Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Divadlo Kultura

Pazderková s Randovou excelují na Fidlovačce

Fidlovačka uvede na komorní scéně hru Třetí prst na levé ruce

Divadlo Na Fidlovačce uvede na své komorní scéně 16. března českou premiéru dramatu DSC_0370.JPGuTřetí prst na levé ruce britského autora a herce Dermota Canavana. Hořkosladké drama s autobiografickými prvky, ve kterém vypráví o životě svých sester, získalo v roce 2004 na Edinburgh Fringe festivalu řadu cen. Českou verzi příběhu o bezpodmínečné lásce, tanci a odpuštění nastudoval režisér Martin Vokoun s Ivou Pazderkovou a Martinou Randovou.

Ztvárnily sestry, které k sobě měly kdysi velmi blízko. Po letech se opět setkávají nad krabicí rodinných fotografií, což spustí vlnu emocí a vzpomínek, které nebývaly vždycky příjemné. Jejich příběh rozkrývá i komplikovaný vztah k autoritativnímu otci, citlivé období s milovanou matkou a mnohdy bolestné vzpomínky vztahu mezi sebou. Hrají nejen samy sebe, ale i řadu dalších postav, o kterých se hovoří, včetně svých rodičů.

“Obě sestry diváky zavádějí do různých časových rovin – do dětství, dospívání i do současnosti. Jedna vzpomínka vyvolává další, postupně se z nich rodí silný příběh. Dvou holčiček, dvou dívek, dvou žen,” uvedla na  setkání s novináři dramaturgyně inscenace a překladatelka hry Adéla Šotolová, která hru viděla v roce 2005 v Londýně.
DSC_0408.JPGuUpozornila, že české premiéry se zúčastní autor osobně. “A protože ji napsal s řadou autobiografických prvků o svých sestrách, s každým novým nastudováním se mu rodina rozšiřuje,” dodala.

“Silný příběh dvou sester nešetří dramatickými momenty z jejich života. Naším cílem však bylo v něm společně hledat i místa humorná a odlehčená. A tak se na jevišti průběžně střídají obě dvě tyto roviny stejně jako v životě. Závěr je však nečekaný a překvapivý,” uvedl režisér.

DSC_0414.JPGu“Je o tom, že krev není voda, o toleranci a odpuštění. Má poetickou syrovost, což se nevylučuje. Dotýká se ožehavých témat,” charakterizovala text Pazderková.
I Martina Randová v něm našla hodně podobností. Už proto, že situace, které líčí, jsou univerzální a nejsou spjaty s dobou.

Hru jsme začali zkoušet v polovině ledna a stále ještě dolaďujeme,abychom splnili všechna přání režiséra. Musím podoptknout, že celý tým, s kterým na hře pracujeme  je naprosto úžasný. Pan režisér je na nás hodný a snad ani jednou nezvýšil hlas. S Ivou hrát v jednom představení, to  je  prostě zážitek a ve spojení s opravdu povedeným překladem si divák přijde na své, řekla Randová, . Dále nám prozradila, že se opravdu nenudí. Natáčí Ordinaci,  zkouší v divadle a večer má představení. Mezitím se do volných chvil musí vejít ještě čas na psa.

Podobné příspěvky

Karel Šlenger vystavuje v Klatovech

Petr Ondrášek

Aukce mistrovských děl, Obecní dům Praha, 23. května 2021

Afri

Známý kouzelník Ondřej Pšenička přelstil Penna a Tellera

Afri