Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Film Kultura

Mezinárodní festival Film a architektura 2023 speciálně uvede film o proměně dánské metropole

Markéta Vaněčková | Film a architektura

Mezinárodní festival Film a architektura proběhne letos podvanácté v termínu od 29. 9. do 4. 10. 2023. Předcházet mu bude speciální promítání české premiéry snímku Nejlepší město na světě věnované Kodani, a to za účasti režiséra Hanse Christiana Posta. Tzv. warm-up projekce proběhne již ve středu 13. 9. 2023 v 18.00 ve velkém sále pražského kina Světozor. Vstupenky na festivalové události jsou právě v prodeji.

Nejlepší město na světě

kodanFilm Nejlepší město na světě, který bude speciálně uveden v rámci warm-up projekce, je již třetím snímkem režiséra a producenta Hanse Christiana Posta zahrnutým do programu festivalu Film a architektura. Jeho nejnovější film se věnuje dánské metropoli Kodani, která se mohla pyšnit titulem nejlepšího města pro žití hned třikrát za sedm let. Ocenění ale předcházela kompletní proměna na základě sociálního inženýrství. Dokument sleduje, jak se z bývalého průmyslového centra čelící v 90. letech možnému bankrotu, stalo jedno z nejinkluzivnějších, nejkreativnějších a celkově nejlepších měst na světě. Tvář Kodaně byla doplněna současnou architekturou, za kterou míří návštěvníci z celého světa. Zda je opravdu městem pro všechny a jaké to s sebou nese socio-ekonomické souvislosti bude možné prodiskutovat i s režisérem snímku, který se české premiéry osobně zúčastní. Film dánského filmaře rezonoval i na řadě světových filmových festivalech.

Warm-up projekci doplní promítání krátkometrážního filmu Dne architektury od slovenské filmařky Sarah Lomenové. Audiovizuální báseň s názvem K O N S T R U K C E sleduje život hendikepované ženy, která čelí urbánnímu prostředí na své pojízdné konstrukci. Součástí večera bude i představení podzimního programu spolku Kruh, organizátora festivalu. Mezi ně patří druhá část celoročního cyklu přednášek o architektuře, ale i sesterský festival Den architektury probíhající ve stejném termínu jako Film a architektura.

Festival na přelomu září a října nabídne po celé republice a na Slovensku více než osmdesát projekcí dokumentárních i hraných snímků. Zavítá také do vybraných regionálních kinech a na architektonicky zajímavé lokace, které se po dobu festivalu stanou promítacími místy. Z českých a slovenských měst jsou to Bílovec, Brno, Březnice, Čelákovice, Frýdek-Místek, Hodonín, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Lanškroun, Nitra, Opava, Ostrava, Pardubice, Piešťany, Písek, Plzeň, Poprad, Praha, Rajecké Teplice, Šaľa, Šumperk, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Vratislavice nad Nisou, Vysoké Mýto, Zlín a Žilina. Mimo Českou republiku a Slovensko je možné program navštívit i v Berlíně.

Kino Světozor, Edison Filmhub, Kino 35, Kino Art, Kino CIT a platforma GoOut již nabízí prodej lístků na jednotlivé filmové projekce. Další vstupenky lze zakoupit v regionálních kinech. Kompletní program je k nalezení na filmarchitektura.cz.

Pořádá: Kruh z.s.

Pod záštitou: Česká komora architektů Hlavní partner: mmcité a.s.

Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, statutární město Brno, Nadace české architektury, Francouzský institut v Praze, Velvyslanectví Nizozemského království, Velvyslanectví Dánského království, Velvyslanectví Švédského království, Instituto Cervantes v Praze, SIPRAL a.s.

Partner: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Centrum architektury a městského plánování

Design partner: Atelier Manuall

Partner filmu Moderní Dánsko Arneho Jacobsena: Stockist

Hlavní mediální partner: Dolce Vita

Mediální partneři: 25fps, Archizoom, Artalk, ArtMap, ASB, ASB-portal, Bydlení mezi panely, CZECHDESIGN, Český rozhlas Vltava, Dřevostavitel, Earch, ERA21, Filmová výchova, Full Moon Magazine, GoOut, Kam v Brně, Kinobox, Kulturní Magazín Uni, PragMoon, PROPAMÁTKY, Radio 1, Radio Wave, TIC Brno.

Markéta Vaněčková

Podobné příspěvky

Miro Žbirka získal čtyři Anděly

Afri

26. MFF Praha – Febiofest ocení držitele Oscara, režiséra Bille Augusta

Jaroslav Hauer

Plzeň a Biskupství plzeňské převzali sošku Madony plzeňské od Západočeské galerie

Afri