Zpochybňovat bílkoviny a živočišnou stravu zname­nalo tehdy riziko,že budu označen za kacíře, i kdybych vše dokázal pomocí uznávaných vědeckých pokusů.

Naše zjištění  byla  šokující. Strava s nízkým obsahem bílkovin potlačova­la vznik  rakoviny vyvolané aflatoxinem, a to bez ohledu na to, kolik bylo tohoto kancerogenu podáno laboratorním zvířatům. I po vzniku rakoviny strava s nízkým obsahem bílkovin dramaticky zpomalovala další rakovinný růst. Bílkoviny pocházející ze stravy měly tak silné účinky, že jsme mohli jednoduše „zapínat” a „vypínat” rakovinný růst pouhými změnami konzumovaného množství těchto proteinů.

Cesta z chaosu

V hlavách Američanů je chaos. Řeknu vám proč.  Pohyboval jsem se dlouho v zákulisí jeviště, kde vznikají informace o zdraví, viděl jsem tedy přesně, co se opravdu děje. Jsem připraven říci světu, co se v systému pokazilo. Rozdíly mezi vládou, průmyslem, vědou a medicínou se setřely stejně jako rozdíly mezi  tvorbou zisku a pod­porou zdraví.

Výsledkem jsou ohromná množství nesprávných informací, za které průměrný Američan platí dvakrát. Jednou, když svými daněmi sponzoruje výzkum, a po­ druhé, když poskytuje prostředky na systém zdravotní péče, který léčí  jeho, do značné míry zbytečné, nemoci.

Po čtyřech  desetiletích  vědeckého výzkumu, vzdělávání  a  tvorby  zdra­votní  politiky  na  nejvyšších  úrovních naší společnosti se nyní cítím být při­ praven integrovat  tyto obory do uceleného  systému.  Přesně  totéž  jsem udělal   ve  svém   současném   kurzu a  mnoho  studentů  mi  řeklo,  že  se jejich  život  na konci semestru změnil k lepšímu. A toto hodlám udělat i pro vás   ve   své   knize   Čínská   studie. Doufám, že váš život se také změní.

Colin Campbell, Ph.D.

Nora Chvojková

Podobné příspěvky

Projekt půjčování čteček pro seniory nazvaný KnihDoKaps

Afri

Nakladatelství ARGO vydá postupně celé dílo Jacka Kerouaca

Afri

Kniha 100 let od začátku svobodného podnikání v Československu

Afri