Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce

Legenda o nalezení ostatků sv. Kříže

zamek Kynzvart
Prosincovým exponátem měsíce státního zámku Kynžvart se stává soubor pozdně gotických obrazů zobrazující legendu o nalezení ostatků sv. Kříže.
Legenda o nalezení ostatků sv. Kříže
Jedny z nejvzácnějších a nejcennějších předmětů na státním zámku Kynžvart jsou čtyři deskové oltářní obrazy vynikajícího německého malíře Bernarda Strigela z roku 1510. Díla tohoto malíře můžete vidět v největších galeriích po celém světě, např. v Berlíně, Mnichově, Vídni či New Yorku.
V České republice jsou pouze dvě díla tohoto malíře. A to obraz Ukřižování v kapli na zámku Zákupy a tyto kynžvartské desky. Obrazy byly součástí oltáře, zobrazují legendu o nalezení ostatků svatého Kříže. Hlavními postavami legendy jsou císařovna Helena a její syn, císař Konstantin. Na větších deskách je zachycen císař Konstantin vcházející kajícně s křížem na bedrech do bran Jeruzaléma, a císař ve slavnostním průvodu městem. Celý soubor těchto obrazů je možné spatřit během prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů na státním zámku Kynžvart, ale to až v příštím roce během návštěvnické sezóny 2022, na kterou Vás srdečně zveme.
Za správu státního zámku Kynžvart Vám přejeme veselé a pohodové Vánoce, štědrého Ježíška a šťastný Nový rok.

Bc. Štefan Brštiak

referent pro styk s veřejností

Správa státního zámku Kynžvart

Podobné příspěvky

Na co si asi plácli Charouz s Rytmusem? Soutěž o herní set

Jaroslav Hauer

Dorotheum bude dražit mimořádnou kolekci historických zbraní

Šebík

OBRAZEM: Noční Praha žije festivalem světla Signal 2014

Afri