Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Pozvánky na akce Výtvarné umění Praha

Muzeum Salvadora Dalího v Praze – Enigma

kuratorka vystavy Salvator Dalí

Muzeum Salvadora Dalího v Praze 1  – Enigma

JednorožecStálá expozice Salvadora Dalího vznikla 12. 12. 2019 v Opletalově ulici. Čtyři sta metrů čtverečních bývalého bankovního trezoru přetvořil architekt Alessandro Pucci v mysteriózně působící temnou kunstkomoru pod vedením italského Art ředitele Roberta Panté, Phantasya S.r.l.. K vidění, ale taky k zakoupení jsou zde litografie, skleněné miniatury pokryté diamanty nebo nábytek.

Salvator DalíNaprosto ojedinělá a svou odvahou a neotřelostí překvapivá výstava zahrnuje 15 soch nevyčíslitelné hodnoty ze soukromé sbírky slavného italského mecenáše umění Beniamino Leviho, který byl zároveň blízkým přítelem Salvadora Dalího. Mezi nejzajímavější exponáty patří bezesporu socha Space Elephant (Kosmický slon), Space Venus (Vesmírná Venuše) a Snail and the Angel (Hlemýžď a Anděl). Kromě soch si můžete prohlédnout na padesát grafik svérázného španělského malíře, včetně jednoho z nejznámějších děl – L’oeil Fleuri, jehož originál do pražského muzea zapůjčil opět sám pan Levi. Ke zhlédnutí je i speciální kolekce skleněných soch či sošky a šperky ve stylu Salvadora Dalího, které jsou vyhotoveny ze zlata a diamantů. Vybrané exponáty je možné si na místě zakoupit.

 

Ureerat Chareontoh – Ambasador of Thailand,

Muzeum Salvadora Dalího představuje návštěvníkům unikátní výstavu zahrnující ty nejzajímavější sochy z období, kdy se Salvador Dalí velmi přiblížil Sigmundu Freudovi, slavnému rakouskému psychologovi, který byl mimo jiné i neurologem a filozofem. Jednotlivé exponáty jsou výsledkem toho, jak paranoia a mentální posedlosti, které se zmocnili Dalího mysli, dovedly umělce ke ztrátě vnímání skutečnosti. Delirium iracionality je tak ztělesněno v obludných bytostech, zvířatech, formách, které lze interpretovat odlišně.

John Tregellas, ředitel The Prague Concert Co. paní Irena Limbergová, kurátorka výstavy

Salvador Dalí nebyl jen malíř, ale také všestranný a eklektický umělec v pravém slova smyslu. Byl široce uznáván jako sochař, spisovatel, ilustrátor, režisér, šperkař, ale i v mnoha dalších profesí. Vášeň a drtivá touha vyjádřit se v sochařství jsou v jeho životě konstantní. Obzvláště se zajímal o sochařství od roku 1934 do roku 1987.

Dalí Universe a Beniamino Levi

Irena Limbergová a Ureerat Charetontoh , Ambassador of Thailand

Dalí Universe je společnost specializující se na Salvadora Dalího, která spravuje jednu z největších soukromých sbírek uměleckých děl od tohoto umělce na světě. V čele organizace stojí Beniamino Levi, obchodník s uměním a italský sběratel, který spolupracoval s Dalím v 60. letech.

Beniamino Levi byl fascinován Dalího schopností používat různé prostředky k vyjádření svého umění a celý svůj život věnoval shromažďování jeho děl se zaměřením na různá stvoření. Současná sbírka Dalí Universe je ve skutečnosti výsledkem dlouhých let odhodlání ze strany Leviho, který začal sbírat umělecká díla, když v Miláně otevřel v roce 1955 galerii Galleria Levi.

Salvator Dali vystava
Irena Limbergová, Rebecca Salafia, Roberto Alejandro Salafia

Dalího citát: „Elegantní žena s hloupým výrazem je nepřípustná, na druhé straně dokonalé kráse není nic vlastnějšího než přihlouplý výraz. Venuše Miloská je toho nejjasnějším důkazem.“

 

Život Salvadora Dalího

Salvator Dalí

Dalí se narodil ve městě Figueras v Katalánsku 11. května 1904, devět měsíců po smrti  jeho dvouletého bratra. Věřil, že je jeho reinkarnací. Od dětství projevoval vlohy pro malířství. Už jako osmiletému mu rodiče zřídili malý ateliér v podkroví bytu. V roce 1918 mu místní divadlo uspořádalo výstavu. Roku 1922 byl přijat na Akademii výtvarného umění v Madridu. Jeho přáteli se stali F. Garcia Lorca a Luis Buňuel. V říjnu 1926 byl z Akademie vyloučený. Odmítl se podrobit zkouškám, protože považoval examinátory za nekompetentní. V roce 1926 po prvé navštívil Paříž a setkal se s Pablem Picassem. Podle vzoru Diega Velazqueze si nechal narůst knír. Při dalším pobytu v Paříži v roce 1929 natočil spolu s Luisem Buňelem surrealistický film Andaluský pes a v roce 1931 film Zlatý věk. V roce 1929 se setkal se svou celoživotní Múzou Galou, původem Ruskou. Gala byla o jedenáct let starší a byla provdána za básníka Paula Eluarda. Po rozvodu se s ní Dalí roku 1934 oženil. V roce 1934 se spolu s Galou zúčastnil otevření své první samostatné výstavy v New Yorku. Se surrealisty se Dalí definitivně rozešel v roce 1939, vadila jim jeho podpora generála Franca. S Galou pak v roce 1940 odjel do USA, vrátili se v roce 1948. V USA vydal knihu Tajný život S. Dalího a pracoval i pro film (skicy pro W. Disney). Od roku 1961začal Dalí budovat své muzeum ve Figueres, které dokončil roku 1974. V roce1982, kdy zemřela Gala, mu král Juan Carlo I udělil titul markýz z Púbolu podle zámku, který roku 1968 koupil Gale a v němž po její smrti do roku 1984 bydlel. Zemřel v roce 1989 ve Figueres a je pohřben ve svém muzeu. Dalí odkázal veškeré své dílo a majetek španělskému státu.

Každé ráno, když se probudím, znovu zažívám největší potěšení – potěšení z toho, že jsem Salvador Dalí,“ prohlásil Salvador Dalí.

Kurátorka výstavy paní Irena Limbergová vyjádřila poděkování  vedení městské části Praha 1.  

red.

Jitka Tomečková, photographer
Will Shams s.r.o.

shams@seznam.cz
Facebook – shams world
Instagram – shams_photography15

Podobné příspěvky

Nejrychleji hrající pianista Maksim Mrvica přijíždí do Čech!

Šebík

Šamani a vědmy ovládnou výstaviště v Holešovicích, přichází Astrovíkend

Jaroslav Hauer

Julie Svěcená získala 3.cenu na prestižní Mezinárodní houslové soutěži Tibora Vargy ve Švýcarsku

Jaroslav Hauer