Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Film Kultura

Nový český film „Za Bolevákem je Amerika“

V úterý 16. ledna 2024 padla v Praze první klapka připravovaného filmu Za Bolevákem je Amerika. Film je volně inspirován osudy pop-artového umělce Josefa Rataje.

Malíř ve snímku ztvární sám sebe. Film poodhalí jeho problematické dětství, divoké dospívání, osobní hořké zkušenosti s praktikami mafií, ale také neuvěřitelnou cestu vzhůru, až mezi významné osobnosti show bussinesu.

První klapka padla v Praze.

Hudbu píše Richard Krajčo.

Josef Rataj je jedním z průkopníků pop-artového umění v Česku. Jeho díla tvoří především portréty amerických kulturních osobností. Ztvárnil např. The Beatles, Marilyn Monroe i postavičky Walta Disney, ale také abstraktní díla, která vznikají především na zakázku pro zahraniční klienty jako výzdoba jejich luxusních bytů atd. .

Jeho díla bývají součástí eventů, koncertů i charitativních projektů.

Spolupracuje i se zpěvákem Richardem Krajčem na výzdobě jeho kostela.

Je také autorem výtvarného designu na karoserii Citroënu 2CV – Duckar, který se od začátku ledna společně s českou dívčí posádkou účastní Rallye Dakar v Saúdské Arábii.

Natáčení filmu Za Bolevákem je Amerika bylo započato v Praze 16. ledna pod vedením režiséra Josefa Pecla a scénáristy Jana Matěje Krnínského.

Atmosféru snímku dokreslí hudba frontmana skupiny Kryštof Richarda Krajča.

Josef Pecl: „S Pepou Ratajem jsme se setkali na akci Dortemfest, kde byl hlavním hostem a jeho životní příběh mě natolik zaujal, že jsem okamžitě věděl, že to chci natočit jako celovečerní film“.

Jan Matěj Krnínský: „Je to neskutečně zajímavý životní příběh, který má navíc obrovské přesahy. Otevírá se v něm například problematika týraných dětí, vlivu okolí na kvalitu dospívání jedince, a mechanismů, jak snadno lze uvíznout na šikmé ploše. Je to ale také o vůli změnit svůj osud, umění podělit se o úspěch formou dobročinnosti, a o schopnosti pozitivně motivovat okolí“.

Podle tvrzení tvůrců by měl být film uveden do českých kin v roce 2025.

Petr Dvořák

Podobné příspěvky

SVĚDECTVÍ: Pravda, která měla zůstat skryta 

Redakce

Na pražské Náplavce se koná šestý ročník MDA RIDE

Redakce

Výstava „Mimoň mýma očima“

Redakce