Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Literatura

NEMRZAČTE NAŠI HISTORII

O._Jurman_-_Nemrzačte_naši_historii

Kniha objektivně a pravdivě rozebírá dvě novodobé historické události spojené s přímým osvobozováním Československa na podzim roku1944 a na jaře roku 1945, a sice tzv. “krvavou” Karpatsko-dukelskou operaci probíhající v září říjnu 1944 a skutečnou roli Ruské osvobozenecké armády (ROA) při osvobozování Prahy v květnu 1945.

NEMRZAČTE NAŠI HISTORII

prazske povstaniV knize jsou unikátní dokumenty a fotografie ze soudního procesu s generálem Vlasovem a spol., který proběhl v Moskvě v roce 1946. Spisovatel Ing. Oldřich Jurman z 3 600 stran soudního spisu zatím vybral okolo osmdesáti stran textů a fotografií, které s doprovodným textem v knize autenticky a pravdivě ozřejmují činnosti ROA zejména v dubnu 1945 před příchodem ROA do Prahy, skutečnou činnost ROA v Praze a v okolí v květnových dnech 1945 a okolnosti zajetí velení a nemalé části příslušníků ROA 12. května 1945 v okolí Lnářů. Tyto autentické dokumenty, včetně výpovědí hlavních velitelů ROA a zajatých německých velitelů, kteří koncem války přišli do styku s ROA, budou u nás a v Evropě zveřejněny poprvé v historii a vznáší do činnosti ROA, včetně činnosti ROA na území Československa v dubnu a v květnu 1945, naprosté jasno.

Olin JurmanV knize je zařazena i další unikátní pasáž, která je věnovaná Karpatsko-dukelské operaci. Tuto část zpracoval jeden z nejrespektovanějších československých historiků specializujících se celoživotně na dějiny druhé světové války, s důrazem na československý a zahraniční odboj, Doc. PhDr. Jozef Bystrický, CSc. Na faktech z válečných deníků a z různých autentických hlášení československých vojenských velitelů ze září a října 1944 uvádí nezkreslený průběh této složité a náročné vojenské operace, i skutečné ztráty příslušníků 1. československého armádního sboru v Karpatsko-dukelské operaci. Na faktech ukazuje, že ve srovnání s jinými podobnými válečnými vojenskými operacemi fakticky byly lidské ztráty v Karpatsko-dukelské operaci podstatně nižší, v žádném případě však nebyly zdaleka tak “krvavé“, jak v posledních letech naši veřejnost klamou rádoby novodobí historikové.

Olin_Jurman_-_NemrzačteV knize jsou Jiřím Petrášem v závěrečné pasáži zveřejněna i historická fakta z osvobozování Českých Budějovic 9. května 1945 a příspěvky Ludvíka Engela, Jaroslava Bašty, Ladislava Petráše a Stanislava Balíka.

Knihu distribuuje Ing. Karel Kolínský, e-mail : karel.kolinsky@email.cz. Zájemci o knihu – zašlete mu mailem objednávku spolu se svojí adresou a telefonním číslem (mobil). To číslo je kvůli doručení PPL.  Kniha vám bude doručena prostřednictvím PPL na adresu. Po obdržení knihy je v balíčku přiložena faktura na Kč 330,-, kterou zaplatíte převodem. Za doručení se žádný další poplatek neplatí.

Recenze:  Kniha je velmi precizní a ve své první kapitole jsou zajímavé referáty z konference, např. : L. Engel (předseda Společnosti L. Svobody), S Balík – Význam historické paměti národa a její odraz v našem současném školství, J. Bašta – Zapomínaní osvoboditelé + Odkaz domácího a zahraničního odboje, J. Petráš – Generál Patton a jeho role při osvobozování Československa, O. Jurman – Falšování dějin.

Ve druhé části knihy se J. Bystrický zabývá Karpatsko dukelskou operací, J. Petráš – Válečný rok 1945 a perspektivy Jižních Čech, O. Jurman – Pravda a lži o vlasovcích v archivních dokumentech.

Ing. J. Oberreiter

Zdroj: Helena Váňová Production

Podobné příspěvky

Dana Syslová a Jitka Smutná ve hře Mládí autora hry Christian Giudiceli.

Jaroslav Hauer

PRAGUE KEMP LETŇANY

Afri

Zpěvák Patrik Stoupa poděkoval online streamem všem šičkám roušek

Jaroslav Hauer