Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění ČR

Malíř Tomáš Císařovský a fotograf Bohdan Holomíček vystavují v Plzni

Z expozice

Výstava Západočeské galerie v Plzni představuje ve výstavní síni „13“dvě generačně i výrazově odlišné tvůrčí osobnosti – malíře Tomáše Císařovského a fotografa Bohdana Holomíčka. Autor výstavy Petr Vaňous hledá mezi díly obou umělců společný průnik, který nachází v zachycení času. Výstava S časem pod kůží Tomáš Císařovký – Bohdan Holomíček nabízí návštěvníkům nejen proslulý „vernisážový cyklus“ Tomáše Císařovského Naty, přepni to!, ale také setkání obou autorů nad společným tématem, kterým byla osobnost prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. V rámci doprovodného programu nebudou chybět ani besedy s oběma autory.

ObrazObrazAutor výstavy Petr Vaňous rozčlenil výstavu na dva tematické okruhy, které představují odlišné autorské přístupy. Prvním z nich je mapování umělecké scény, které zastupuje obrazový cyklus Tomáše Císařovského z roku 1994 nazvaný Naty, přepni to!. V cyklu jsou zachyceni významní čeští umělci, kurátoři, kritici i publicisté ve vernisážovém prostředí jedné soukromé pražské galerie. Paralelní téma zobrazuje výběr fotografií Bohdana Holomíčka Album česká scéna, časosběr dokumentární povahy, který vznikal od 70. let až po rok 2022. Autor zde zaznamenává představitele československé neoficiální kultury.

Z expoziceFotoAutoři se setkávají i na druhém okruhu výstavy. Jde o osobnost Václava Havla, jednoho z předních symbolů novodobé české historie. Práce Bohdana Holomíčka, který se stal jedním z nejznámějších fotografů zachycujícího soukromý i veřejný život Václava Havla, je zastoupena výběrem fotografií z cyklu Album Václav. Protipólem je olejomalba na plátně Tomáše Císařovského z Havlovského cyklu Doma na nábřeží (2015–2016).

„Výrazným vstupem do podoby instalace je také kompilace fotografií Bohdana Holomíčka z let 1958–2003 prezentovaná jako audiovizuální videosmyčka, kombinující hudbu Pavla Zajíčka a autorské tisky z Alba česká scéna, které svou syrovou instalací na formátu obyčejné nástěnky podtrhují dokumentární charakter Holomíčkových fotografií,“ dodává k výstavě Petr Vaňous.

ObrazyObrazyZávěrem autor celého konceptu shrnuje: „ V neposlední řadě je výstava S časem pod kůží také setkáním dvou přátel, kteří se rozhodli společně vstoupit do řeky času a ‚v aktu ohlédnutí‘ z ní vylovit něco, co naše paměť podrží o něco déle, nežli je v jejím přirozeném nastavení. Obraz a fotografie oscilují mezi živou bezprostředností a dokumentem uplynulých dob. Záleží také na divákovi, do jaké míry se sám cítí být pamětníkem, nebo zda vstupuje do výstavy dosud nezatížen minulostí.“

FotoFotoK výstavě je připraven bohatý doprovodný program. Kromě komentovaných prohlídek s autorem výstavy Petrem Vaňousem se návštěvníci mohou těšit na tvůrčí dílny pro děti a především na besedy s umělci Tomášem Císařovským (22. června) a Bohdanem Holomíčkem (16. srpna).

FotoFotoZápadočeská galerie v Plzni vydala u příležitosti výstavy stejnojmenný katalog v grafické úpravě Matěje Bárty. Výstavu můžete navštívit do 1. října. 

Zpracoval s použitím TZ ZČG Plzeň © Petr Ondrášek

Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Bernsteinova MŠE s Vojtěchem Dykem v hlavní roli se v září vrátí na jeviště – vstupenky jsou již v prodeji!

Šebík

Kultovní snímek Juraje Jakubiska Perinbaba slaví 35 let. Diváci se brzy dočkají volného pokračování

Jaroslav Hauer

GHMP vystavuje dílo fotografa Jaroslava Beneše

Petr Ondrášek