Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Festivaly Kultura

Největší průvod čertů na Výstavišti Praha

cert

Největší pražský průvod Krampus čertů na Výstavišti Praha. Pokud se rádi bojíte, přijďte v sobotu 7. prosince v 16 hodin na Výstaviště Praha a užijte si bohatý program. Na Výstaviště se totiž sjedou ti nejděsivější démoni ze všech koutů České Republiky. Před Průmyslovým palácem se prožene více než 70 Krampus čertů. Vstup na vlastní nebezpečí!

certiNa sobotní odpoledne jsme připravili program, který si užijí dospělí i děti, které se nebojí nechat se trochu postrašit. Jedná se o největší průvod Krampus čertů v Praze a u nás Výstavišti Praha bude letos poprvé. Kromě čertů se můžete těšit také na bubenickou show LÍŠAMANI, kapelu Rozjetý veverky nebo stánky s občerstvením, dobré svařené víno nebo medovinu,“ zve na Výstaviště Praha Tomáš Hübl, předseda představenstva.

Krampus, alpská varianta českého čerta, je napůl démon, napůl koza, porostlý chlupatou kůží, s kravským ocasem a zejména s hrůzným výrazem. Děsivé strašidlo sestupující v období adventu z hor mezi lidi má svůj původ v oblasti Rakouska a Německa. Původ jeho jména se odvozuje od rakouského „krampas“ – něco neživého, nebo německého „krampen“ – skoba nebo dráp. Alpský Krampus je děsivější obdobou našeho čerta doprovázejícího na začátku adventu Mikuláše a anděla. Stejně jako český čert měl za úkol hlavně strašit zlobivé děti. Ty nejzlobivější strkal do pytle, který nosil na zádech, část čertů si na ně pořídila strašidelný vozíček. Podle některých legend Krampusové dokonce zlobivé děti jedli.

certKostýmy Krampus čertů jsou samy o sobě uměleckým dílem. Maska bývá vyřezaná z lipového nebo borového dřeva, osazená rohy ovcí, koz nebo muflonů, a k dokonalosti je dovedená barvami. Kostým je obvykle ušitý z ovčích nebo kozích kůží. V poslední době je v oblibě také lisovaná kůže s nejrůznějšími ornamenty. Čertům nesmí chybět ocas a kravský zvon zavěšený kolem pasu. V rukou drží Krampusové březové metly, kterými šlehají neposlušné děti, ale také kolemjdoucí.

Tradice Krampus čertů má pohanské kořeny a už odedávna se na začátku adventu pořádaly tzv. „Krampuslaufy“ – průvody děsivých čertů a dalších strašidel, která na začátku zimy scházejí z hor. Přestože byly průvody v dřívějších dobách zakazovány, můžeme se s nimi v dnešní době opět setkat. Tradičně největší Krampuslauf je k vidění v rakouském horském středisku Schladming, dále pak třeba v Salcburku a v dalších rakouských městech.

V Praze se s největším průvodem čertů setkáte v sobotu 7. prosince na Výstavišti Praha v Holešovicích. Vstupné pro děti  do 3 let je zdarma, děti 4 – 15 let mají vstup za 100 Kč a dospělí za 150 Kč.

certVstupenky na akci lze na pokladně Výstaviště zakoupit následovně:
29.11. – 1. 12. 9:30 – 18:00 – během akce Vánoce na Výstavišti
2.12. – 6.12.  15:00 – 19:00
7.12. – (na místě) 10:00 – 16:00

Program

Sobota 7.12.2019 do 16:00 do 19:00 hod na ploše před Průmyslovým palácem
–         16:00 – 17:00 – bubenická show LÍŠAMANI / kapela Rozjetý veverky
–         17:00 – 18:00 – průvod Krampus čertů
–         18:00 – 19:00 – bubenická show LÍŠAMANI / kapela Rozjetý veverky
* účast malých dětí necháváme zcela na zvážení rodičů – prosím zvažte, zda je tato akce vhodná právě pro vaše děti.

Více informací o akci na www.vystavistepraha.eu.

Jana Klapka Rechlíková, e-mail: jana.klapka@aristonpr.cz

Podobné příspěvky

Dnes 4. listopadu začíná online verze 3KinoFestu – Festivalu středoevropských filmů

Afri

Křest fotoobrazu Jakuba Ludvíka

Afri

Některé pražské památky přivítají téměř po půl roce opět návštěvníky

Afri