Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce

Na Kristiánově se bude opět tavit sklo!

muzeum skla

sklarska-slavnostNávrat do starých časů sklářské osady, připomínka zakladatelů významného místa, vlastní tvorba, pestrá nabídka doprovodného programu, atrakce pro děti i dospělé, to je Sklářská slavnost na Kristiánově. Tradiční akce pro všechny milovníky skleněné krásy a Jizerek. Tu letošní připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na sobotu 4. září od 9 hodin.

Na Kristiánově se bude opět tavit sklo!

Celá osada bude zaplněna stylovým zbožím a ukázkami staré řemeslné práce. Návštěvníci se mohou těšit na stánky se skleněným a bižuterním zbožím, uvidíte ale také mistry skláře přímo při práci – bude se tavit a foukat sklo, u Kopalova mačkadla vyrábět bižuterní kameny. Předvádět se bude tažení skleněných figurek či vinutých perlí u kahanu, zdobení skla, výroba skleněné bižuterie či různých módních doplňků. „Návrat k historii a oslava současného českého sklářství, to je smyslem akce, kterou každým rokem na Kristiánově chystáme“, řekla ředitelka muzea Milada Valečková.

Připravena je také široká nabídka tvůrčích dílen, kde si návštěvníci například navléknou šňůrku korálků nebo ušijí originální šperk z drobných perliček. V přístřešku pod Liščí boudou  bude skládání společné mozaiky ze skleněných střípků, do kterého  se mohou zapojit malí i velcí. Na děti čeká hledání pokladu čaroděje Tamanna nebo projížďky na koni, ty šikovné a odvážné si pod dozorem členů Horské služby Bedřichov budou moci vyzkoušet slaňování přes Kamenici.

 Slavnost začíná v 9 hodin, vlastní program pak od 9,30 uctěním památky zakladatele sklářské osady Johanna Leopolda Riedla na místním hřbitově a následnou mší. V kulturním programu se budou v průběhu celého dne střídat folklórní soubor Horačky z Českého Dubu a Divadlo Na klice s pohádkami prokládanými písněmi. Na podiu na horní louce uslyšíme písně o Jizerských horách v podání Zlatých holek a program doplní také jablonecká skupina SoUsEDI, která zahraje písně mnoha žánrů“, řekla pořadatelka Marie Víšková z jabloneckého muzea. Od rána budou probíhat také komentované prohlídky vedené muzejními kurátory, kteří zájemce provedou nejen Liščí boudou, ale celou osadou.

Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.

Kontakt

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou

Marie Víšková

Foto: Aleš Kosina

 Program:

  9.00     začátek slavnosti

  9.30     uctění památky zakladatele sklářské osady na Lesním hřbitově

10.00     poutní mše svatá v místě bývalého Panského domu

11.00     Folklorní soubor HORAČKY – zvyky, zpěvy, tance, nářečí z Podkrkonoší

11.30    „Hledá se Khódl“ / pohádka pro děti / Divadlo Na klice

12.00     Zlatý holky – zpívání pro radost, o Jizerských horách, o dobru a zlu

13.00     Folklorní soubor HORAČKY

13.30     „Co se nese v lese“ / pohádka pro děti / Divadlo Na klice

Podobné příspěvky

V pátek začíná Výstava stanů a vybavení do přírody

Afri

Velvarská vejce míří do Prahy, v pondělí je předají na Karlově mostě

Jaroslav Hauer

Benefiční aukce panenek známých osobností pro UNICEF 2018

Šebík