Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop Pozvánky na akce

Opravdové Vánoce v jižních Čechách

První adventní neděle připadá na 3. prosince. O celém víkendu se tak budou v jižních Čechách rozsvěcovat vánoční stromky a naplno tak začne adventní čas. Akcí se chystá opravdu spousta. V Hluboké nad Vltavou rozzáří tisíce světýlek tamní zoo, z budějovické Černé věže slétne anděl a trhy se chystají také na budějovickém výstavišti.

Nasvícená zoo ohromí, krampusové vystraší, andělé potěší

Všechno je připravené. Vánoční stromy jsou nazdobené, nachystané. Stačí „jen zmáčknout“ a rozsvítit. A to se ve většině případů stane o nadcházejícím víkendu, kdy i podle kalendáře naplno začne adventní čas. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích je v plánu na sobotu 2. prosince v 16.30 hodin.

Zhruba osmnáct metrů vysokou jedli od rodiny z nedalekého Kaliště obdivují na hlavním náměstí kolemjdoucí už zhruba dva týdny. Od minulého pátku dělá kulisu také bruslařům, kteří krouží kolem Samsonovy kašny. Ledové kluziště zůstane v provozu až do 6. ledna příštího roku.

„Každý, kdo už se byl v adventním městečku na budějovickém náměstí podívat, tak ho muselo okouzlit. Nové stánky či betlém, kluziště, stromek. To vše dělá budějovický advent opravdu výjimečným. Když už napadl i poprašek sněhu, bylo to něco opravdu magického,“ popsala vedoucí oddělení pro domácí cestovní ruch JCCR Tereza Procházková. Už v pátek budou rozsvěcovat stromek například v Táboře, v sobotu kromě Budějovic také v Třeboni nebo ve Veselí nad Lužnicí, v neděli pak v Českém Krumlově nebo v Písku či ve Vyšším Brodě.

Úvodní adventní víkend nabídne program také na budějovickém výstavišti. Od pátku do neděle se tam uskuteční druhý ročník prodejní výstavy Vánoce na výstavišti. Vstup do pavilonu T1 bude zdarma a trh bude zaměřený na výzdobu, dekorace nebo řemesla.

Adventní programy jsou v jihočeských městech opravdu bohaté a stále pestřejší. Koncerty, dílny, betlémy, punče, to už je většinou klasika. Mezi ně se však řadí i medvědí Vánoce na Štědrý den v Českém Krumlově, kde si tamní medvědi pochutnají na pamlskách od návštěvníků. V Třeboni pak na 9. a 10. prosince chystají adventní kostýmované prohlídky s názvem Poslední knížecí Vánoce.

Na závěr ještě jeden významný prosincový den. Příchod Mikuláše, čertů a andělů se slaví napříč jižními Čechami a letos tomu nebude jinak. Jen třeba v hlubocké zoo, na lipenské Stezce korunami stromů nebo v safari u Borovan jej budou slavit už 2. prosince. Pátého prosince se v podvečer chystá tradiční přílet anděla na budějovické náměstí, Čertoviny budou v Táboře a nadílku plánují i v Českém Krumlově. Budějovickým výstavištěm pak 16. prosince projde průvod magických a děsivých krampusů. Všechny adventní akce v jižních Čechách naleznete přehledně na webu https://bit.ly/Opravdové_Vánoce_jižní_Čechy.

Jana Píchová

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) je organizace zřízená Jihočeským krajem k výkonu funkce destinačního managementu pro region jižní Čechy. Hlavním cílem je realizace projektů zaměřených na rozvoj turistické nabídky a prezentace regionu jako turisticky atraktivní destinace v tuzemsku i zahraničí. Tvoří produktové linie a zajišťuje vydávání tištěných propagačních materiálů. JCCR je provozovatelem Informačního systému cestovního ruchu Jihočeského kraje na www.jiznicechy.cz. JCCR koordinuje činnost turistických oblastí na území Jihočeského kraje, spolupracuje s městy a obcemi, infocentry a subjekty cestovního ruchu z veřejného i soukromého sektoru. Úzce spolupracuje s agenturou CzechTourism, včetně jejích zahraničních zastoupení, komunikuje a spolupracuje se zahraničními partnery při tvorbě a realizaci přeshraničních projektů.

Podobné příspěvky

Žluté lázně otevřely první „barbarské“ fitness pod širým nebem

Šebík

Prosincový Homeless Ples na pražském Žofíně spojí zábavu s pomocí

Šebík

Veletržní souběh FOR PASIV 2020 pomůže přírodě

Redakce