Nakladatelství PROSTOR uvádí v jarním Velkém knižním čtvrtku: rozhovory Aleše Palána o naději NEVIDÍM ANI TMU a autentický příběh válečného zločince odkrytý s pomocí jeho syna KRYSÍ STEZKA.
Máte pocit, že Aleš Palán už vás nemůže více překvapit než rozhovory s českými samotáři žijícími stranou civilizace? Chyba lávky, autorova nová kniha NEVIDÍM ANI TMU vás okamžitě schramstne, pak důkladně přežvýká, a až vás vyplivne, budete se s tím muset nějak vyrovnat. Tentokrát Palán hovoří se ženami s trýznivými osudy, které přes všechny osobní tragédie hledají naději a smysl života: „Při rozhovorech se samotáři jsem se dostal nejen do hlubokých lesů a vysokých hor, ale i k životním postojům, které jsou opravdu hraniční a jedinečné. Mnoho jsem se při tom naučil. Mimo jiné mi došlo, že opravdová síla se rodí ze zkoušek a naděje často vzniká ze ztrát. Ženy, které si v životě vytáhly černého Petra, o tom taky vědí své. Tlakům, nemocem a ztrátám se nepoddávají a já se za nimi jezdil učit, jak se to dělá. Výsledek mé docházky je v téhle knize. Pověstnou 13. komnatu jsme nechali kdesi v nedohlednu, dostali jsme se mnohem dál. A tam, na samém konci, jsme našli sílu, někdy odpuštění, jindy vzdor. Pokaždé jsme našli cestu, která vede dál.“
Palánovy rozhovory výstižně ilustrují fotografie Alžběty Jungrové, držitelky řady ocenění v soutěži Czech Press Photo.
Mezinárodní bestseller britského právníka a spisovatele Philippe Sandse KRYSÍ STEZKA by mohl nést podtitul Otcové a synové. Vznikl díky snaze dvou mužů, potomka židovských obětí a syna nacistického masového vraha, dopátrat se pravdy o předcích. Překladu se ujal vynikající anglista Martin Pokorný: „Krysí stezka v sobě má prvek detektivky: pátráme po jednotlivých zločinech, vinících, spolupachatelích, svědcích a důkazech. Zároveň nás ale text svou zdrženlivostí a střídmostí nutí se ptát, jak vlastně chápat vinu a kde všude ji hledat. Napínavost toho, co kniha popisuje a ukazuje na fotografiích, je neustále provázána s naléhavostí zámlk, které ponechává otevřené a kterými propojuje historii s nynějším okamžikem.“
Příběh neměnné minulosti i proměnlivé přítomnosti a jejich spletitých a nečekaných vztahů byl dosud přeložen do šestnácti jazyků.
Obě knihy vydává PROSTOR 18. března 2021 v rámci Velkého knižního čtvrtka
Aleš Palán: NEVIDÍM ANI TMU. Rozhovory o naději (anotace)
Fotografie © Alžběta Jungrová, 2021Odpovědná redaktorka Hana Davidová 352 stran, MOC 497 Kč Kniha vyjde 18. 3. 2021 v nakladatelství PROSTORPrvní vydání www.eprostor.com Publicista a spisovatel Aleš Palán (1965), dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera (knižní rozhovory se samotáři Jako v nebi, jenže jinak a sborník Brnox, který připravil s K. Šedou), dvakrát byl na tuto cenu také nominován (rozhovor s bratry Florianovými Být dlužen za duši a román Ratajský les). Rozhovor s šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině se stal jedním z nejprodávanějších titulů a zvítězil v anketě Kniha roku Lidových novin, rozhovor s bratry Reynkovými Kdo chodí tmami byl oceněn výroční cenou Českého literárního fondu. Třikrát Palánova kniha zvítězila v anketě Katolického týdeníku Dobrá kniha roku. Covidové problematice se věnoval v charitativním sborníku Za oknem a v rozhovoru s Janem Konvalinkou Spánek rozumu plodí příšery. Pozornost vzbudily jeho eseje Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět. Renomovaná fotografka Alžběta Jungrová (1978) se v současnosti zaměřuje nejen na náročné dokumentární projekty, ale i na portréty, komerční a lifestylovou fotografii. V minulosti mj. fotografovala překupníky heroinu v pákistánském Chajbarském průsmyku, vrakoviště lodí v Bangladéši, útulek pro HIV pozitivní děti ve Vietnamu, železniční provoz v Kambodži nebo pouliční nepokoje v Pásmu Gazy. Opakovaně byla oceněna v soutěži české novinářské fotografie Czech Press Photo. Je jedním ze zakládajících členů skupiny 400 ASA. Kontakt na rozhovorAleš Palán, Mtel.: +420 736 500 707, Email: ales.palan@gmail.com
www.velkyctvrtek.cz
www.velkyctvrtek.cz
Mgr. Denisa Novotná
PR & Media Specialist, Editor
www.eprostor.com