Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Literatura

Nakladatelství PROSTOR uvádí rozhovory Aleše Palána o naději NEVIDÍM ANI TMU a příběh válečného zločince KRYSÍ STEZKA

Aleš_Palán-spisovatel

Nakladatelství PROSTOR uvádí v jarním Velkém knižním čtvrtku: rozhovory Aleše Palána o naději NEVIDÍM ANI TMU a autentický příběh válečného zločince odkrytý s pomocí jeho syna  KRYSÍ STEZKA.

Máte pocit, že Aleš Palán už vás nemůže více překvapit než rozhovory s českými samotáři žijícími stranou civilizace? Chyba lávky, autorova nová kniha NEVIDÍM ANI TMU vás okamžitě schramstne, pak důkladně přežvýká, a až vás vyplivne, budete se s tím muset nějak vyrovnat. Tentokrát Palán hovoří se ženami s trýznivými osudy, které přes všechny osobní tragédie hledají naději a smysl života: „Při rozhovorech se samotáři jsem se dostal nejen do hlubokých lesů a vysokých hor, ale i k životním postojům, které jsou opravdu hraniční a jedinečné. Mnoho jsem se při tom naučil. Mimo jiné mi došlo, že opravdová síla se rodí ze zkoušek a naděje často vzniká ze ztrát. Ženy, které si v životě vytáhly černého Petra, o tom taky vědí své. Tlakům, nemocem a ztrátám se nepoddávají a já se za nimi jezdil učit, jak se to dělá. Výsledek mé docházky je v téhle knize. Pověstnou 13. komnatu jsme nechali kdesi v nedohlednu, dostali jsme se mnohem dál. A tam, na samém konci, jsme našli sílu, někdy odpuštění, jindy vzdor. Pokaždé jsme našli cestu, která vede dál.“

Palánovy rozhovory výstižně ilustrují fotografie Alžběty Jungrové, držitelky řady ocenění v soutěži Czech Press Photo.

Mezinárodní bestseller britského právníka a spisovatele Philippe Sandse KRYSÍ STEZKA by mohl nést podtitul Otcové a synové. Vznikl díky snaze dvou mužů, potomka židovských obětí a syna nacistického masového vraha, dopátrat se pravdy o předcích. Překladu se ujal vynikající anglista Martin Pokorný: „Krysí stezka v sobě má prvek detektivky: pátráme po jednotlivých zločinech, vinících, spolupachatelích, svědcích a důkazech. Zároveň nás ale text svou zdrženlivostí a střídmostí nutí se ptát, jak vlastně chápat vinu a kde všude ji hledat. Napínavost toho, co kniha popisuje a ukazuje na fotografiích, je neustále provázána s naléhavostí zámlk, které ponechává otevřené a kterými propojuje historii s nynějším okamžikem.“

Příběh neměnné minulosti i proměnlivé přítomnosti a jejich spletitých a nečekaných vztahů byl dosud přeložen do šestnácti jazyků.

Obě knihy vydává PROSTOR 18. března 2021 v rámci Velkého knižního čtvrtka

Aleš Palán: NEVIDÍM ANI TMU. Rozhovory o naději (anotace)

Aleš Palán-knihaMálokdo projde životem bez šrámů. Na někoho je toho ale naloženo tolik, že si říkáme, jak to jen může unést? S šesti ženami, které si v životě vytáhly černého Petra, hovořil známý publicista Aleš Palán. Jsou to rozhovory o těch nejtěžších věcech, jaké mohou člověka potkat, přitom nejsou o bolesti a zklamání. Jsou o síle, která se rodí až v průběhu boje, a o naději, která je pevná tehdy, pokud je zkoušená. A zkoušek ty ženy zažívají celou řadu… Jedna je čerstvě plnoletá, druhé táhne na osmdesát, jedna žije ve městě, druhá na venkově, oporu hledají ve víře, v humoru, ve vzdoru… Jsou rozdílné. Spojuje je to, jak jsou nezdolné a otevřené. Šest niterných příběhů, které mohou sloužit jako inspirace čtenářkám i čtenářům. Málokdo přece projde životem bez šrámů…

Fotografie © Alžběta Jungrová, 2021Odpovědná redaktorka Hana Davidová 352 stran, MOC 497 Kč Kniha vyjde 18. 3. 2021 v nakladatelství PROSTORPrvní vydání www.eprostor.com  Publicista a spisovatel Aleš Palán (1965), dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera (knižní rozhovory se samotáři Jako v nebi, jenže jinak a sborník Brnox, který připravil s K. Šedou), dvakrát byl na tuto cenu také nominován (rozhovor s bratry Florianovými Být dlužen za duši a román Ratajský les). Rozhovor s šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině se stal jedním z nejprodávanějších titulů a zvítězil v anketě Kniha roku Lidových novin, rozhovor s bratry Reynkovými Kdo chodí tmami byl oceněn výroční cenou Českého literárního fondu. Třikrát Palánova kniha zvítězila v anketě Katolického týdeníku Dobrá kniha roku. Covidové problematice se věnoval v charitativním sborníku Za oknem a v rozhovoru s Janem Konvalinkou Spánek rozumu plodí příšery. Pozornost vzbudily jeho eseje Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět. Renomovaná fotografka Alžběta Jungrová (1978) se v současnosti zaměřuje nejen na náročné dokumentární projekty, ale i na portréty, komerční a life­stylovou fotografii. V minulosti mj. fotografovala překupníky heroinu v pákistánském Chajbarském průsmyku, vrakoviště lodí v Bangladéši, útulek pro HIV pozitivní děti ve Vietnamu, železniční provoz v Kambodži nebo pouliční nepokoje v Pásmu Gazy. Opakovaně byla oceněna v soutěži české novinářské fotografie Czech Press Photo. Je jedním ze zakládajících členů skupiny 400 ASA. Kontakt na rozhovorAleš Palán, Mtel.: +420 736 500 707, Email: ales.palan@gmail.com

www.velkyctvrtek.cz

Krysí-stezkaPhilippe Sands: KRYSÍ STEZKA. Láska, lži a zločiny nacistického uprchlíka (anotace)Při pátrání po osudech vlastních předků, kteří v ukrajinském Lvově padli za oběť holokaustu, se syn židovských rodičů Philippe Sands seznámil s Horstem Wächterem, synem prominentního nacisty Otta von Wächtera, jenž v letech 1942–1944 zastával ve Lvově funkci okupačního guvernéra. Bylo jisté, že Horstův otec měl podíl na osudu Sandsových příbuzných, kteří za jeho vlády až na jedinou výjimku přišli o život. Avšak v synově srdci stále zaujímá společně s matkou zvláštní místo. Horst je přesvědčen, že otec byl slušný člověk, optimista, který se snažil konat dobro, ale pohltily ho hrůzy způsobené jinými. Ve snaze očistit památku rodičů zpřístupnil Sandsovi rozsáhlý rodinný archiv, jenž spisovateli umožnil do detailů zrekonstruovat všední i dobrodružný život vysokého důstojníka SS, guvernéra okupovaného Krakova a poté Lvova, obžalovaného z masové vraždy více než sta tisíc Židů a Poláků. Společně se Sandsem sledujeme Wächterovo idylické manželství a rodinný život, jeho nacistickou kariéru i útěk před spravedlností přes takzvanou „krysí stezku“, kterou se vydali Adolf Eichmann, Josef Mengele a tisíce dalších nacistů do Perónovy Argentiny, aby získali novou identitu. Wächter se tři roky skrýval v rakouských Alpách, než se dostal do Říma, kde mu pomohl vatikánský biskup. Zůstal tam tři měsíce. Jeho únik z Evropy však přeťala záhadná smrt, vyvolávající spekulace o vraždě. Kniha se stala bestsellerem The Sunday Times a byla přeložena do 16 jazyků.Z anglického originálu The Ratline: Love, Lies and Justice on the Trail of a Nazi Fugitive, vydaného nakladatelstvím Weidenfeld & Nicolson v roce 2020, přeložil Martin PokornýOdpovědná redaktorka Daniela PetříčkováNa obálce použita fotografie Otta Wächtera s rodinou na nádraží v Zell am See v roce 1944576 stran, MOC 497 Kč Kniha vyjde 18. 3. 2021 v nakladatelství PROSTORPrvní vydání www.eprostor.com 

Philippe Sand-spisovatelBritský specialista na mezinárodní právo Philippe Sands (1960) svůj obor vyučuje na University College v Londýně a zároveň je činný jako právní zástupce před mezinárodními soudními dvory. Profesní zájem o problematiku genocidy a zločinů proti lidskosti spojený s osobní historií potomka obětí holokaustu jej přivedly k pátrání, v němž se velká historie právních kategorií a kolektivních událostí proplétá s individuálními osudy včetně autorova vlastního. Plodem tohoto výzkumu je jak Krysí stezka, tak East West Street (Východo-západní ulice) z roku 2016, za niž získal význačné ocenění Baillie Gif­ford Prize a jejíž české vydání připravuje PROSTOR na rok 2022.

www.velkyctvrtek.cz

Mgr. Denisa Novotná

PR & Media Specialist, Editor

www.eprostor.com

Podobné příspěvky

Malířka Slávka Krátká si v galerii Mánes postavila své vlastní městečko

Redakce

Co dělala Kateřina Brožová s Jiřím Škorpíkem ve studiu?

Jaroslav Hauer

Pít červánky a čerpat sílu

Redakce