Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Motosport Pozvánky na akce

52. ročník Barum Czech Rally Zlín 2023

Seznam přihlášených posádek na 52. ročník Barum Czech Rally Zlín 2023 byl jedenáct dní před startem soutěže odtajněn. Soutěžní posádky čeká v termínu 18. – 20. srpna boj o důležité body do hodnocení Mistrovství Evropy v rally (ERC) a PSG Mistrovství České republiky v rally (MCR). Zlínským pořadatelům se přihlásilo celkem 114 posádek z 22 států, když z čela kvalitně obsazeného mistrovství Evropy s výjimkou Francouze Yoanna Bonata neschází nikdo.

Do Zlína přijede elitní pole evropského šampionátu

Za poslední léta se objeví ve Zlíně nejkvalitnější startovní pole. Přijede Hayden Paddon, Mads Ostberg, ale i poslední mistři Evropy Efrén Llarena, Alexej Lukjaňuk nebo Chris Ingram. Fanoušci rallysportu se mohou těšit na srovnání elitních jezdců z evropského šampionátu s českou špičkou.

Král barumky Jan Kopecký (Škoda Fabia RS Rally2) vyhrál zlínskou rally celkem desetkrát, z toho posledních sedm ročníků za sebou nenašel žádného přemožitele. Letos si brousí zuby na jeho skalp pořádná smečka dravců v řadě. K největším diváckým lákadlům patří start dvou předních jezdců, kteří v minulosti vyhráli soutěž mistrovství světa, a to Hayden Paddon z Nového Zélandu (Hyundai i20 N Rally2) a Mads Ostberg z Norska (Citroën C3 Rally2). Šestatřicetiletý jezdec z daleké Oceánie je téměř jistým mistrem Evropy a v České republice se objeví vůbec poprvé. Na startu budou i poslední tři evropští šampioni Efrén Llarena ze Španělska, Alexej Lukjaňuk (oba Škoda Fabia RS Rally2) v barvách jeho nové domoviny Kypru a navrátilec na soutěžní tratě Chris Ingram z Velké Británie (VW Polo GTi R5).

Z evropské špičky bude na startu i vítěz dvou šotolinových rally v rámci ME Martinš Sesks z Lotyšska, dále Mathieu Franceschi z Francie, Mikko Heikkilä z Finska, Simon Wagner z Rakouska (všichni Škoda Fabia RS Rally2) a Andrea Mabellini z Itálie (Škoda Fabia Rally2 Evo). Černým koněm soutěže může být Joshua McErlean z Irska (Hyundai i20 N Rally2), vysoko míří i Simone Tempestini z Rumunska nebo Miklós Csomós z Maďarska.

Z české špičky startuje pravidelně v evropském šampionátu Filip Mareš (všichni Škoda Fabia Rally2 Evo), který je v průběžném pořadí na osmém místě. Tři starty si připsal v Evropě letos Erik Cais (Škoda Fabia RS Rally2), jenž své starty soustředí na soutěže mistrovství světa WRC2, kde zajel výborné výsledky v Monte Carlu a na Sardinii. Vedle Kopeckého zabojují nejen o body do českého šampionátu nesmírně rychlý Dominik Stříteský (Škoda Fabia R5), vítěz nedávné Bohemia rally a Adam Březík, premiérově s vozem Škoda Fabia Rally2 Evo. Dále s prioritou ERC1 pojede dále Martin Vlček (Hyundai i20 R5).

V rámci mezinárodního pole se představí Věroslav Cvrček jun., Aleš Jirásek, Jakub Jirovec, Petr Trnovec (všichni Škoda Fabia R5). V kategorii ERC3 se ukáže českým divákům čerstvý mistr Evropy Jon Armstrong z Velké Británie (Ford Fiesta Rally3). V národním poli se objeví mnohonásobný český šampion Václav Pech (Ford Focus WRC) nebo bývalý jezdec F1 Tomáš Enge (Toyota Yaris GR). Petr Nešetřil (Porsche 997 GT3), Pavel Ševčík (Mitsubishi Lancer Evo IX) a další.

Juniorský šampionát (JERC) nabízí zajímavou podívanou a rovněž ve Zlíně se čeká těsný souboj o vteřinky na rychlostních zkouškách. Z čelních jezdců jsou přihlášeni lídr klasifikace Ola Nore jr. z Norska (Renault Clio Rally4), Norbert Maior z Rumunska a Robert Dapra z Itálie, který vede hodnocení ERC4. Dále Victor Hansen ze Švédska nebo Max McRae z Austrálie (všichni Peugeot 208 Rally4) jedoucí s britskou licencí. O body v juniorském šampionátu bude zápolit jedenáct jezdců, v hodnocení ERC4 15 jmen. Zde se představí i zlínský pilot Jaromír Tarabus (Peugeot 208 Rally4). Bude zajímavé sledovat, jak se poměří v hodnocení vozů s jednou poháněnou nápravou čeští jezdci s evropskou konkurencí. Vedle Tarabuse pomýšlí hodně vysoko a kartami ve dvoukolkách určitě zamíchají i David Štefan (Peugeot 208 Rally4), Filip Ocelka (Renault Clio Rally4), Peter Surovič (Opel Corsa Rally4), Dominik Brož (Peugeot 208 R2) a další.

Z celkového počtu přihlášených pojede 70 posádek v mezinárodním poli, z uvedeného počtu je 41 s prioritou ERC, přičemž s prioritou ERC1 pojede 24 jezdců, ERC 3 dva jezdci a s prioritou ERC4 15 jezdců (z toho 11 juniorů).

Na seznamu přihlášených najdeme celkem 34 vozů kategorie Rally2/R5. Zpestřením startovného pole bude i šest ženy za volantem. Jezdecké umění předvedou na českých tratích známé Adrienn Vogelová z Maďarska (Peugeot 208 Rally4), Jekatěrina Statijevová z Bulharska, Cristiana Opreaová z Rumunska (obě Opel Corsa Rally4), ale premiérově i Rachele Somaschiniová z Itálie (Citroen C3 Rally2), Aoife Rafteryová z Irska (Peugeot 208 Rally4) a česká závodnice Eliška Slavíková (Škoda Fabia). Pozornost médií a diváků určitě přitáhne rovněž hokejový mistr světa a bývalý úspěšný obránce v NHL Filip Kuba (Peugeot 208 Rally4).

Seznam přihlášených najdete na stránce s dokumenty.

Další informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku a Star Rally Historic sledovat také na sociálních sítích, oficiálních profilech Facebooku, Instagramu, Twitteru a v dalších tiskových informacích.

Vyhlášena opět tradiční fotosoutěž

Auto klub Barum Zlín ve spolupráci s agenturou ZLIN PRESS production vyhlašují při příležitosti 52. ročníku Barum Czech Rally Zlín 2023 opět tradiční fotosoutěž.

PODMÍNKY SOUTĚŽE: Fotosoutěž je vypsána ve společné kategorii pro profesionální fotoreportéry i fotoamatéry. Každý z autorů se může soutěže zúčastnit v jedné vypsané kategorii – digitální fotografie. Přijímány budou jen snímky ve formátu JPG, každý autor může zaslat maximálně pět fotografií v každé kategorii.

PRAVIDLA PRO KATEGORII – DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE: Každý autor může poslat pouze 5 digitálních fotografií, maximální rozlišení jedné fotografie: 1600 * 1200, maximální velikost jedné fotografie: 2 MB, povolený formát digitální fotografie: JPEG. Přesné instrukce (+ formulář na přihlášení do soutěže a odeslání fotek) najdete na internetové adrese www.CzechRally.com/fotosoutez

CENY: V hodnocené kategorii budou uděleny tři ceny v podobě finanční hotovosti (2 000 – 1 000 – 500 Kč), dále věcné a propagační ceny s motoristickou tematikou. Podle úrovně soutěžních příspěvků mohou být uděleny dvě stejné ceny, případně některá cena nemusí být udělena.

Uzávěrka soutěže: 31. října 2023

Příspěvky zaslané do soutěže budou hodnoceny odbornou porotou. Výsledky soutěže a oceněné práce budou zveřejněny v oficiálním programu 53. ročníku Barum Czech Rally Zlín 2024 a na internetových serverech. Zaslané fotografie se stávají majetkem vyhlašovatele soutěže, který si vyhrazuje právo je volně použít v rámci vyhodnocení Barum Czech Rally Zlín 2023 a při přípravě příštího ročníku.

Další informace naleznete na www.czechrally.com a nezapomeňte barumku a Star Rally Historic sledovat také na sociálních sítích, oficiálních profilech Facebooku, Instagramu, Twitteru a v dalších tiskových informacích.

Roman ORDELT

Podobné příspěvky

DS Automobiles usiluje o třetí vítězství v Monaku

Aleš Fritscher

HUDBA NAPŘÍČ STALETÍMI (oslava 70.narozenin skladatele Jiřího Temla)

Šebík

Program hudebního klubu MODRÁ VOPICE -červenec 2017

Šebík