Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Památky v Praze Pozvánky na akce Stará Praha Tiskové Zprávy

Novoměstská radnice v Praze? Návštěva stojí za to! Nejen na jaře.

V překrásných historických prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí, největším náměstí v Praze, se konají výstavy, koncerty, divadelní představení, festivaly a další kulturní akce. Zájemcům radnice nabízí reprezentační prostory též ke konání soukromých událostí, např. rautů, večírků či konferencí a snoubenci mají možnost uzavřít v jejích svatebních prostorách sňatek.

V minulém roce navštívilo veřejné akce na 150 tisíc osob, o polovinu více než rok předešlý, návštěvnost radnice v posledních letech rychle stoupá. Historie této překrásné národní kulturní památky začala v dobách dávno minulých, již po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348. Od 1. ledna 2007 se stala příspěvkovou organizací Městské části Praha 2.

Pravidelně po celý rok připravuje Novoměstská radnice zajímavý program pro širokou veřejnost a každý si může vybrat, co je mu blízké. Některé akce se pořádají na NR již tradičně, např. veletrhy starožitností Antique, start hry Pražské věže, Irský večer, prodejní výstava nožů Kniwes, expozice Hry a hlavolamy, Rondí ples, Prague Vintage Fair, předávání cen vítězům literární soutěže Cena W. Sernera, Rum Fest, festival Jazzový most, dětská představení divadla Minor nebo cykly koncertů Novoměstský letní festival či Stylové večery s Harmonia Praga. Samozřejmě se opět radnice zúčastní podzimních Dnů evropského dědictví a jarní Pražské Muzejní noci, jejíž návštěvnost byla v loňském roce zcela pokořena, přišlo se podívat bezmála osm a půl tisíce Čechů a cizinců. Jakpak to asi dopadne letos?

V první jarní den, 21. března, byla po zimním odpočinku opět otevřena dominanta Novoměstské radnice – téměř 70 m vysoká věž, dostavená v roce 1456. Z jejího ochozu, kam vede 221 schodů, se návštěvníci, v čele se zahraničními turisty, mohou pokochat netradičním pohledem na Prahu a v pokladně věže si zakoupit různé sběratelské předměty, vizitky a pohlednice. Po celý rok je možno navštívit též stálou expozici v Bytě věžníka o historii Nového města a panoramatické Praze a dlouhodobou Neviditelnou výstavu, která na NR letos oslavila již čtvrté narozeniny a rozšířila expozici o ochutnávky vína, masáže či večeře a další program. Již druhým rokem je otevřena na nádvoří kavárna Café Neustadt známého kavárníka Ondřeje Kobzy, který pořádá zajímavé akce zvláště pro mladé. Kolemjdoucí hojně využívají též možnosti zahrát si na piáno v souvislosti s projektem Piána na ulici.

V prostoru Galerie ve věži, v Galerii v přízemí, někdy ale i v Recepčních saloncích či v gotické sloupové síni s klenbou – v Mázhauzu, který je nejvyšším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, jsou k vidění během celého roku zajímavé krátkodobé výstavy, ve Velkém sále, na jehož stěnách se nachází zbytky nástěnných maleb, pocházejících z 16. století, se bude konat nejen velké množství koncertů vážné hudby a dalších hudebních představení. V současné době radnice též připravuje jarní cyklus koncertů Nádvoří živě. Nedávno se zde konal první velmi úspěšný ročník Vinného festivalu i festival originálních výrobků z našich regionů Novoměstský krajáč. V těchto dnech vrcholí přípravy již druhého ročníku prodejních řemeslných trhů s živými řemesly a jejich praktickým využitím v dnešní době, který též sama NR organizuje. V zimě se pak děti opět dočkají adventního trhu Česká hračka.

Koncem loňského roku byla dopravena na Novoměstskou radnici socha Tritona, někdy mylně nazývaná Neptunem. Socha z jemného pískovce, kterou vytvořil v letech 1875 – 1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka. Společně s kašnou tvořila kulturní památku a byla umístěn před umělou jeskyní Grottou v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech, avšak na konci 90 let minulého století z Grébovky zmizela. Po dlouhém pátrání byla nakonec objeven v zahradě areálu tvrze Třebotov. V létě loňského roku byl pověřen restaurováním sochy akademický sochař Vojtěch Adamec, který též vyrobil dvě kopie sochy. Jedna replika v současné době zdobí opět Havlíčkovy sady, druhou převzal Jan Sedláček, který kdysi sochu koupil, aniž tušil, že jde o kradené dílo. V plánu je umístit originál sochy v budoucnu v lapidáriu Národní galerie, nyní však zdobí vstupní svatební halu v přízemí Novoměstské radnice a v první květnový den bude socha zpřístupněna i veřejnosti (každé úterý od 14 do 16 hodin).

Podrobné informace o všech akcích jsou k dispozici na webových a facebookových stránkách Novoměstské radnice (www.nrpraha.cz , www.facebook.com/NRpraha) a pro kolemjdoucí, kteří nemají přístup na internet, jsou programy vyvěšeny přímo u vstupu do nádvoří radnice.

A nikdo z návštěvníků se nemusí bát, že by Novoměstskou radnici nenašel nebo ji snad přehlédl. Z dálky je vidět její věž a s příchodem jara byla přejmenována tramvajová zastávka Odborů na Karlově náměstí na stanici – Novoměstská radnice…
zdroj: Novoměstská radnice

Podobné příspěvky

Letňák- léto pro Pražany na Střeleckém ostrově 2017 začne tento víkend

Šebík

Zámecký areál Ctěnice pořádá v sobotu Jablkobraní

Afri

Moderátor zpráv Roman Šebrle ukázal své děti. Kam se s nimi chystá?

Jaroslav Hauer