Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Umění Výtvarné umění Praha

Milena Dopitová vystavuje ve Veletržním paláci

Z expozice

Národní galerie Praha vystavuje ve Veletržním paláci projekt Mileny Dopitové dedikovaný předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v roce 2022. 

ExpoziceExpoziceMilena Dopitová je intermediální umělkyně, která vstoupila na českou výtvarnou scénu začátkem 90. let 20. století. Po pádu komunistického režimu v tehdejším Československu se otevřely nové možnosti a témata ve výtvarném umění. Hlavním tématem jejích děl se stal nově projevený zájem o člověka a jeho intimní prožívání každodennosti. Dopitová pracuje s politikou identit v jednoduchých a až metaforických objektech, přetavuje tak přitom jejich všední účel do hlubšího sdělení.

Dopitová představuje společnost jako majestátní stavbu. Vazby a pouta, jež nás váží dohromady, jsou imanentní pevnou strukturou. Zajišťují stabilitu celé konstrukce, již nazýváme společnost, i přesto, že je to soustava složená z mnoha odlišných prvků. Abstraktní pouta jsou pružná natolik, aby celek mohl být v neustálém pohybu. Veletržní palác je místem setkávání a vzájemné výměny zkušeností i prožitků. Jednotlivá díla předávají zprávu o spojení, mohou být složena a rozložena rozličnými způsoby, a i přesto jejich skladba zůstává kompozičně funkční.

ExpoziceExpoziceIntimita má ve vystavených objektech charakter osobní i veřejný. Jsou to vazby, které z osobních přerůstají v politické a opačně. Evropa je tvořena historicky odlišnými kulturami, které jen stěží mohou být zjednodušeny na pojem národa. Dopitová ve svých objektech poukazuje na rozdílnost, která společnost v širokém slova smyslu charakterizuje. Je to poté sounáležitost různých prvků, která vytváří stabilitu a harmonii. Ve světě, jehož napětí stále graduje, je rovnováha privilegiem. Empatie a citlivost jsou hodnoty, které je třeba každodenně kultivovat, protože ne vždy slunce svítí pro každého,“specifikuje tvorbu kurátorka Eva Skopalová.

Výstavu můžete navštívit do 3.března.

Zpracoval s použitím TZ NG Praha Petr Ondrášek

Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Gášpárová je žena mnoha tváří: Z bahna, přes věznici na Borech až do luxusního prádla

Jaroslav Hauer

Skupina Support Lesbiens přichází s videoklipem k nové písni White Lines

Šebík

V Muzeu Kampa probíhá výstava tvorby výtvarníka Zdeňka Smetany

Redakce