Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Vychází nový případ vyšetřovatelky Kláry Radové

Extravagantní profesor je zavražděn bizarním způsobem. Před svou smrtí rád provokoval tím, že se převlékal za Hitlera, za Stalina a další kontroverzní osobnosti, a vydával to za umění. Kriminalistka Klára Radová tak začíná řešit se svým kolegou Petrem Hamplem zapeklitý případ. Ještě netuší, že přibydou další oběti a že objeví souvislosti s více než třicet let starým dramatem na letecké lince Praha – Karlovy Vary. Přitom se Klára musí potýkat s dalším úletem své dospívající dcery a také s dozvuky podvodů bývalého manžela, který se skrývá před nástupem trestu bůhvíkde a stále jí na dálku zasahuje do života.

Josef Klíma: SMRT S ODKLADEM

josef-klimaKriminální román široce rozkročený do minulosti přináší napínavou zápletku a dokonale vykreslenou psychologii postav. Všichni si za sebou vlečou nějaký tíživý stín minulosti. Kriminalisté i pachatel.

Ukázka z knihy:

Barvení vlasů nesnášel. Jednak to působilo příliš žensky, což jeho maskulinní ego uráželo, jednak si od toho zapatlal celou koupelnu. Ale bez těch vlasů by nebyla proměna tak dokonalá. A on měl rád dokonalost ve všem.

Přilepit si knír už byla hračka. Naposledy si pročísl před zrcadlem kštici tak, aby vypadala stejně jako na fotce z přehlídky na Rudém náměstí, a když si oblékal kalhoty a nazouval holínky, už si tiše pískal svou oblíbenou Suliku. Převlek byla vnější část proměny, a ta nestačila. Cílem bylo dostat se dovnitř té osobnosti, ve kterou se právě měnil. A k tomu vedla cesta i přes písničku.

Musel se usmát, když si vzpomněl, co vyhrál, když se vsadil, že tahle píseň není žádná gruzínská lidovka, ale že ji naopak složil Čech. Josef Navrátil neboli Josef Ratili, jak mu říkali v Gruzii.

Jak se Mikina kroutila, když se měla před všemi svléknout. Ale přemohla se. A když se pak fotili sami, už se nestyděla. Naopak sama převzala iniciativu a vymýšlela ty nejprovokativnější záběry…

Navlékl si dlouhý plášť, naposled se pokochal pohledem do zrcadla a vydal se na tu pěší pouť do výstavní síně. Mohl jet autem, tak jako minule, ale tentokrát se nepodařilo sehnat veterána odpovídajícího stáří, a navíc se mohl těšit z šokovaných pohledů náhodných chodců, kteří se za ním užasle otáčeli, když procházel parkem u obchodní akademie a rázně kráčel Slapskou k Husovu náměstí, dlouhý plášť rozevlátý jako vlečku. Pouliční lampy měnily jeho stín na jakéhosi obrovského netopýra.

Škoda, že mu tohle představení nepovolili v Karolinu, a dokonce ani tady, na radnici v Berouně, kde bydlel. Když se převlékl před dvěma měsíci za Hitlera, byl z toho v tom pražském klubu daleko větší poprask. A nejen na sítích, kde ho fanatici, co nemají smysl pro srandu, virtuálně kamenovali a studenti zase oslavovali jako jediného statečného performera, který se nebojí provokace coby vrcholného uměleckého vyjádření. Bylo to i v televizi a pak ve všech novinách. Nejen performance, ale hlavně to, co následovalo. Žaloby za propagaci fašismu, kunsthistorické expertízy dokazující, že umění nesmí podléhat cenzuře, prostě všechno, co k vrcholné performanci patří. A teď jen tohle ubohé okresní město…

(z Prologu)

 JOSEF KLÍMA (*1951) je spoluzakladatel investigativní žurnalistiky v Čechách. Stál u zrodu časopisu Reflex, kde pracoval jako šéfreportér, spoluzakládal publicistický televizní pořad Na vlastní oči v televizi Nova, kde strávil 17 let. Jako moderátor a reportér působil v pořadech Soukromá dramata a Očima Josefa Klímy v televizi Prima, v současné době má svůj pořad Záhady Josefa Klímy v televizi Seznam.

Vydal čtyřicet knih, literaturu faktu i beletrii (např. Zločin, jak ho pamatuju, Advokát a jeho pán, Smrt podle druidů, Třicet let pod přísahou spolu s Robertem Šlachtou, Loď s otroky…). Podle jeho scénářů vznikly seriály Expozitura a Atentát v TV Nova (spolu s Jankem Kroupou), trilogie Vlna, Vetřelci a lovci, Reportérka v ČT a další televizní filmy. Obdržel Cenu Ferdinanda Peroutky a pětkrát vyhrál diváckou televizní soutěž TýTý.

V nakladatelství Kalibr již vyšly dvě knihy kriminálních případů vyšetřovatelky Kláry Radové Jak zabít dvakrát a Hřebec a Kráska.

Josef Klíma: Smrt s odkladem, vydalo nakladatelství Kalibr, 272 stran, doporučená cena 299 Kč

www.euromedia.cz

Podobné příspěvky

Ypsilonka přítomnosti aneb Divadlo vzájemnosti

Redaktor J.Hampl

DUEL dvou kamarádů Jana Měšťáka a Miloše Zapletala

Redakce

Miliónový jeep

Redakce