Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620 – 2023

pesaci ve zbroji
Rekonstrukce bitvy, které se pravidelně účastní stovky účinkujících z celé Evropy – pěší, jezdci na koních, dělostřelci – ti všichni přiblíží tuto dramatickou epizodu českých dějin.

Bila Hora rytir na koniV sobotu a neděli 23. a 24. 09. 2023 se uskuteční rekonstrukce bitvy s doprovodným programem a tržištěm. Brány areálu se otevřou ve 12:00. Bitva vypukne v 15:00 v sobou i neděli.  Místo bitvy – Google mapy

Parkování
Doporučujeme všem návštěvníkům využít MHD, protože není možné parkovat v nebo u areálu. Nejbližší zastávka tramvaje (22, 25 a 97) a autobusu (164, 347 a 365)  se nazývá Obora Hvězda.

Speciální hra od Geofun

Stát se přímým účastníkem bitvy na Bílé hoře pod vedením Jindřicha Šlika a pokusit se s jeho moravským pěším plukem zvrátit její nepříznivý průběh může nyní kdokoliv, kdo má dostatek kuráže a chytrý telefon! Geofun připravila hru, která se odehrává v období bitvy na Bílé hoře. 🙂https://www.geofun.cz/cerna-nedele-na-bile-hore/…

Hráči se zábavnou formou seznámí s průběhem a důsledky bitvy na Bílé hoře. Pro instalaci hry postačí v prohlížeči v chytrém telefonu otevřít adresu qr.geofun.cz/592 . Telefon sám nabídne instalaci bezplatné aplikace GEOFUN a následně stažení hry „Černá neděle na Bílé hoře“. Pak již stačí jen dojít k mohyle na Bílé hoře a aplikace sama nabídne odstartování hry.

HISTORIE

Od bitvy, která u nás, snad s výjimkou neméně fatálních Lipan, zastínila všechny ostatní – vždyť právě ona měla stát u počátku proklamované třísetleté poroby českého národa Habsburky a německým živlem, uplynulo v roce 2020 již 400 let. Ačkoli to dnes již historikové vidí poněkud jinak a jiráskovský obraz doby temna zcela odmítají, není pochyb, že bělohorská „šarvátka“ nepřestává a nepřestane fascinovat. Důkazem jsou stále nové a nové knihy, které jí badatelé věnují, někteří i ve snaze přijít s novými pohledy a interpretacemi.

Bila Hora stavovske vojskoAčkoli bychom mohli hnedle vyjmenovat celou řádku válečných střetnutí, při nichž na českou půdu vyteklo větší množství krve – Jankov, Slavkov, Chlumec a Přestanov, Hradec Králové – nemá Bílá hora skutečně obdoby, a to ve svých důsledcích. A také v překvapivě rychlém obratu toku dějin, který po ní následoval. Vždyť bitevní ztráty byly minimální, většinu jednotek se podařilo bezpečně stáhnout, byla tu Praha a její obránci, naopak před císařskými a jejich spojenci nevábné vyhlídky na obléhání pevných hradeb v pokročilé roční době. Obrana se přesto zhroutila… A s ní i falcké dobrodružství a stavovská monarchie se svým nábožensky tolerantním ovzduším.

Bila HoraNa bělohorské pláni vyrostl katolický chrám Panny Marie Vítězné, důležité pobělohorské poutní místo. Naopak, vlastní bojiště pomalu zarůstalo vegetací a časem se změnilo v pole. Jen tu a tam některý místní sedlák vyoral staré kosti padlých bojovníků. Až v době moderní, po vzniku republiky, mohla být lokalita upravena a zbudován prostý pomník, který příliš neodpovídá věhlasu události, již připomíná. Teprve v době nejnovější, oproštěné od národnostních řevnivostí a domnělých historických křivd, se česká veřejnost dokáže na bitvu podívat střízlivěji a připomínat si ji jako neoddělitelnou součást našich dějin. Na Bílé hoře znovu řinčí chladné zbraně a rachotí děla, muškety a pistole.

Stovky aktérů v dobových kostýmech předvádějí užaslým tisícům diváků rekonstrukci bitvy v co možná nejvěrnější a nejbarvitější podobě. Není sebemenší důvod mít strach, že by bělohorská bitva mohla být zapomenuta. A to je dobře. Do českých dějin totiž i tato nejslavnější porážka navždy patří.

Doc. PhDr. Jan Kilián, Ph.D.
Mgr. Pavel Hofrajter

Vstupné – dospělí 250 Kč, děti 150 Kč.
Místenka na tribunu + 50 Kč.
Vstupenky je možné zakoupit pouze na místě u oficiálního vstupu.
Místenky budou k dispozici u tribun.

Program soboty a neděle:

12.00 Otevření tržiště
13.00 Hudební skupina Turdus
13.30 Ukázka dobového lékařství
14.00 Taneční skupina Iris
14.30 Přednáška – doc. Marie Koldinská
15.00 HLAVNÍ PROGRAM – BITVA
16.15 Právo útrpné – Mgr. Martin Foltýn
16.45 Hudební skupina Turdus

Zdroj: https://bilahora.eu/

Podobné příspěvky

Metalovou nálož 7 proti Thébám vidělo v RockOpeře Praha již 5 000 diváků.

Šebík

Letní Letná Light se uskuteční od 18. do 25. 8. v pražských Letenských sadech

Redakce

Marta Kubišová slaví třicáté výročí svobody koncertem v Lucerně

Šebík