Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Z rozhovoru s Petrem Bruknerem čiší radost ze života a nadhled  

Petr Bruckner

Při setkání se jménem Petr Brukner se většině příznivců Divadla Járy Cimrmana vybaví policejní praktikant Hlaváček nebo tři ženské postavy ze hry Švestka. Počet jeho filmových, televizních a divadelních rolí bez přehánění převyšuje stovku. Ne každý ovšem ví, že vedle hereckých aktivit je Petr Brukner rovněž výborným fotografem s neomylným „čichem“ na neobvyklé záběry a velkým milovníkem výtvarného umění. To sleduje nejen v galeriích, ale sám vytváří vtipné koláže vytvořené z obrazů starých mistrů. Lze ho rovněž vnímat jako vyznavače starořecké kalokagathie, protože je vedle umění a kultury zaměřen i na rozvoj fyzického stavu těla. Tenis, golf, cyklistika, lyžování a další pohybové aktivity ho provázejí už od mládí. „S Petrem přichází vždy také dobrá nálada, k níž přispívají i zajímavé a humorné historky, o něž není při divadelním kočování nouze,“ doplňuje charakteristiku jeden z Bruknerových přátel.

Z rozhovoru s Petrem Bruknerem čiší radost ze života a nadhled  

Vladimír Kroc a Petr Brukner
Vladimír Kroc a Petr Brukner

Životní a umělecké cestě Petra Bruknera je věnován knižní rozhovor, který s ním vede zkušený novinář Vladimír Kroc. Společně rekapitulují Bruknerovo dětství v Písku, jeho pětapadesátileté manželství, divadelní a filmovou kariéru, pravidelné seance v hospodě U Zlatého tygra či životní rituály. V knize se objevují také vzpomínky Bruknerových příbuzných, přátel a spolupracovníků. Text doprovázejí desítky fotografií. Vydává nakladatelství PROSTOR.

Vladimír Kroc: PETR BRUKNER. Jen tak jsem šel kolem (anotace)

Není to ten, co neumí ve Slavnostech sněženek jezdit na kole, ale kance ve škole složí? A není taky Jáchymem, který hodí údaje Františka Koudelky do stroje? Petra Bruknera (1943) zkrátka znáte nejen z filmů dua Smoljak & Svěrák i z Divadla Járy Cimrmana, kde jako neherec úspěšně hraje již desítky let. Především je to písecký rodák, jenž naplňuje svůj život rozličnými zájmy, vedle těch sportovních, jako je tenis, cyklistika či golf, k nim patří poslech jazzové hudby, kouření dýmek, fotografování či vytváření „fóráží“. A snad u tohoto všetečného muže usazeného s rodinou v Brandýse nad Labem ještě stojí za zmínku, že je též desítky let ženatý, přičemž nikdy nebyl ani v nejmenším rozvedený. Tento krásný výsledek rozhodně nijak nekalí skutečnost, že s právničkou, jíž jeho manželka je, by se rozváděl pouze sebevrah…

Knižní rozhovor s všestranným umělcem vede novinář a rozhlasový moderátor Vladimír Kroc, autor úspěšného rozhlasového seriálu Zvuková kronika Divadla Járy Cimrmana.

Redakce textu Ondřej Horák
Odpovědný redaktor Radovan Beneš
288 stran, MOC 397 Kč
Vydalo nakladatelství PROSTOR roku 2021.
První vydání
www.eprostor.com
https://www.kosmas.cz/knihy/292222/petr-brukner/

Petr Brukner (1943), osobitý herec a všestranný umělec, působí v Divadle Járy Cimrmana od roku 1967, začínal zde jako oponář a kulisák. Přes roli studenta cimrmanologie v semináři hry Hospoda Na Mýtince se vypracoval v kmenového herce souboru. Pro jeho herectví je typický komicky nesmělý, naivní projev podpořený vysoko položeným hlasem. Režisér Jaroslav Papoušek označil Petra Bruknera za „největšího českého žijícího naivního herce“. Od sedmdesátých let se Petr Brukner objevoval ve filmu, nejprve ve snímcích z pera dvojice Smoljak–Svěrák, později i v jiných. Jeho svérázné herectví využil Zdeněk Svěrák též v několika televizních skečích. Celoživotní vášní Petra Bruknera je fotografování, kterému se věnuje od dětství, mj. vlastní rozsáhlý archiv snímků ze zákulisí Divadla Járy Cimrmana a sbírku starých fotoaparátů. Vytváří rovněž tzv. „fóráže“, vtipné koláže vytvořené z obrazů starých mistrů.

Vladimír Kroc (1966) je novinář a rozhlasový moderátor. Vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1989 pracuje v Československém, resp. Českém rozhlase. Spolupracoval s Českou televizí, TV3 a Z1. Je spoluautorem knih Pavol Habera in flagranti, Wanastowi Vjecy – Divnoknížka, Dva na jednoho, Století Miroslava Zikmunda, napsal knihy Studio 6, Peter Nagy – Musicross, Jižním křížem krážem a Orion hlavou dolů. Pro ostravské studio ČT připravil a provázel čtyři třináctidílné cykly Postřehů odjinud z Austrálie, Nového Zélandu, jižní Afriky a nejnověji z Kolumbie. Na tomto základě vznikla knížka rozhovorů přes oceán s Eliškou Krausovou Letenka do neznáma (PROSTOR 2021).

Mgr. Denisa Novotná, PR & Media Specialist, Editor
Nakladatelství PROSTOR

Podobné příspěvky

Česká cesta ke svobodě – Svědectví o sametové revoluci

Afri

Zoufalka Pawlovská dává rady

Jaroslav Hauer

Křest knihy “Ohnivý kuře”

Jaroslav Hauer