Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce Zprávy z Prahy

25 let svobody Litva oslaví nejlepší soudobou komorní hudbou v Novoměstské radnici .

21. září ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice zazní výběr z litevské komorní hudby ze speciálního programu, připraveného k 25. výročí obnovení nezávislosti Litevské republiky. Za tímto projektem stojí tři výjimeční mladí litevští umělci, žijící v zahraničí: houslistka Dalia Dédinskaité (Litva-Rakousko), cellista Gleb Pyšniak (Litva-Rakousko) a klavírista Gintaras Januševičius (Litva-Německo).

Unikátní program Nejlepší z litevské komorní hudby je letos představován na turné v USA a různých evropských státech – České republice, Rakousku, Německu, Maďarsku, Itálii, Švédsku, Ukrajině, Rusku i jinde. Muzikanti také představí k této příležitosti vydané CD Okno do Litvy, který představuje průřez pečlivě vybraných děl litevské komorní hudby od konce 19. století po dnešní den. Pražský koncert pořádá Velvyslanectví Litevské republiky v ČR ve spolupráci s Novoměstskou radnicí.

„Otevřeli jsme svá okna do svobodného světa před čtvrť stoletím, a rádi všem posluchačům nabízíme své hudební poklady, ať dnešní, nebo časem ověřené. Jsem pyšný, že litevskou tvorbu pražskému publiku osobně přednesou mladí hudebníci evropského formátu“, říká velvyslanec Litevské republiky v ČR Edvilas Raudonikis.

Iniciátoři jubilejního programu D. Dédinskaité a G. Pyšniak si kladli za úkol najít světem zatím neobjevené poklady, které mohou reprezentovat Litvu a její kreativní energii ve světě. „V letošním nabitém programu tento projekt pro nás je prioritní. Je také nabity našimi osobními emocemi – máme možnost hrát to, s čím jsme vyrůstali, a co nám tolik schází v zahraničí“, říkají umělci.

Členové tria koncertují v nejprestižnějších sálech a festivalech Evropy – Royal Concertgebouw (Amsterodam), Wiener Musikverein (Vídeň), Moskevské konzervatoři, Chopinově festivalu (Duszniki-Zdroj, Polsko), Festivalu Besancon, Mozartfestu Würzburg, Dresdner Festspiele a jiných.

Hudebníci sestavili program, ve kterém jsou zastoupení litevští klasici Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Balys Dvarionas, ale také žijící legendy Vytautas Barkauskas, Anatolijus Šenderovas, Zita Bružaité. Jeho součástí je světová premiéra skladby Vidím moře v dálce Lorety Narvilaité, zkomponovaná speciálně k této příležitosti.

Projekt je sponzorován Radou kultury Litevské republiky, Litevskou národní filharmonickou společností; získal také podporu litevských ambasád v zahraničí.

Podrobné informace:

Vaida Braškyté-Němečková, Velvyslanectví Litevské republiky, tel. 257 210 122, vaida.nemeckova@urm.lt; https://cz.mfa.lt/cz/cz/

O koncertu

Začátek v 19 hodin

Vstup zdarma

Velký sál Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2

http://www.nrpraha.cz/program/629/nejlepsi-z-litevske-komorni-hudby-slavime-25-let-svobody/

Interpreti: Dalia Dėdinskaitė, housle Gleb Pyšniak, cello Gintaras Januševičius, klavír

Program

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis

Tři přeludy (1901) (aranžmá pro piano trio N. Galiamové)

Stasys Vainiūnas

Piano trio (1945)

Balys Dvarionas

Zimní skeče (1954)

Vytautas Barkauskas

Partita pro housle solo op.12 (1967)

Vytautas Paltanavičius

Rapsodie pro cello solo (1970)

Zita Bružaitė

Sonet IV (2006)

Anatolijus Šenderovas

Píseň a tanec (2008)

Loreta Narvilaitė

Vidím moře v dálce (2015) – specially composed for the project

Aleksandras Kačanauskas

U Nemunélisu (Litevská národní píseň)
ZDROJ. NOVOMĚSTSKÁ RADNICE PRAHA

Podobné příspěvky

Koncert pro Kaštánka – MODRÁ VOPICE 9.8.2016 19h

Šebík

Ewa Farna a její narozeninová show

Šebík

Učitelé i žáci musí znát podmínky a harmonogram maturit

Afri