Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce

Oslavy 80. výročí Operace Anthropoid

tk_anthropoid

Oslavy a důstojnou připomínku 80. výročí Operace Anthropoid – jednoho z mezníků druhé světové války – připravuje městská část Praha 8 na dny 27. – 28. května 2022.

mercedes-poniceny granatemPrávě území Prahy 8 se trvale zapsalo do našich dějin. V Praze 8 – Libni proběhl 27. května 1942 v 10:35 hod. úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli českoslovenští vojáci Jan Kubiš a Jozef Gabčík za pomoci stovek dalších statečných občanů, kteří často za své hrdinství zaplatili cenu nejvyšší.  Letos to je tedy právě osmdesát let, kdy českoslovenští hrdinové zaútočili v libeňské zatáčce, a ukončili tak zločineckou kariéru Reinharda Heydricha, který má na svědomí nedozírné množství lidských životů. Ať to bylo v samotném protektorátu, či během holocaustu, jehož průběh naplánoval Heydrich při nechvalně známé konferenci ve Wannsee.

ANTHROPOID„Mám opravdu velkou radost z toho, že je letos tento den oficiálním významným dnem České republiky – Dnem národního vzdoru. Naplnila se tak naše radniční iniciativa z minulého roku, kterou jsme vyzvali obě komory parlamentu ČR, aby v tomto smyslu novelizovaly zákon o státních svátcích. Zároveň děkuji všem, kteří podepsali petici za tuto změnu zákona. Jako Češi máme být na co hrdí. Často jsme k sobě kritičtí, možná až příliš. Ale ve své historii máme okamžiky, na které musíme být hrdí,“ říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Oslavy začnou rekonstrukcí útoku na Heydricha ve známé zatáčce u Památníku Anthropoid, následovat bude vzpomínkový akt a slavnostní přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení a historické vojenské techniky. Ty hlavní oslavy začnou v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýnu, kde budou veliké kulturní akce, ale také například ukázka vojenské techniky a vojenského ležení, filmová premiéra režiséra Morgensterna „Příběhy vlastenců“, ale návštěvníci si mohou odnést i spoustu unikátních věcí. Na místě oslav budou moci získat  pamětní bankovku s Gabčíkem a Kubišem, kterou jsme vydali v omezeném počtu 1942 kusů, pamětní medaili, která vyšla také v limitované sérii, LP s dosud nikdy nevydanými nahrávkami Jiřího Voskovce a Jana Wericha z vysíláni z Ameriky, včetně jejich reakce na atentát, CD se známými melodiemi Jaroslava Ježka s válečnými texty V+W, dobové Lidové noviny z 28.5.1942 k poledni a 29.5.1942 ráno, trička, knihy aj.,” vyjmenovává místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek (Patrioti).

Na přípravě Operace Anthropoid se podílely desítky lidí z československého odboje. Jejich úsilí směřovalo k datu 27. května 1942, které se navždy zapsalo do světových dějin. Teprve až v roce 2009 jeden z nejvýznamnějších odbojových činů II. světové války získal i důstojnou připomínku – Památník Anthropoid. Zorganizovala ho a postavila městská část Praha 8. Iniciátorkou vzniku památníku byla místostarostka Vladimíra Ludková.

„Toto místo vzniklo jako připomínka hrdinů, které máme ve své historii. Vzpomínám si, že už jsem téměř nevěřila, že se po dvouletém úsilí podaří tento památník na tomto místě před třinácti lety vztyčit. Snaze městské části však významně dopomohl Vojenský historický ústav a přátelé z Asociace nositelů legionářských tradic. A jak rostla a mohutněla myšlenka na označení tohoto místa, mohutněl i pomník. A nám došlo, že na toto místo patří skutečně monumentální pomník,“ zavzpomínala místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS).

Operace Anthropoid a smrt Heydricha rozjela neuvěřitelnou mašinérii represí. Tisíce vlastenců a lidí z domácího odboje bylo popraveno, umučeno nebo skončilo v koncentračním táboře. Z povrchu země zmizely obce Lidice a Ležáky.

„Památník Operace Anthropoid ztělesňuje hrdinství českého a slovenského národa za okupace za druhé světové války. Je to pocta mužům, kteří šli do své trýzněné vlasti s pocitem téměř jisté smrti, zlikvidovat zrůdu jménem Reinhard Heydrich. A já jsem opravdu hrdý, že tento památník před třinácti lety postavila městská část Praha 8. Dlouhá léta totiž nebyl schopen ani stát, ani Hlavní město Praha, na tomto místě připomenout jeden z nejdůležitějších mezníků druhé světové války. Věřím, že letos naše společné připomenutí ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky, Vojenským historickým ústavem Praha, Hlavním městem Prahou, Městskou knihovnou v Praze, Muzeem veteránů a Českou tiskovou kanceláří a Českým rozhlasem Radiožurnál bude důležitou ukázkou naší hrdosti, sebevědomí a schopnosti našeho národa úspěšně se postavit tyranii,“ dodal starosta Gros.

Šalek Martin, Mgr.

 

MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 8 VÁS ZVE NA OSLAVY 80. VÝROČÍ OPERACE ANTHROPOID

zatáčka u památníku Anthropoid v Libni, ulice U Českých loděnic, areál Velkého Löwitova mlýna a Thomayerovy sady 27.–28.  KVĚTNA 2022.

 

PÁTEK 27. 5. DOPOLEDNE

ZATÁČKA U PAMÁTNÍKU ANTHROPOID V LIBNI

9:30 přelet britského stíhacího letounu Hawker Hurricane z období 2. světové války ve zbarvení osobního stroje známého československého stíhacího esa Karla Kuttelwaschera
10:00 odjezd Reinharda Heydricha z Panenských Břežan do Libně ve voze Mercedes Benz 320 Cabriolet-B z roku 1938 za doprovodu dalších aut-veteránů
10:35 rekonstrukce atentátu
10:45 přelet tří armádních bitevních vrtulníků Mi-24
10:50 vzpomínkový akt u památníku Anthropoid. Zahrají skotští dudáci Rebel Pipers – připomínka, že výcvik parašutistů probíhal ve Skotsku. Hymny Velké Británie a Československa zazpívá barytonista Luboš Skala
11:30 slavnostní přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení, historická vojenská a civilní vozidla. Spanilá jízda vozidel pokračuje ulicemi V Holešovičkách – Povltavská – Zenklova – U Českých loděnic k Velkému
Löwitovu mlýnu a Thomayerovým sadům

PÁTEK 27. 5. ODPOLEDNE

ULICE U ČESKÝCH LODĚNIC, AREÁL VELKÉHO LÖWITOVA MLÝNA A THOMAYEROVY SADY

14:00 zahájení odpoledního programu: Dvě pódia – větší pro hudební vystoupení, menší pro mluvené
slovo (přednášky, rozhovory)

PROGRAM NA PÓDIÍCH

14:00 skotští dudáci Rebel Pipers, koncert
14:30 slavnostní zahájení, hymny v podání dětského sboru ZŠ Taussigova
15:00 kapela Třehusk, koncert staropražských písniček
15:45 PhDr. Jaroslav Láník, CSc. (Vojenský historický ústav) – Proměny Heydrichovy zatáčky
16:15 Petr Sovič & Golden Big Band Prague, koncert
17:15 Mgr. Zdeněk Špitálník (Vojenský historický ústav) – Operační materiál čs. výsadků z Velké Británie
17:45 orchestr Ježkovy stopy, koncert + přednáška Filip Šír: V+W v Americe vč. autentických zvukových záznamů
19:15 Mgr. Tomáš Jakl (Vojenský historický ústav) – Československý zahraniční odboj 1941/1942 a operace Anthropoid

19:45 skupina Taxmeni, koncert
20:45 beseda před filmem
21:10 film Atentát (režie Jiří Sequens, 1964)

SOBOTA 28. 5. DOPOLEDNE

ULICE U ČESKÝCH LODĚNIC, AREÁL VELKÉHO LÖWITOVA MLÝNA A THOMAYEROVY SADY

8:00 vojenské ležení – zahájení dne (budíček, rozcvička a pak celodenní výcvik, ukázky dobové výzbroje a výstroje, prezentace dobové techniky)

10:00 na velkoplošné obrazovce promítnutí záznamu z pátečního dopoledne

SOBOTA 28. 5. ODPOLEDNE

ULICE U ČESKÝCH LODĚNIC, AREÁL VELKÉHO LÖWITOVA MLÝNA A THOMAYEROVY SADY

13:30 skotští dudáci Rebel Pipers, koncert
14:00 slavnostní zahájení, hymny zazpívá dětský sbor ZŠ Taussigova
14:10 Vilém Fencl (Rota Nazdar!) – Organizace čs. zahraničních jednotek
ve Velké Británii a výcvik čs. parašutistů
14:30 skupina Taxmeni, koncert
15:30 plk. Mgr. Michal Burian, Ph.D. (Vojenský historický ústav / Česká obec
sokolská) – Sokolové proti Heydrichovi
16:00 kapela Třehusk se staropražskými písničkami
16:45 PhDr. Miroslava Burianová (Národní muzeum) – Móda z žurnálu, biografů
i ulice 1939–1945
17:15 orchestr Ježkovy stopy, koncert + Přednáška Filip Šír: V+W v Americe
vč. autentických zvukových záznamů
18:45 Jiří Padevět – Operace Anthropoid a její odraz na území Prahy 8
19:00 hudba hradní stráže a policie ČR pod vedením Václava Blahunka
20:15 beseda s autory filmu Příběhy vlastenců
21:15 film Příběhy vlastenců (světová
premiéra, režie Oliver Malina Morgenstern)

 

 

 

Podobné příspěvky

Přijďte na Magický víkend

Jaroslav Hauer

Na Festival Evolution, který vám nasadí brouka do hlavy, vyrazte s celou rodinou

Jaroslav Hauer

Trojská botanická zahrada oslaví svátek patronky místního vinohradu

Afri