Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce

Adventní jarmark na Novoměstské radnici v Praze

Novoměstská radnice

V historických prostorách jedné z nejkrásnějších pražských národních kulturních památek se konají výstavy, koncerty, festivaly a další zajímavé kulturní a společenské akce po celý rok. Celoroční kulturní sezóna vyvrcholí opět předvánočním jarmarkem, během kterého se pobavíte, dáte si něco na zub i nakoupíte na Vánoce.

Novoměstská radnice se 9. prosince již podeváté stane místem pro strávení adventu ve společnosti blízkých, přátel a rodiny, tentokrát v jednodenním formátu. Přijďte si užít sváteční čas v klidu, příjemné atmosféře doprovodného programu, při hudbě, drobných nákupech i u skvělého jídla a pití. Přijďte si užít Novoměstský advent 2023.

radniceUnikátní historické prostory radnice budou naplněny především nepřeberným množstvím tvořivých dílen, divadelních představení pro celou rodinu a vystoupení pěveckých sborů. Těšit se můžete i na další originální program, např. na promítání pohádek a jiných zajímavých pořadů. Závěr bude znovu patřit osobnosti Petra Šušora a jeho bubnové show, které se můžete aktivně účastnit a stát se její součástí.

Akce není jen pestrou nabídkou adventního zboží a regionálních a řemeslných výrobků či hraček, ale i vynikajících nápojů i lahodných chutí, které najdete především na nádvoří. Ty si budete moci vychutnat jak na místě, tak je zakoupit jako milé dárky blízkým. Jeden z partnerů, Design mode, nabídne nepřebernou škálu originálů od českých designerů a výtvarníků.

„Novoměstský advent představuje završení celoroční kulturní sezóny. Je místem, kde se tradičně setkává radnice s návštěvníky, kteří se po mnoha letech stali našimi milými příznivci. S nimi se mnohdy setkáváme v rámci našeho programu při nejrůznějších příležitostech během celého roku. Tato akce je proto i pro nás výjimečná tím, že si v poklidné a vřelé atmosféře dobře uzavíráme tvar roku uplynulého a s příslibem nové sezony se těšíme na setkání budoucí.“, říká ředitel Novoměstské radnice Albert Kubišta.

Předvánoční novoměstský jarmark tedy zahájí kouzlo adventu, 9. 12. také odstartuje z pokladny věže Novoměstské radnice historicko-rozhlížecí hra Pražské věže a v neděli 10. 12. bude vyhlídková věž před zimním spánkem otevřena letos naposled. To ale zdaleka není vše. Milovníci hudby si tu užijí zajímavé koncerty, a kromě toho radniční galerie hostí několik výstav. Do 26. 11. se koná u příležitosti 100. výročí založení Veliké lóže Československé výstava Zednáři s podtitulem Svobodné zednářství očima zednářů. Od 23. 11. do 10. 12. vám výstava Evropa, ve které chci žít – „Můj region, součást mozaiky Evropy 2050“ představí nejlepší díla žáků a studentů soutěžní přehlídky. 3. 12. uvidíte nejlepší produkci nožířského umění v Evropě i v ČR na prodejní Pražské výstavě nožů Knives a od 8. 12. se můžete těšit v Galerii v přízemí na Obrázky Ivy Hüttnerové. Své oleje a grafiky zde vystaví až do 21. 1. 2024. Navštívit můžete i známou Neviditelnou výstavu a do 10. 12. zdarma putovní výstavu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2. Od 23. do 26. 11. vám několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky na veletrhu starožitností Antique – podzim 2023, téma veletrhu je Rodinné stříbro.

Výběr z bohatého hudebního programu:

27. 11. Serena Sáenz / Molinero & Ahmad Hedar

6. 12. Vánoční Filharmoniště: Prah-a-harp pro děti od 0 do 3 let

11. 12. Veverka–Šporcl / Barocco sempre giovane: Absolute Bach!

19. 12. Maria Sardaryan & Arnheiður Eiriksdóttir

 

Pozvání na Novoměstský advent, Pražské věže a vánoční charitativní dražbu

PROGRAM – PROSINEC 2023

Dne 6. 12. proběhne na Novoměstské radnici Tradiční vánoční charitativní dražba, 9. prosince odsud odstartuje hra Pražské věže a ve shodný den proběhne náš letošní předvánoční jarmark Novoměstský advent s bohatým programem pro celou rodinu. Ještě pak v neděli 10. 12. bude přístupná stálá expozice v bývalém bytě věžníka a putovní výstava Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 a bude možné si naposledy užít i vyhlídku z ochozu věže na Prahu. Od 11. prosince bude na zimu vyhlídková věž uzavřena.

VĚŽ:

Vyhlídková věž je vysoká téměř 70 m. Po 221 schodech vystoupíte na její ochoz, kde se můžete pokochat překrásným výhledem na Prahu. V Galerii ve věži probíhají zajímavé krátkodobé výstavy.

Otevřeno út–ne 10-18 hodin, vstupné 60 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 130 Kč / věž je od 11/12 na zimu uzavřena http://www.nrpraha.cz/vez/

STÁLÁ EXPOZICE:

Historie Nového Města a Praha panoramatická

Stálou expozici o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu.

Stálá expozice. Byt věžníka, otevřeno út-ne 10-18 hodin, vstupné v ceně vstupenky na věž 60 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 130 Kč / věž je od 11/12 na zimu uzavřena http://www.nrpraha.cz/vez/

DLOUHODOBÁ VÝSTAVA:

Neviditelná výstava

Výstava se snaží návštěvníkům ukázat svět nevidomých lidí, jaký je život bez smyslu, díky kterému získává člověk nejvíce informací, a to bez zraku. Nezapomenutelná hodina v naprosté tmě s nevidomým průvodcem. Dlouhodobá výstava otevřena od roku 2011 – výstavní prostory II. patro NR. Otevírací doba a vstupné na www.neviditelna.cz . www.neviditelna.cz

Stopy židovské přítomnosti v Praze 2

Židovská obec na pražských Vinohradech patřila k největším v Československu a je spojena s mnoha významnými a zajímavými osobnostmi. Prohlédnete-li si výstavu v pokladně věže a zadíváte-li se na panorama Vinohrad z ochozu, můžete si kromě dvou věží kostela sv. Ludmily představit i dvě věže synagogy v Sázavské ulici. Putovní výstava představuje málo známou a opomíjenou kapitolu z historie Vinohrad a na Novoměstskou radnici se vrátila po sedmi letech v r. 2021. Autorem projektu, je dokumentarista Martin Šmok.

Pokladna věže, prohlídka zdarma, otevřeno út–ne 10–18 hod / věž je od 11/12 na zimu uzavřena

http://www.nrpraha.cz/program/1083/stopy-zidovske-pritomnosti-vpraze-2/

STÁLÉ AKCE

Socha Neptuna

Sochařské dílo vytvořil z jemného pískovce v letech 1875-1877 sochař Bohuslav Schnirch. V r. 2014 sochu zrestauroval akademický sochař Vojtěch Adamec.

Vstupní hala svateb v přízemí / Otevřeno každé úterý 14–16 hod / Vstup přes nádvoří a foyer zdarma. http://www.nrpraha.cz/svatby/

Veronika Psotková – Polštáře

Od roku 2015, kdy na Novoměstské radnici vystavovala poprvé své dílo v souvislosti s mezinárodním sochařským festivalem Sculpture Line Veronika Psotková, jsou na nádvoří trvale umístěny její dva obří betonové polštáře, které nádvoří pomáhají vytvořit útulné odpočinkové místo. Autorka vystavuje na tuzemské i zahraniční výtvarné scéně na skupinových i samostatných výstavách.

Nádvoří. Otevřeno denně 8-23 hod. Prohlídka zdarma. http://www.nrpraha.cz/program/1118/veronika-psotkova-polstare/

VÝSTAVY:

Evropa, ve které chci žít – „Můj region, součást mozaiky Evropy 2050“

V rámci této výstavy budou představeny nejlepší díla žáků a studentů evropské soutěžní výtvarné přehlídky Evropa 2050 a vítězná díla národního kola ČR této evropské soutěžní výtvarné přehlídky.

23. 11. – 10. 12. Galerie ve věži, otevřeno út-ne 10-18 hod, vstupné v rámci vstupu na věž plné 60 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 130 Kč. Podrobnosti o projektu na www.e2050.eu. https://www.nrpraha.cz/program/1289/evropa-ve-ktere-chci-zit-muj-region-soucast-mozaiky-evropy-2050/

Pražská výstava nožů Knives – podzim 2023

Na oblíbené podzimní prodejní výstavě budou opět k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v České republice.

3. 12. Mázhaus a 1. patro NR, otevřeno od 10 do 17 hod., vstupné 200 Kč www.nrpraha.cz/program/1296/prazska-vystava-nozu-knives-podzim-2023/

Iva Hüttnerová – Obrázky

Výstava olejů a grafik herečky a výtvarnice Ivy Hüttnerové u příležitosti životního jubilea se bude konat v Galerii v přízemí Novoměstské radnice. Malování se věnuje přes 50 let a měla mnoho výstav u nás i v zahraničí. Na Novoměstské radnici v Praze vystavuje již popáté.

8. 12. – 21. 1. 2024 Galerie v přízemí, otevřeno út-ne 10-18 hod, na Vánoce 24. a 25. 12. zavřeno, na Silvestra a na Nový rok otevřeno do 16 hod, vstupné plné 100 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 170 Kč. https://www.nrpraha.cz/program/1301/iva-httnerova-obrazky/

KONCERTY:

Vánoční koncert ZUŠ Ilji Hurníka Praha 2 – Královské Vinohrady

Žáci a pedagogové ZUŠ Ilji Hurníka oslaví vánoční svátky tradičním společným koncertem. V programu vystoupí smyčcové a dechové soubory, pěvecký sbor, folklorní soubor i sólisté.

4. 12. Velký sál, začátek v 18:30 hod, vstupné dobrovolné http://www.nrpraha.cz/program/1298/vanocni-koncert-zus-ilji-hurnika-praha-2-kralovske-vinohrady/

Vánoční Filharmoniště: Prah-a-harp (pro děti od 0 do 3 let)

Další koncert pro nejmladší posluchače. Rodinný harfový soubor Hana Müllerová, Hedvika Mousa Bacha, Kamila Jouzová a Mariana Jouzová zahrají koncert plný vánočních překvapení. Sál pro vás otevřeme už půl hodiny před představením, abyste se stihli uvelebit. V provozu bude taky kavárna, kde si můžete dát něco dobrého. Koncert trvá přibližně 45 minut a nikdo nečeká, že vaše děti budou celou tu dobu potichu.

6. 12. Velký sál, 9:30 hod a 11 hod, vstupenky (dospělý 290, dítě 90 Kč) je možné koupit naGoOut, podrobnosti na www.filharmoniste.cz http://www.nrpraha.cz/program/1299/vanocni-filharmoniste-prah-a-harp-pro-deti-od-0-do-3-let/

Veverka – Šporcl – Barocco sempre giovane: Absolute Bach! Mezinárodně etablovaný hobojista Vilém Veverka přichystal pro pražské publikum ve spolupráci s předním českým barokním souborem Barocco sempre giovane a houslovým virtuosem Pavlem Šporclem skutečnou hudební lahůdku “super artového typu”. V rámci předvánočního koncertu nabídnou interpreti posluchačům jedinečný koncert, který má zcela zásadní téma: hudbu největšího německého barokního autora, Johanna Sebastiana Bacha.

11. 12. Velký sál, začátek v 19:30 hod, vstupné 390–890 Kč https://www.nrpraha.cz/program/1304/veverka-sporcl-barocco-sempre-giovane-absolute-bach/

Maria Sardaryan & Arnheiður Eiriksdóttir Mladá talentovaná arménská sopranistka a islandská mezzosopranistka vystoupí s vynikajícím klavíristou Ahmadem Hedarem. 19. 12. Velký sál, začátek v 19 hod, vstupné 500 Kč, podrobnosti na www.nachtigallartists.cz http://www.nrpraha.cz/program/1291/maria-sardaryan-arnheiur-eiriksdottir/

Stylové večery 2023 na Novoměstské radnici

Závěrečný koncert Předvánoční zastavení / Hudba starých mistrů i tradiční koledy. Jubilejní 10. ročník hudebního cyklu se smyčcovým orchestrem Harmonia Praga s uměleckým vedoucím, houslistou Miroslavem Vilímcem a dirigentem Štefanem Britvíkem.

21. 12. Velký sál, začátek všech koncertů v 19:30 hod. Vstupné plné 350 Kč, snížené 230 Kč, bližší info na www.harmoniapraga.cz http://www.nrpraha.cz/program/1210/stylove-vecery-2023-na-novomestske-radnici/

Novoměstský festival komorní hudby – NOVOFEST 2023

Několik koncertů již 13. ročníku hudebního festivalu pro milovníky komorní hudby v podání špičkových umělců. Závěrečný koncert 28. 12. Pavlína Senić – soprán, Stanislav Grohovský – klavír.

26. 9. – 28. 12. Velký sál, začátek všech koncertů v 19:30 hod (koncerty jsou s přestávkou, předpokládaný konec ve 21:15). Vstupné plné 350 Kč, snížené (studenti, senioři a držitelé ZTP/P) 200 Kč, děti do 12 let zdarma, podrobnosti na www.novofest.cz http://www.nrpraha.cz/program/1258/novomestsky-festival-komorni-hudby-novofest-2023/

AKCE:

Tradiční vánoční charitativní dražba

Společenský večer Rotary a příznivců s cílem pobavit se a při tom získat co nejvíce prostředků pro charitativní projekty, které pořádají Rotary kluby Praha City a Praha Staré město. Tradičním úvodem bude číše vína, malý koncert a pestrý raut. Účastníky naladí na zábavnou a doufejme i štědrou dražbu různých darů a předmětů ve prospěch řady prospěšných akcí Rotary klubů.

6. 12. Velký sál, otevřeno 18-21:30 hod, nezbytné je přihlášení se na akci předem do 30. 11. na www.rotaryprahacity.cz https://www.nrpraha.cz/program/1309/tradicni-vanocni-charitativni-drazba/

Novoměstský advent 2023

Advent na Novoměstské radnici bude znovu místem pro radost, vánoční nákupy a odpočinek v samém srdci Nového Města pražského. Letos jednodenní adventní jarmark nabídne návštěvníkům opět nejen adventní zboží, ale i řemeslné výrobky, pochutiny, hračky a tvořivé dílny, které probudí vaši fantazii a ověří vaši zručnost. Součástí bohatého programu pro celou rodinu budou divadelní představení, vystoupení pěveckých sborů a závěr bude znovu patřit oblíbené bubnové show Petra Šušora, které se můžete aktivně účastnit a stát se její součástí.

9. 12. Celá NR. Otevřeno od 10 do 18 hod, vstup zdarma https://www.nrpraha.cz/program/1302/novomestsky-advent-2023/

Pražské věže aneb velká historicko-rozhlížecí hra pro malé i velké Velká historicko-rozhlížecí hra pro malé i velké. Nové otázky z historie a jak jinak – opět mnoho schodů a nových pohledů na Prahu. 9. 12. Start z pokladny věže v 10:30 hod, startovné a přihlášky na webu prazske-veze.cz. Dohlášky na startu při prezentaci. Vstupy na věže zdarma v rámci startovného. V ceně historická mapa. http://www.nrpraha.cz/program/1300/prazske-veze-aneb-velka-historicko-rozhlizeci-hra-pro-male-i-velke/

Alexandra Koláčková – Sedící postava (Sculpture Line)

Barevné sochařské dílo A. Koláčkové bylo na nádvoří nainstalováno v souvislosti s mezinárodním sochařským festivalem Sculpture Line již v roce 2020 a zůstává na Novoměstské radnici umístěno dlouhodobě. Socha je zhotovena z vysokopálené šamotové hlíny, jde o lavičku v podobě stylizované ženy, které se můžete uvelebit v náručí s knížkou, nebo usednout tváří v tvář blízké osobě v důvěrném hovoru.

Nádvoří. Otevřeno denně 8-23 hod. Prohlídka zdarma. http://www.nrpraha.cz/program/1061/sculpture-line-alexandra-kolackova-sedici-postava/

KAVÁRNA:

Café Neustadt

Kavárna se zahrádkou na nádvoří oblíbená zvláště u mladých.

Otevřeno denně, vstup z nádvoří NR. Informace o otevírací době a konání akcí na FB stránkách Café Neustadt. www.facebook.com/cafeneustadt

Petra Baďurová

Praha 2, Karlovo nám. 1/23, Vodičkova 1/3, tel. 224 947 190. Vstup z Vodičkovy ulice.

www.nrpraha.cz/program/

Podobné příspěvky

Alkinoos Ioannidis vystoupí v Meet Factory

Redakce

Kapela Queenie vyráží na letní UNIVERSUM Tour

Šebík

Co se právě teď děje v Česku? Pravdu uvidíte v nové divadelní hře

Jaroslav Hauer