Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba Kultura

Pod kabát mi neprší…zpívá Helena Kalambová

Singlem Pod kabát mi neprší Helena Kalambová ohlašuje společně s kapelou vydání debutového alba Skrze tmu. Na albu se podílí hudební producentka Beata Hlavenková, se kterou tak navazuje na vydanou píseň Slova. Ta vyšla v roce 2022 a byla autorčinou první vlaštovkou z vod klasické hudby do nadžánrového songwriterství.

Pod kabát mi neprší…zpívá v písni připravovaného alba Skrze tmu Helena Kalambová

“Na EP vyvstávají témata týkající se nejrůznějších vnitřních procesů jako například touha, temná noc duše, hledání obyčejných radostí, vnitřní svobody… Konkrétně píseň Pod kabát mi neprší patří do mé pozdější songwriterské tvorby a byla v moři melancholických motivů jakousi výjimkou. Přála jsem si vytvořit něco s pozitivním duchem. Obecně nejsem generátor bezstarostných písní. Mám ráda katarzní příběhy, které jdou spíše na dřeň. Byla to tedy pro mě trochu výzva, ale potkalo se to. Celé mi to pomohl umocnit Martin Kyšperský z kapely Květy, který k tomu napsal text.

Píseň je obecně o tom, že i když se v životě dějí náročné situace, tak člověk nemá ztrácet naději, protože každá bouře odezní…a to je potřeba si pořád připomínat.” říká Helena Kalambová K tvorbě EP si Helena Kalambová přizvala hudební producentku Beatu Hlavenkovou (držitelku ceny Anděl), se kterou již dříve vytvořily singl Slova. “Beaty základy plynou i z proudu klasické hudby. V tom jsem cítila společnou nit a také určité pochopení pro mou pozici operní zpěvačky. Nacházely jsme chemii, která dokáže čerpat jak z moderního zvuku, tak právě z prvků klasiky a je autentická.”

Na mixu písně pak pracoval Tomáš Fuchs a Adam Pakosta na masteringu. Kapela ve složení Jakub Eben (bicí), Lukáš Velemínský (kytara), Jan Kubín (klavír), Jan Neruda (baskytara) natáčela písně v pražském Soundevice studio a zpěv v Czechmate studio. Singl Pod kabát mi neprší vychází 1. února 2024 společně s lyric videoklipem na platformě YouTube.

Album Skrze tmu obsahuje 6 písní a vyjde 15. února 2024

Křest alba je naplánovaný následně na 23. února 2024 od 19:30 v pražské Vile Štvanice. Helena Kalambová je opěrní pěvkyně a songwriterka. V oblasti klasické hudby se zaměřuje především na období baroka a klasicismu. Její spolupráce je propojena například se Slezským divadlem, festivalem New day’s opera v Ostravě, Ensemble Damian, Musicou Floreou, nebo Collegiem Marianum. Jelikož ráda zkoumá nové tvůrčí možnosti a hledá propojení v rámci hudebních směrů, začala se vedle aktivní operní činnosti věnovat od roku 2020 svému autorskému projektu. Působí v něm coby songwriterka a zpěvačka vystupující zprvu sólo a postupně s celou kapelou.

Facebook:https://www.facebook.com/profile.php?id=100083267744662:
Web: http://www.helenakalambova.cz
Singl z YouTube platformy ke shlédnutí níže: https://www.youtube.com/watch?v=WsN96XlwTOY

red.

Podobné příspěvky

Unikátní road show k 100 letům republiky ZAŽIJTE TO ZNOVU!navštívilo přes 40 tisíc lidí!

Jaroslav Hauer

Markéta Fassati zdraví všechny milovníky umění

Redakce

Užijte si online koncert Prago Union v rámci pořadu Party.Lajf

Redakce