Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Pozvánky na akce Umění

Museum Kampa otevřelo výstavu Móda X Umění

Museum Kampa k oslavě 20 let své existence připravilo na léto výstavu, která nemá v celé Střední Evropě obdoby. V hlavních sálech musea je vystaveno bezmála 100 dámských šatů primárně z 60. let zapůjčených litevskou nadací Alexandre Vassilieva, jež vlastní jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek módy na světě s více než půl milionem modelů.

Pracující „single girls“ dávají na odiv svou nezávislost

Bezmála 100 ikonických kousků od návrhářů jako Christian Dior, Yves Saint-Laurent, Coco Chanel či Pierre Cardin je ve výstavě konfrontováno se sbírkou výtvarného umění Musea Kampa ze stejné doby. A proč zrovna šedesátá léta minulého století? Tato epocha totiž bez nadsázky započala módní revoluci. Tématem celé dekády je nástup kultury a módy mladých. Pracující „single girls“ dávají na odiv svou nezávislost a mají dostatečný příjem a svobodu, aby si mohly dovolit módní výstřelky. Zároveň chtějí být stále v pohybu a žít rychle, sportovně a bez omezování.

Emancipace mladé generace je příslibem nového věku, v němž kultura odívání odráží technologické inovace, využívá nové materiály, inspiruje se výzkumem vesmíru, popkulturou i módou ulice. Mladí se postupně poprvé v historii stávají samostatnou, novou cílovou skupinou tradičních módních domů.

„Buď krásná v pytli od brambor“

Výstava je rozdělena do 12 tematických okruhů, z nichž každý se věnuje určitému módnímu fenoménu. Kousek od sebe tak najdete překrásné plesové šaty Haute couture od Diora a šaty s nápisem „Buď krásná v pytli od brambor“ vyrobené z… pytle od brambor, jež v jedné reklamní kampani nosila Marylin Monroe. Moc zajímavou součástí výstavy jsou třeba také tzv. nenositelné šaty ze současných materiálů Paca Rabanneho nebo hedvábný kostým patřící primabaleríně Maje Plisecké, který dostala darem od samotné Coco Chanel.

Dámské šaty jsou ve výstavních prostorách konfrontovány s obrazy

Móda X Umění skládá hold zakladatelce Musea Kampa a velké milovnici módy, Medě Mládkové, a zároveň navazuje na úspěšné projekty, jež v minulosti udělaly úkrok do světa módy a designu – ať už šlo o expozici obuvníka českého původu Manolo Blahnika či fotografa módy Helmuta Newtona. Sbírka Musea Kampa, kterou Meda Mládková založila, je navíc pro všechny modely slavných módních domů důstojným protihráčem. Dámské šaty jsou totiž ve výstavních prostorách konfrontovány s obrazy, objekty, kresbami a grafikami, na čemž je ukázáno, jakým způsobem se móda a umění navzájem ovlivňovaly.

Foto: Aleš Fritscher

Daniel Hrdlička

Podobné příspěvky

Palmovka předčítá či divadelní podcasty Divadla pod Palmovkou

Afri

Malíř Tomáš Císařovský a fotograf Bohdan Holomíček vystavují v Plzni

Petr Ondrášek

Julie Svěcená získala 3.cenu na prestižní Mezinárodní houslové soutěži Tibora Vargy ve Švýcarsku

Jaroslav Hauer